Дата________
Група_______
Тема програми: Геометричні тіла. Площі і об’єми геометричних тіл.
Тема уроку: Розв’язування задач з теми: «Геометричні тіла. Площі і об’єми геометричних тіл»
Мета уроку: узагальнити, систематизувати та закріпити знання учнів за темою програми та удосконалити вміння щодо їх застосування; наочно продемонструвати учням корисність математики стосовно обраної професії; розвивати логічне мислення учнів при вирішуванні виникаючих виробничих та побутових проблем, вміння аналізувати; творчий потенціал до розв'язування практичних задач; сприяти формуванню професійно-значимих властивостей особистості учнів; сприяти вихованню творчої особистості учнів.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.
Вид уроку: урок – проблема.
Методи навчання, прийоми: робота в групах змінного складу
Основні терміни і поняття: геометричні тіла: призма, піраміда, конус, куля, циліндр, площа поверхні, об’єм.
Навчально – дидактичне забезпечення: слайдовий супровід до уроку, картки завдання, листи - оцінювання.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина.(1хв)
(учні на початку уроку обирають різнокольорові картки із цифрами від 1 до 5)
Вітання. Перевірка присутності та готовності учнів до уроку.
Добридень, сідайте, рада вас бачити. Коли ви заходили до кабінету, я запропонувала вам обрати собі лист, сьогодні цей лист буде помічником у роботі на уроці. Давайте підпишемо їх зі сторони аркуша оцінювання.
Перш ніж почати урок пропоную вам закінчити наступні речення на листах.
Викладач повідомляє, що обрані аркуші, це аркуші оцінювання і пропонує учням написати своє прізвище на обраному аркуші.
ІІ. Перевірка домашнього завдання. (5хв)
Розпочинаємо працювати. Давайте перевіримо чи виконали ви домашнє завдання. Для перевірки правильності виконання задачі, я хочу сьогодні назначити консультанта Аліна, бо вона була дуже активна на минулому уроці. Ось лист перевірки та інструкція до оцінювання. Поки йде перевірка задачі, вам також було запропоновано намалювати малюнки на тему «Геометричні тіла в моїй професії», давайте з вами спробуємо створити галерею малюнків
Учні демонструють малюнки: завдання назвати геометричне тіло та формули для обчислення об’єму або площі поверхні. (малюнки розміщуються на змінній дошці, утворюючи галерею)
(голка, махове колесо, шнур, вал, голка, шпулька, бобіна, наперсток, котушка.)
(Оцінювання: учні, які виконали задачу правильно 1 бал, не правильно – 0 балів, і список учнів, що не виконали задачу)
(Оцінювання: учні, які виконали малюнки отримують 1 бал, відповідали на питання – 1бал)
ІІ. Вступне слово викладача. Мотивація навчальної діяльності. (2хв)
Ваша професія схожа, як ніяка, на працю робітників мистецтва, де всім править почуття прекрасного, де потрібно вміння логічно і творчо мислити, мріяти, фантазувати і точно розраховувати; а також математичних знань, тобто знань об'ємів, пропорцій, вимірювання, максимумів і мінімумів тощо.
У житті, як сказав математик Ейлер «... нема нічого такого, в чому не проглядався б зміст якогось максимуму чи мінімуму» (зачитати цей зміст з слайду). Прикладання «на око» або перебирання всіх можливих варіантів - це не ключ до розв'язання таких задач хоча б тому, що перебирати всі варіанти неможливо.
Звертаючись до професій, пов'язаних із виготовленням одягу для людей, ми знайдемо багато задач та проблем на економічне розкроювання тканин, на максимальне використання залишків тканини, на мінімальну витрату часу на обробку деталей кроя, і навіть розв'язання проблеми найбільшого освітлювання свого робочого місця
Але сьогодні на уроці ми розглянемо тільки ті задачі та проблеми, з якими вам доведеться зіткнутись у своїй майбутній діяльності за обраною професією. Вже тепер, вивчаючи спецпредмети і буваючи на виробництві у швацьких цехах, ви побачили багато прикладів, де застосовується форми тіл обертання і многогранників. Про це свідчать і ваші малюнки. Це катушки, барабани, вали, рулони. І вам як спеціалістам прийдеться зіткнутися з конструюванням викройок, обчисленнями, вибором мінімальних витрат на покрій. Сьогодні, хай і незначною мірою, але ми бачимо, як знання лиш з однієї теми: допоможуть вам у вашій роботі.
