Урок на тему Арифметикалық прогрессия

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...










Тәрбие сабақтың тақрыбы:


8 «А»-сынып

«Логикалық есептер сайысы»















Пән мұғалімі: Кубжетерова А.А.





2014-2015жж.





Тақырыбы: Логикалық есептер сайысы


Мақсаты:

Логикалық есептерді шығара білу, есептерді шығару арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту, ынтымақтастыққа тәрбиелеу.


Көрнекілігі: асық, пойыз суреті, слайд, үнтаспа, конверттер, сіріңке,


Жүргізуші: Мінеки залда тыныштық,

Естілмейді дыбыс түк.

Мұны біз де қоштаймыз,

Кешіккендерді тоспаймыз.

Ғылымдардың ғылымы,

Математика ғылымы жайында

«Логикалық есептер» сайысын

Бастаймыз!

Қош келіпсіздер, қымбатты ұстаздар мен оқушылар! Математиканың жанкүйерлері!

Бүгін біз математиканың қыр-сырымен танысып, көңілді демалып, білім күшімізді сынау үшін жиналдық! /ойын мақсатымен таныстыру/

Жүргізуші: Жас достарым мұны жақсы ұғайық

Математика ғылымы құрметтеуге лайық.

Дүниедегі құбылыстың мәніне,

Табиғаттың, қозғалыстың бәрін де,

Мүмкін емес есептерсіз түсіну

Есебіңіз дүние кілті әлі де.

/Дауыс/

Тыңдаңыздар! Тыңдаңыздар! «Логикалық есептер» пойызы Егіндікөл орта мектебі аялдамасына келіп тоқтады.

Жүргізуші: Пойыз де келіп қалды. Ойыншыларымызды сынға алатын әділ-қазы алқасымен таныс болайық.

Жүргізуші: «Логикалық есептер» пойызына тегін жолдама беріледі. Оған тек бір шарт қойылады. Бұл - әр топтың сәлімдесуі. /таныстыру/

1 топ: Армысың! Сыныптасым, қарсыласым,

Арайлап ата берсін әрбір таңын.

Өздеріңмен сайысқа түсіп тұрған,

От болып, лапылдап тұр, жүрек жалын.

2 топ: Қандай сынақ болсадағы беріспе,

Әрқашан да үміткерміз жеңіске.

/Дауыс/

Құрметті жолаушылар! Пойызға отырғызу басталды. Асығыңыздар, сақ болыңыздар!

Жүргізуші: Ал ендеше біздің сапарға аттанайық. Сәт сапар тілейміз!


1-аялдама: «Математикалық эстафета аялдамасы»


1-топ:


  1. Үстелдің 4 бұрышы бар. Егер бір бұрышын кесіп тастаса, неше бұрыш қалады? (5)

  2. Мектеп ауласында 18 шырша өсіп тұр. Тағы да 4 емен және 3 шырша отырғызылды. Мектеп ауласында барлығы неше шырша бар? (20)

  3. Төртеуі 4 сағат шахмат ойынын ойнады. Әрқайсысы қанша сағат шахмат ойнады? (4сағат)

  4. Қатар тұрған үш санның қосындысы да көбейтіндісі де 6-ға тең Ол қандай сан? (1,2,3)

  5. Түнгі сағат 11-де жаңбыр жауса, 48 сағаттан соң күн шығады деуге бола ма? (Жоқ, себебі 48 сағаттан соң қайтадан түн болады)


2-топ:


  1. Жанұяда 3 ұл бар. Әр ұлдың 1 әкесі бар. Жанұяда неше бала бар? (4)

  2. 1 жұмыртқаны қайнатуға 3 минут кетсе, 5 жұмыртқаны қайнатуға неше минут керек? (3мин)

  3. Бөлмеде 4 мысық отыр. Әр мысықтың алдында 3 мысық отыр. Бөлмеде барлығы неше мысық отыр? (4)

  4. Екі аяғымен түрегеп тұрған адамның салмағы 50кг, бір аяғымен тұрған адамның салмағы неше кг? (50 кг)

  5. Адамның 10 қолында неше саусақ бар? (50)


Жүргізуші: Сынның да сыны бар ғой сыналатын,

Әр түрлі білім сырын ұға алатын.

Жылдамдық керек мұнда әрі өткірлік,

Сыналып әр секундпен жүре алатын.


ЕКІНШІ АЯЛДАМАҒА ТОҚТАЙЫК

2 - аялдама: Тапқырлар патшалығы

Конверттегі тапсырма. Сендерге есептер берілген. Есептерді шешіп жаубын парақтардан табасыңдар. Есептердің мәндерін суретті жинау керек - 1 ұпай. Суретте кім бейнеленгенін шешсеңдер тағы – 1 ұпай саны қосылады.


5-3 -26,18 – 14,02


11 – 6 16,25-52,12 34,02-х12,37


27: 3 12,5+0,21-5(-4,4)


Жауаптары: 1 -40,2 4 -35,87 21,65 7 34,71

/Леонард Эйлер 18ғ. Өмір сүрген швейцариялық белгілі математик жиындарды Эйлер дөңгелектері арқылы кескіндейді

Рене Декарт француз математигі, оң және теріс сандарға түсінік берді./

ПОЙЫЗ КЕЛЕСІ АЯЛДАМАҒА ТОҚТАДЫ.

3 - аялдама: «Ойлан, тап!» аялдамасы.

Суретте жетіспейтін фигура тауып, алдында жатқан фигуралар арасынан тауып көрсету керек.








?













