Урок № 3
Тема уроку « Похідна функції її геометричний та фізичний зміст»
Мета уроку:
домогтися засвоєння означення похідної;
сформувати значення похідної під час обґрунтування формул для обчислення похідних деяких функцій;
сформувати поняття похідної в точці, операція диференціювання
загальна схема знаходження похідної в заданій точці;
сформувати геометричний та фізичний зміст похідної;
сформувати вміння знаходити кутовий коефіцієнт і кут нахилу дотичної до графіка функції в заданій точці,знайти швидкість зміни величини в точці.
розвивати логічне мислення ; навички контролю, самоконтролю та взаємоконтролю; спонукати до творчої діяльності.
Тип уроку : засвоєння нових знань і вмінь
Методи навчання : пізнавально-практичні
Предметні зв’язки: геометрія, фізика, астрономія.
Матеріальне забезпечення уроку:
- таблиці, комп`ютер, мультимедійний проектор;
- картки-завдання ;
- додатки до теми «похідна та її застосування»
Хід уроку
І. Організаційний момент.
а) Перевірка відсутніх.
б) Перевірка готовності до уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Вибірково перевіряємо виконання домашнього завдання в учнів які потребують додаткової педагогічної уваги за матеріалом вивчених тем проводимо тестування
№ 2
[pic] =
[pic]
[pic]
№ 9
[pic]
[pic]
[pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] .
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Фронтальне опитування:
1.Дайте означення границі функції в точці.
2. Дайте означення функції неперервної на проміжку?
3. Сформулюйте властивості границі функції.
4. Сформулюйте означення дотичної до кола.
5.Запишіть рівняння прямої.
6.Що таке кутовий коефіцієнт прямої? Чому дорівнює кутовий коефіцієнт прямої:
а) яка є бісектрисою І і ІІІ координатних кутів;
б) яка є бісектрисою ІІ і ІV координатних кутів;
в) паралельна осі абсцис?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності на уроці повідомлення теми мети уроку
ІV.Вивчення нового матеріалу.
План вивчення теми
Означення похідної функції в точці хо .
Яка функція називається диференційованою в точці? на проміжку?
Схема знаходження похідної функції f(x) за означенням .
Використання означення під час обґрунтування формул для обчислення похідних деяких функцій.
Зв'язок між диференційованістю та неперервністю функцій.
Геометричний зміст похідної. Кутовий коефіцієнт і кут нахилу дотичної до графіка функції в заданій точці
Фізичний зміст похідної. Швидкість та прискорення прямолінійного руху.
Пояснення нового матеріалу: Конспект учня.
f(x)неперервна в точці хо [pic] при [pic] х [pic] 0 [pic] f [pic] 0 Функцію, яка має похідну в точці хо, називають диференційованою в цій точці.
Функцію, яка має похідну в кожній точці деякого проміжку, називають диференційованою на цьому проміжку. Операція знаходження похідної називається диференціюванням
Для знаходження похідної функції у=f(x) за означенням можна користуватися схемою
1 . Знайти приріст функції [pic] який відповідає приросту аргумента [pic]
2.Знайти відношення [pic]
3. Зясувати ,до якої границі прямує відношення [pic] при [pic] х [pic] 0. Це і буде похідна.
[pic]
Сприймання і усвідомлення геометричного змісту похідної, рівняння дотичної.
Н [pic] а попередньому уроці ми розглядали задачу про знаходження кутового коефіцієнта дотичної. Порівнюючи одержані результати з означенням похідної, можна зробити висновок: значення похідної функції у = f(x) в точці xo дорівнює кутовому коефіцієнту дотичної до графіка функції в точці з абсцисою xo : f'(xo) = k = tg α (рис. 27)
Розглянемо функцію у = f(x). Її графік зображено на рис. 27.
