Күні: Сабатың тақырыбы
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу тақырыбына есептер шығару
Мақсаты
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің әртүрлі тәсілдерін қолдануды үйрену
Күтілетін нәтиже
Есептер шығаруда көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің әртүрлі тәсілдерін қолдануды үйренеді
Керекті жабдықтар
Оқулық, жұмыс парағы, слайд, стикерлер, маркер,таратпа материалдар.
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Ұйымдас тыру
Оқушылармен амандасу.
Сыныпты топқа бөлу.
Дәрежесі 2-ге тең бірмүшелер 1-топқа Дәрежесі 3-ке тең бірмүшелер 2-топқа Дәрежесі 4-ке тең бірмүшелер 3-топқа
Тақтаға жапсырылған стикерлерді алу арқылы топқа бөлінеді
Білу
Ой қозғау /ортақ жеке жұмыс/
а) Көпмүше дегеніміз не?
ә) Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу дегеніміз не?
б) Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің қандай тәсілдерін білесіңдер?
в) Көпмүшенің көбейткіштерге дұрыс жіктелгенін қалай тексеруге болады?
Оқушылар қолдарын көтеру арқылы жауап береді
Түсіну
Бұл мәлімет шындық па, әлде жалған ба? /жұптық жұмыс/
Соңынан экраннан жауаптары көрсетіледі
1. 9ху – 4у = у(9х-4)
2. 15ав-20вс= 5в(2а-4с)
3. х5 – 4х2 =х2 (х3 -4)
4. 3у2 -27у=0 теңдеуінің шешімі у=0; у=9
5. 8а( а + в ) – 7( а+ в ) = (а+в)(8а+7)
6. а2 +ау+13у+13а = (а+у)(а+13)
Оқушылар көрсетілген жауаптар арқылы жұмыстарын тексереді
Қолдану
Оқулықпен жұмыс /топтық жұмыс/
1-топқа: №138 (1)
2-топқа: №139 (2)
3-топқа: №138 (3)
Оқушылар есепті топтасып шығарады, тақтаға орындығына стикер жапсырылған оқушы жазады
Талдау
Шеңберде - сағат тілімен /топтық жұмыс/
Теңдеуді шешіңіз:
1-топқа: 3х2 -18х+(6-х)=0
2-топқа: х2 -9х-(х-9)=0
3-топқа: 4х-х2 -(2х-8)=0
Оқушы берілген теңдеуді сағат тілімен айналдырып, кезектесіп шешеді.
Жинақтау
ҰБТ минуты / жеке жұмыс/
Байқау сынағының кітапшасынан есеп беріледі
Оқушылар есепті жеке шығарып, ерте аяқтаған оқушы тақтаға жазады
Бағалау
Дәлелдеңіз... /топтық жұмыс/
1-топқа: 54 + 56 өрнегі 13 санына еселік болатынын дәлелдеңіз
2-топқа: 68 - 66 өрнегі 7 санына еселік болатынын дәлелдеңіз
3-топқа: 210 +29 өрнегі 3 санына еселік болатынын дәлелдеңіз
Оқушылар топпен жұмыс жасайды
Бағалау
Оқушылар жұмыс аяқталған соң жұмыс парағында берілген критерийлер бойынша жалпы ұпайын шығарып, өздерін өздері бағалайды.
Рефлексия
Блоб сынып бөлмесі
Үйге тапсырма
№141-№142 есептер