Урок по математике Обыкновенные дроби (5 класс)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Урок па матэматыцы ў 5 класе

па тэме: “Звычайныя дробы”

Мэты: скласці ўмовы для замацавання паняцця звычайнага дробу, выпрацоўкі ўменняў і навыкаў прымянення паняцця звычайнага дробу пры выкананні заданняў; спрыяць фарміраванню навыкаў прымянення правіл к рашэнню прыкладаў рознай цяжкасці, развіваць матэматычнае мысленне, кемлівасць, уважлівасць, выхоўваць працавітасць, адказнасць і самастойнасць.

Тып ўроку: замацавання ўменняў і навыкаў.

Абсталяванне: падручнік, карткі, раздатачны матэрыял.

Ход урока. 1. Арганізацыйны момант. Праверка гатоўнасці да ўрока.

- Пачынаем наш урок. Які настрой вы возьмеце с сабой? (Добры, дрэнны, вяселы, сумны, бадзеры). Нарысуйце гэты настрой на смайліку.

Старажытныя грэкі казалі: “Добры настрой – гэта палова перамогі”. Таму ўсміхніцеся адзін аднаму, і я вам жадаю сёння на ўроку атрымаць перамогу ў барацьбе за веды.

2. Праверка дамашняга задання. Для праверкі д/з мы правядзем матэматычный дыктант. Запоўніце клеткі табліцы.

5

16








2

3




8:27




9





3. Актуалізацыя папярэдніх ведаў.

Пытанні: 1) Што такое звычайная дроб? (запіс віду a/b, дзе а - лічнік, b - назоўнік)

2) Для чаго неабходна вывучэнне гэтай тэмы, як яна можа спатрэбіцца нам? (мы ў жыцці вельмі часта сустракаемся не з цэлымі лікамі, а з часткай цэлага, напрыклад, палова пірага, шостая частка дачнага ўчастка)

4. Паведамленне тэмы і задач урока.

Сення на ўроку мы з вамі падагульнім веды аб звычайных дробах, паўторым паняцце лічніка і назоўніка, запіс дробу з дапамогай рысы дробу, абазначэнне звычайнага дробу на каардынатным прамені.

5. Вусныя заданні.

1. Я буду чытаць вам тэкст, але запісываць мы яго не будзем. Ваша задача, астанавіць мяне сігнальнай карткай, калі я зраблю памылку.

Ў пятым класе одна пятых дзяцей любіць матэматыку, дзве трэціх рускі язык, адзінаццаць сарака восьмых вучняў вельмі любяць маляванне, а два шостых рабят сення выканалі дамашняе заданне па рускаму языку на пяць.

Лічнік – колькасны лічэбнік жаночага роду.Назоўнік - парадкавы лічэбнік.

Прачытайце правільна дробы: 2/5, 1/8, 7/6, 5/13, 10/20, 3/18, 6/7.

6. Замацаванне ўменняў і навыкаў.

Работа на індывідуальных лістах.



[pic]


Задача 1. Оля зрабіла скачок на 5/10 метра, Таня 3/10 метра, Ваня 9/10 метра, Ігар 10/10 метра. Вы сёння будзеце настаўнікамі. Пастаўце вучням адзнакі, выкарыстоўвая нарматывы адзнак, нанесенные на каардынатны прамень.



ВЫНІК, м

Адзнака

Оля



Таня



Ваня



Ігар









Які будзе алгарытм дзеянняў. Размясціце вынікі на каардынатным прамені, параўнайце з нормамі і выставіце адзнакі ў табліцу.


Задача 2.











7. Фізкульт хвілінка. Гульня “ Не збіваюсь Я…”

8. Самастойная работа. Работа з карткамі над тэстам.

Адказ

1.Што паказвае назоўнік дробу?

А) Назоўнік паказвае, на колькі роўных частак дзялілі прадмет.

Б) Назоўнік паказвае, колькі роўных частак прадмета ўзята.


2. Дадзена дроб: 3/5. Якое выказванне верна?

А) 3 – назоўнік дробу.

Б) 3 – лічнік дробу

В) 5 – лічнік дробу.


3. Якая частка фігуры заштрыхавана?

А) 5/9

Б) 9/5

В) 5/4


4. На якім рысунку паказан лік 2/3

А) Б) В)




5. Якое слова «лішняе»

А) лічнік Б) прамень В) ломаная


9. Вынік урока. Рэфлексія. Выстаўленне адзнак.

-       Ці спадабалася вам на ўроку?

-       Якое заданне было найбольш цікавым?

-       Паглядзіце на картку і скажыце, што вы бачыце і што выбіраеце з напісанага. Вы ўсе сёння МАЛАЙЦЫ.

Вучні падводзяць вынікі сваëй працы,адказваюць на пытанні.

- Я сёння на ўроку… (закончыць фразу)




10. Дамашняе заданне. Наш ўрок падходзіць к канцу.

Мне вельмі спадабалася як вы працавалі на ўроку. А можа, вы яшчэ ведаеце, у якой краіне з’явілісь дробы, або ці заўседы пры запісу дробаў выкарыстовывалі рысу дробу, як называлісь дробы ў Расіі ў 18 стагоддзі.

Вы не хвалюйцеся! Вы ведаеце, дзе магчыма знайсці карысную інфармацыю?

- інтэрнэт, кніга, настаўнік, сябр

На гэтых лістах вы знойдзеце многа цікавага з гісторыі з’яўлення дробаў.

А яшчэ я падрыхтавала вам адрасы сайтаў, дзе магчыма знайсці многа цікавага пра звычайныя дробы.

А, калі вы ведаеце, дзе знайсці адказы на свае пытанні, вы будзеце адукаванее.

Адукаваныгэта тый, хто ведае, дзе знайсці, тое, што ён яшчэ не ведае.

П.6.2, № 6.18, 6.27.