Тому пропоную записати тему уроку. (слайд)
IІI. Актуалізація опорних знань. (5хв)
Для виконання наступного завдання пропоную вам об’єднатися в групи за кольором картки (п’ять кольорів)
Хто не пам’ятає правила роботи в групі зверніть увагу на екран.
Правила роботи в групі на слайді. (слайд + учні)
Постановка перед учнями проблемних ситуацій, задач
та вибір оптимальних шляхів до їх вирішування.
Завдання: перед вам буде поставлена проблема, ви в групі протягом 30 секунд намагаєтесь знайти її рішення, а потім озвучуєте свої варіанти.
Оцінювання: учень отримує 1бали за відповідь у своїй команді, 0,5 бал за доповнення відповідей іншої команди
Проблема1. (задача+ малюнки на слайді)
У швацькому виробництві застосовуються обкантувальні стрічки, скісні бейки, найрізноманітніші види тасьми, а також рулони тканин, флизеліну, синтепону, ватину. Всі вони мають якісну характеристику на довжину, ширину та інше. Після того як ці матеріали побували у роботі, може виникнути необхідність знати залишок метражу в котушці чи рулоні. Замір вручну шляхом перемотки неможливий. Проблема: як бути?
(Шляхи вирішування: тут ми маємо справу з циліндром. Зробити заміри зовнішнього та внутрішнього радіусів, висоти та обчислити різницю об'ємів. Знаючи об'єм, товщину, зможемо знайти площу, а знаючи ширину, знайдемо довжину, тобто метраж)
Переходимо до іншої проблеми.
Проблема2. (задача+ малюнки на слайді)
При виготовленні м'яких іграшок, чохлів, валиків, подушок, пошиві сумок, циркових і новорічних костюмів виникають задачі на обчислення розмірів викрійок, що мають форму циліндра, конуса, часток кулі, а також треба вирішувати задачу про найменшу площу необхідної тканини на розкрій. Проблема: із обміру задано тільки об'єм деталі. Чи достатньо цього? Якщо ні, як бути? Як обчислити мінімальний крій?
(Шляхи вирішування: одного об'єму недостатньо. Встановити самостійно ще якийсь замір (радіус чи висоту) нераціонально, тому що важливо мати загальне рішення. Значить треба обрати якусь залежність між радіусом та висотою. Щоб знайти мінімум площі тканини, допоможе похідна)
Проблема 3. (задача+ малюнки на слайді)
Дві диванні подушки-валики одягаються в чохли. Довжина 1 валика в 2 рази більше другого, але радіус його основи вдвічі менше другого. На який чохол пішло більше тканини? (На другий)
IV. Узагальнення і систематизація ЗУН.
Розв’язування задач. (20 хв)
Проблемне завдання:
Всі ви знаєте, що зараз в Україні відбуваються кардинальні зміни, ми намагаємось жити як європейці, але це довгий і складний шлях, адже ми не навчені так жити. Більшість українців намагаються стати більш раціональними людьми, а тому замість того, щоб викинути старі речі ми даємо їм «нове» життя. Щойно надійшло повідомленні від майстра.
Майстер виробничого навчання передає відео звернення.
Коли я працювала з листами я уявила себе справжнім хендмейдером. І не змогла стриматись. Вирішила і вам запропонувати спробувати себе хендмейдерами.
Хто такі хендмейдери? (Дослівно термін «хендмейдер» походить від словосполучення «hand made», що з англійської означає робота руками. Отже, людина, яка вміє ними користуватися називається хендмейдер.)
Щоб стати хендмейдером, треба створити міні групи за номером карток. (5 номери).
Тож послухайте уважно, що ви повинні зробити:
Прочитавши листа дати відповідь на нього, виконавши наступні завдання:
1. Назвати форму отриманої речі.
2.Зробити геометричний малюнок.
3.Провести необхідні вимірювання.
4.Виконати розрахунки до поставленої задачі.
Після закінчення виконання завдань кожна група повинна презентувати розв’язок, для цього ви можете скористатися дошкою, ватманами, моделями , тощо.
За виконання цього завдання кожен з вас може отримати від 1 до 5 балів.
Час виконання 5- 7 хв.
