Сынып: 7
Мерзімі: 13.10.2015
Сабақтың тақырыбы: у=ах2 және у=ах3 функциялары
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: : У=ах2 және у=ах3 функциялары және оның графигі, қасиеттері туралы білімдерін меңгерту.
Дамытушылық: алған теориялық білімдерін салыстыра білу дағдыларын қалыптастыру
Тәрбиелік: жүйелі түрде жұмыс істеуге, өз ойын дәл, тиянақты айта білуге үйрету.
Күтілетін нәтиже:
У=ах2 және у=ах3 функцияларының қасиеттерін біледі.
Функцияның графигін сала алады.
Функцияның қасиеттерін практикада пайдалана біледі.
Өздігінен, жұппен, топпен жұмыс істей біледі.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың әдіс-тәсілдері: «ыстық орындық»
Оқыту формасы: жеке, жұптық, топтық
Дереккөз: үлестірме материал, маркер, конверт-сұрақ, семантикалық карта, Венн диаграммасы, бағалау парағы
уақыт
Мұғалімнің әрекеті:
Оқушының әрекеті:
Әдіс-тәсілдер
Бағалау
Ұйымдастыру
кезеңі
1 минут
Оқушыларға бір-бірінің жақсы қасиеттерін айтқызып, психологиялық ахуал жасаймын. Не сезінгенін сұраймын. Жақсы көңіл күймен сабағымды бастаймын.
Бір-бірінің жақсы қасиеттерін айтады.
Білу
Түсіну
Қолдану
Талдау
Жинақтау
Бағалау
1 минут
2 минут
12 мин
6 минут
1 минут
10 минут
5 минут
2 минут
1 минут
2 минут
2 минут
Үй жұмысын тексеру.
а) Ыстық орындық. Бір оқушыны ортаға шақырамын. Үй тапсырмасының жауаптарын оқиды.
ә)Таныстырылым. Парабола мен кубтық парабола қоршаған ортада.
Семантикалық картамен жұмыс
( қосымша 1)
ә) Деңгейлік тапсырмалар:
«А» + «В»+ «С» (қосымша 2)
Бағалау критериі:
А деңгейі - «3»
А+ В деңгейлері - « 4»
А+ В+ С деңгейлері - « 5»
Сергіту сәті: Бір сан айтылады. Егер ол сан қандай да бір санның квадраты болса, оң қолдарыңды, кубы болса, сол қолдарыңды,егер бір уақытта квадраты да, кубы да болса, екі қолдарыңды көтеріңдер.
Мысалы: 9, 25, 27, 4, 81, 8, 64
У=ах2 және у=ах3
функцияларының графиктерінде қандай ұқсастық пен айырмашылық бар ?
Тест тапсырмаларын таратамын ( қосымша 3)
а)Топтарға «Конверт-сұрақ» беремін. (қосымша 4)
Тапсырма:
1-топ: Берілген сызықтар қиылыса ма, қиылысса, неше нүктеде қиылысады ?
2-топ: Мына тұжырымдардың қайсысы дұрыс?
3-топ: У=х2 және у=х3
функциялары неше нүктеде қиылысады ?
4-топ: Төмендегі түзулердің қайсысы У=х2 функциясы графигінің симметрия осі болады?
Үйге тапсырма: №72, 73
Кері байланыс:
Тақырыпты меңгергенін нысанада белгілеу.
[pic]
[pic] [pic]
Үй жұмысын тексереді. Ыстық орындықта отырған оқушының жауабымен келіссе-жасыл түсті белгіні, келіспесе қызыл түсті белгіні көтереді, бағалау парағындағы үй жұмысы пунктін толтырады
Әр топ интербелсенді тақтадан көрсетіп, дайындаған таныстырылымдарын қорғайды.
Семантикалық картаны толтырады.
Деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Дәптер алмасу арқылы бір-бірін тексеріп, бағалайды.
Венн диаграммасын салады.
Тест тапсырмаларын орындайды, жауаптарын кілтімен тексереді.
Оқушылар топ ішінде сыни тұрғыдан ойланады. Баяндамашы сұрақтың жауабын оқиды.Қалған топтар бір-бірін тексереді.
Үй тапсырмасын күнделікке жазады.
Стикерге жазады, «Білім нысанасына» орналастырады.
Топ басшылары бағалайды, бағалау парақтарын мұғалімге тапсырады.
«Ыстық орындық» әдісі
Топтық жұмыс. АКТ
Жеке жұмыс.
Топпен жұмыс,
СТО
Жеке жұмыс.
Топпен жұмыс
СТО
«Бағдаршам» арқылы
«Бас бармақ» арқылы
«Қолпаштау»
Дәптер алмасу арқылы бір-бірін бағалайды.
Бағалау парағында белгілейді
«Бағдаршам» арқылы
«Бес бармақ»
«Білім нысанасы» арқылы
Тест кілті:
1. Д
2. С
3. В
4. С
5. С
6. А
Бағалау парағы:
Оқушының аты-жөні:_______________________
Өзін-өзі бағалау
Топ басшысының бағасы
Мұғалімнің бағасы
1
Үй тапсырмасы
2
Семантикалық карта
3
Деңгейлік тапсырма
4
Венн диаграммасы
5
Тест
6
Конверт-сұрақ