У точці М(xo;yo) проведено дотичну до кривої у=f(x). Складемо рівняння дотичної AM, знаючи координати точки М(xo;yo) дотику і рівняння у = f(x) кривої. Дотична — це пряма. Рівняння будь-якої прямої має вигляд:
у = kx + b. Оскільки k = f'(xo), тому рівняння дотичної має вигляд:
у = f'(xo)x + b.
(1)
Знайдемо b, виходячи з того, що дотична проходить через точку М(xo;yo) і тому її координати задовольняють рівнянню дотичної:
уо = f '(хo) · хo + b, звідси b = уo – f '(xo) · xo.
Тепер підставимо значення b в рівняння (1) дотичної і одержимо:
у = f '(xo) ·x + уо – f '(xo) · xo y – yо = f '(xо )(x – xo)·
Отже, рівняння дотичної до кривої у = f(x) в точці М(xo; уo) має вигляд:
y – yо = f '(xo)(x – xo).
(2)
Рівняння дотичної до кривої у = f(x) у заданій точці xo можна знаходити за таким планом (схемою):
1. Записуємо рівняння дотичної: y – yо = f '(xo)(x – xo).
2. Знаходимо уo = f(xo)·
3. Знаходимо значення f '(x) у точці xo: f '(xo).
4. Підставляємо значення xo, yo і f '(xo) y рівняння y – yо = f '(xo)(x – xo). .
Сприймання і усвідомлення механічного змісту похідної.
На попередньому уроці ми розглядали задачу про знаходження миттєвої швидкості прямолінійного руху матеріальної точки. Порівнюючи одержані результати з означенням похідної, можна зробити висновок: якщо матеріальна точка рухається прямолінійно і її координата змінюється по закону s = s(t), то швидкість її руху v(t) в момент часу t дорівнює похідній s'(t):
v(t) = s'(t).
V. Формування вмінь та навичок при розв’язуванні задач по вивченому матеріалу.
Приклад 1. Знайдіть похідну функції f(x) = Зх2 + 2 в точці хо.
Розв'язання
Знайдемо приріст функції:
Δf = f(хо + Δx) – f(xo) = 3(хо + Δx)2 + 2 - 3 [pic] - 2 =
= 3 [pic] + бхоΔx+ 3Δx2 + 2 - 3 [pic] - 2 = 6хоΔх+ 3Δx2 = Δx(6xο + 3Δx).
Знайдемо відношення приросту функції до приросту аргументу:
[pic] .
Знайдемо похідну даної функції в точці х0:
f '(хo) = [pic] = [pic] = 6хо + 3 · 0 = 6хо.
Відповідь: 6хо.
Приклад 2. Знайдіть похідну функції f(x) = kx + b (k і b постійні) у точці xo.
Розв'язання
Знайдемо приріст функції:
Δf = f(хо + Δx) – f(xo) = k(xo + Δx) + b - kxo - b = kxo + kΔx - kxo = kΔx.
Знайдемо відношення приросту функції до приросту аргументу:
[pic]
Отже, f '(хo) = [pic] = [pic] = k, або (kx + b)' = k.
Відповідь: k.
Приклад 3. Розглянемо функцію у == хn, де n [pic] N.
Знайдемо похідну цієї функції, для цього зафіксуємо значення аргументу х. і надамо йому приросту [pic] x, тоді:
1) [pic] y = (xo+ [pic] x)n - [pic] ,
2) [pic] [pic]
[pic] [pic] … + [pic] .
(Скористалися формулою
[pic] .
3) f'(xo) [pic] + [pic] + [pic] +…+ [pic] .
Звідси (xn)' =nxn - 1, де n [pic] N .
а) Розв’язування задач:
№ 1. Користуючись означенням похідної, знайдіть похідну функції f, якщо:
а) f(x) = х2 + 1 в точці 1; б) f(x) = х3 в точці 1;
в) f(x) = [pic] в точці 1; г) f(x) = [pic] в точці 1.