«Нове життя старим речам»
Кожна група отримує одну із запропонованих речей для реставрації:
Перед вами речі і задача кожній групі: (завдання на слайді)
Завдання:
1.Назвати форму отриманої речі.
2.Зробити геометричний малюнок.
3.Провести необхідні вимірювання.
4.Виконати розрахунки до поставленої задачі.
Час виконання 5 хвилин, після закінчення кожна група повинна буде представити результати своєї роботи, форму представлення ви обираєте на власний розсуд: для цього є дошка, ватмани, медіа.
Завдання групам:
Лист 1.
Задача: Шановний кравець, я хочу змінити сентипон в своїй диванній подушці. Розрахуйте скільки необхідно синтепону, щоб оновити мою подушку?
Завдання:
1.Назвати форму отриманої речі.
2.Зробити геометричний малюнок.
3.Провести необхідні вимірювання.
4.Виконати розрахунки до поставленої задачі.
Лист 2.
Задача: Добрий день. Звертаються до вас вихователі дитячого садка «Майбутнє держави». В нас є м’ячики для гри з дітьми. За санітарними нормами для 3-4 річного віку оптимальний об’єм м’ячика для дитини 300 см3, але наші м’ячі в жахливому стані. Скільки необхідно матеріалу на виготовлення одного м’яча? (радіус 4.15)
Завдання:
1.Назвати форму отриманої речі.
2.Зробити геометричний малюнок.
3.Провести необхідні вимірювання.
4.Виконати розрахунки до поставленої задачі.
Лист 3.
Задача: Нещодавно в АТБ я побачила захисну сітку для продуктів, новенька, симпатична, але в мене немає коштів на її придбання. Мій чоловік виготовив мені модель для сітки, але я навчалася погано, тому не можу порахувати скільки необхідно купити матеріалу для покриття моєї майбутньої захисної сітки. Допоможіть мені будь ласка. З повагою Гаврилова Н.
Завдання:
1.Назвати форму отриманої речі.
2.Зробити геометричний малюнок.
3.Провести необхідні вимірювання.
4.Виконати розрахунки до поставленої задачі.
Лист 4.
Задача: Добрий день. Звертається до Вас молода родина, ми нещодавно одружилися, і не маємо коштів на оформлення своєї домівки. В бабусі знайшли старий світильник. Ми його пофарбували, але хотілося б змінити і кольорову гаму абажура. Прорахуйте, будь ласка, скільки матеріалу піде на виготовлення нового абажуру. Дякуємо за допомогою. Олеся та Іван.
Завдання:
1.Назвати форму отриманої речі.
2.Зробити геометричний малюнок.
3.Провести необхідні вимірювання.
4.Виконати розрахунки до поставленої задачі.
Лист 5.
Задача: Зараз валик для фарбування коштує 30 грн. В своїй професійній діяльності я щодня використовую новий валик, для мене дорого купувати його, в магазині 1м2 матеріалу для валика коштує 46грн. Може мені краще заказати у вас оновити мої старі валики? Дякую за співпрацю.
Завдання:
1.Назвати форму отриманої речі.
2.Зробити геометричний малюнок.
3.Провести необхідні вимірювання.
4.Виконати розрахунки до поставленої задачі.
Після закінчення часу виконання групи презентують результати роботи. Звіряємо із розв’язками викладача. Всі інші учні повинні зробити короткий задач в зошит.
Оцінювання: кожен член групи отримує по 3 бали за роботу в групі над проблемою, учні, які презентують результати роботи додатково 2 бали.
V. Домашнє завдання (1хв).
[pic] «Шановні учні, щойно надійшов новий заказ на виготовлення палатки для відпочинку. Заказник надав модель майбутнього виробу та необхідні розміри. Необхідно розрахувати кількість матеріалу для виготовлення виробу. Надсилаю Н.М. необхідні дані і прошу вас зробити необхідні розрахунки »
Задача: палатка висотою 2,3 м, діагоналі – 4 м.
Викладач з учнями розглядає метод розв’язування задачі.
VІ. Підбиття підсумків уроку (1хв).
Рефлексія.
Повернемось до речень, на які ви давали відповідь на початку уроку. Якщо ваші відповіді підтвердились то поставте «+», якщо – ні , то «-».
Оцінювання ЗУН учнів.