ПОЙЫЗ КЕЛЕСІ АЯЛДАМАҒА ТОҚТАДЫ.

4 – аялдама: 6*6 аялдамасы:


Алдарыңда іші әріпке толы квадрат. Бұл әріптерді оңнан солға, солдан оңға, төменнен жоғары, жоғарыдан төменге қарай әріптерді қоссаң математикалық мағынасы бар сөздерді табасың. Бір әріп бірнеше рет қайталануы мүмкін. Уақыты 1 минут.


Бұрыш қосу бөлшек алты он рационал үш

Жүз пайыз түзу жұп жазық бөлу (13сөз)


Құрметті жолаушылар! Пойыз ЕГІНДІКӨЛ орта мектебінде. Абайлаңыздар, сақ болыңыздар!

Жүргізуші: Достық пен бірлікті етіп тұлға,

Жеңіске жеткен едік талай сында.

Қара қылды қақ жарып, әділ сына

Еңбегін жас математиктердің әділ сына, - демекші, ендігі сөз әділ-қазы алқасына беріледі.


Жүргізуші: Математика туралы ұлы адамдар артында өшпес сөз қалдырғаны белгілі. Біздің жас математиктер математика туралы не дер екен?

Математика – адам үшін, адам – математика үшін жаралған!

Математиканы білмейсің, дұрыс өмір сүрмейсің!

Жүргізуші: Бүгінгі сайыс талай шабыт шыңдады,

Бұның қызығын талай адам тыңдады.

Тәрбиелі тәлімі мол, әсерлі

Болса егер көңіл жақын таңдады.

Көңіл бөліп бұл сайысқа,

Келгендерге көп рахмет.

Шын сезінген көрермен баршаңызға

Мың алғыс, мың рахмет!




































































Ашық сабақтың тақрыбы:


9 «Ә»-сынып

«Арифметикалық прогрессия»















Пән мұғалімі: Кубжетерова А.А.





2014-2015жж.























Сабақтыңтақырыбы: «Арифметикалық прогрессия» тарауын жүйелеу және қорытындылау


Сабақтың мақсаты:

а) білімділік: Арифметикалық прогрессияның әр бір мүшесін табу оны есептеу дағдыларын дамыту, алған білімдерін тереңдету, өзіндік бақылау мен өзара бақылау дағдыларын қалыптастыру.

б) дамутышылық: оқушылардың қызығушылығын, ойлау есте сақтау қабілеттерін дамыту, білім игеруді өздігінен іздену қабілетін қалыптастыру, шығармашылық қабілетін дамыту.

в) тәрбиелік: Оқушыларды алғырлыққа, белсенділікке, тапқырлыққа, ұқыптылыққа, шапшандыққа, шыншылдыққа үйрету, жеке тұлға тәрбиелеу;


Сабақтың түрі: жүйелеу, қорытындылау


Сабақтың әдісі: топпен жұмыс, жеке, сұрақ-жауап және компьютерлік технологияны пайдалану.


Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта, үлестірме кесте қағаздар, флипчарт, бағалау парақшасы (кері байланыс).


Сабақ барысы:

І. Үйымдастыру кезеңі:

Қызығушылығын оятуға дайындық.

а) психологиялық ахуал.

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу,көңіл-күйін сұрау.

ә ) 3-топқа бөлу. ( барлығы 14 оқушы)

б ) өзі-өзін бағалау әр оқушыға парақшалар тарату.


ІІ.Сабақтың мақсатымен таныстыру:


Қызығушылығын ояту

Миға шабуыл: Сұрақтар:


  1. Арифметикалық прогрессия анықтамасы?

  2. Арифметикалық прогрессияның айырымы?

  3. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы?Кез келген мүшесін табу формуласы?

  4. Арифметикалық прогрессияның қасиеті? Немесе теоремасы?

  5. Арифметикалық прогрессия неден тұрады?

  6. Тізбекті құрайтын сандар қалай аталады? Тізбек мүшелері қалай белгіленеді?

  7. Тізбектердің түрлері, қандай тізбек арифметикалық прогрессия болаалады?

  8. Арифметикалық прогрессия қай кезде өспелі, қай кезде кемімелі болады?

  9. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің қосындысының формуласы?


ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру, слайд


1.

2.

3.

ІІІ. Ой толғаныс. Деңгейлік тапсырма.











Есептер шығару:

Тақтада орындалатын тапсырмалар: Орындарында орындалатын тапсырмалар:



Сабақты қорытындылау:



IV. Үйге тапсырма: §14 есеп № 184,185,186

V. Сабақты қорытындылау: Бағалау.

Оқушылар бағалау парақшаларына критерий бойынша бағаларын кояды,жиынтық бағаларын өзім қоямын.

Кері байланыс: Қабырғадағы смайликтерге оқушылар стикерге өз сабақтан алған әсерлерін жазып көрсетіп кетеді.




































  1. Арифметикалық прогрессия анықтамасы?





  1. Арифметикалық прогрессияның айырымы?





  1. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы?Кез келген мүшесін табу формуласы?





  1. Арифметикалық прогрессияның қасиеті? Немесе теоремасы?





  1. Арифметикалық прогрессия неден тұрады?





  1. Тізбекті құрайтын сандар қалай аталады? Тізбек мүшелері қалай белгіленеді?





  1. Тізбектердің түрлері, қандай тізбек арифметикалық прогрессия болаалады?





  1. Арифметикалық прогрессия қай кезде өспелі, қай кезде кемімелі болады?







  1. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің қосындысының формуласы?