Відповідь: а) 2; б) 3; в) -1; г) [pic] .
№ 2. Користуючись означенням похідної, знайдіть f'(x), якщо:
a) f(x) = 2х + 3; б) f(x) = х2 + х;
в) f(x) = 5х2 + 6х; г) f(x) = 3х2 + 5х + 6.
Відповідь: а) 2; б) 2х + 1; в) 10х + 6; г) 6х + 5.
№ 3. За допомогою формули (kx + b)' = k, знайдіть похідні функції:
a) f(x) = 3х + 4; б) f(x) = 6х - 1;
в) f(x) = 10; г) f(x) = 5х.
Відповідь: а) 3; б) 6; в) 0; г) 5.
№ 4. Точка рухається по закону s(t) = 1 + 2t2 (м). Знайдіть швидкість руху точки в момент часу t = 1 с.
Відповідь: 4 [pic] .
№ 5. Знайдіть миттєву швидкість руху точки, якщо:
a) s(t) = 3t + 1; б) s(t) = 3 – 2t; в) s(t)= [pic] t2·, г)s(t) = 3t2.
Відповідь: а) 3; б) -2; в) 5t; г) 6t.
№6. Точка рухається прямолінійно за законом s(t) = 2t3 — 3t (s — шлях в метрах, t — час в секундах). Обчисліть швидкість руху точки:
а) в момент часу t; б) в момент t = 2 с.
Відповідь: а) (6t2 – 3) [pic] ; б) 21 [pic] .
№7. Рух точки відбувається за законом s(t) = t2 – 4t + 6. У який момент часу швидкість руху дорівнює: а) 0; б) 10?
Відповідь: а) t = 2; б) t = 7.
№8. Складіть рівняння дотичної до графіка функції у = х2 - 4х в точці xo = 1. Виконайте схематичний рисунок.
Розв'язання
y - yо = f '(xo)(x – xo) — рівняння шуканої дотичної.
уo= 12 – 4·1 = 1 – 4 = - 3.
[pic] [pic] [pic] .
4. Підставляємо значення xo = 1, yo = –3, f'(xo) = –2 у рівняння дотичної: y + 3 = –2(x – 1), або у = – 3 – 2x + 2, або y = –1 – 2х (рис. 28).
№ 9. Який кут (гострий чи тупий) утворює з додатним напрямом осі ОХ дотична до графіка функції: а) у = х2 + 2х в точці x = 1; б) у = х2 + 2х в точці x = -27
Відповідь: а) гострий; б) тупий.
№ 10. Запишіть рівняння дотичної до параболи у = 3х2 - 2 у точці:
а) xo = -2; б) xo = 0; в) xo = 1.
Відповіді: а) у = - 12х - 14; б) у = -2; в) у = 6х - 5.
Історична довідка
Знак Δх запровадив 1755 року Л.Ейлер. Цей знак утворено з грецької букви « дельта», оскільки латиною слово differentia – різниця , відмінність,починається з букви d.
Термін « похідна» (французьке derive`e) увів 1797 року французький математик Ж.Лагранж (1736-1813). Він запровадив символ f І(x). Інакше позначення для похідної dx запропонував в 1675 році Г.Лейбніц, якого справедливо вважають творцем сучасної символіки математичного
аналізу
VІ. Підведення підсумків уроку.
а) Дайте відповіді на запитання
1. Що називається похідною функції в точці хо .
2.Яка функція називається диференційованою в точці? на проміжку?
3.Схема знаходження похідної функції f(x) за означенням .
4.Геометричний зміст похідної. Кутовий коефіцієнт і кут нахилу дотичної до графіка функції в заданій точці
5.Фізичний зміст похідної. Швидкість та прискорення прямолінійного руху.
б)Коментування діяльності учнів на уроці, виставляння оцінок
VІІ. Домашнє завдання.
Розділ 2. п.7 вивчити конспект
Самостійна робота с.77