Математика сабағында сын тұрғысынан ойлау элементтерін қолдану арқылы оқушыны жан-жақты дамыту
Жаңа заман ағымына сай білім саласында инновациялық технологиялар қолданудың, мәдени дамудың жоғарғы деңгейі мен білімін қамтамасыз етуге бағытталған тәрбие беру мен оқытудың үздіксіз үрдісі десек, оның тиімділігі мен сапасын арттыру мұғалімнен оқу процесінің ғылыми теорияға негізделген және оқушының қабілеті мен бейіміне негізделген оқытудың таңдамалы, белсенді, қарқынды әдістеріне көшуді талап етеді.
Ондағы негізгі мақсат - оқушының барлығын және әр біреуін жақсы оқыту болып табылады. Осы мақсатты жүзеге асыру барысында педагогика саласында бірнеше инновациялық технологиялар жүйесі жинақталған.
Осы орайда математика сабағында оқушылардың құзыреттілін дамыту үшін «Сын тұрғысынан ойлау» технологиясының маңызы зор. Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолдану оқушылардың өз беттерімен меңгерген материалдағы ұғымдардың әрбіреуінің есінде ұзақ сақталып, оның білім деңгейінің артуына зор ықпал ықпал етеді. Сын тұрғысынан ойлау арқылы оқу мен жазу дамыту технологиясын сабақ үстінде қолдану барысында төмендегідей тиімділіктерге қол жеткізуге болады.
1. Сабақты белсенді өткізіп, әр баладан еркін жауап алуға жағдай жасау.
2.Сенімділікке тәрбиелеу.
3. Әр түрлі жауапты соңына дейін тыңдау.
4. Баланың дүниетанымының кеңейіп, рухани өсуіне, әр сабақта жағдай жасау.
5. Жеке тұлға ретінде « мен» деген рөлін көтеру, өз пікірін қалыптастыру [2].
Ұсынып отырған сабағымда сын тұрғысынан ойлау страгияларының ішінен «Ротация, Жигсо және Кластер» әдістері қолданылды.
Класс: 9-класс (тереңдетілген класс)
Сабақтың тақырыбы: Комплекс сандар және оларға амалдар қолдану
Сабақ мақсат-міндетттері:
Білімділік:
Оқушыларға комплекс сандарға амалдар қолдануды үйрету, алған білімін тереңдету, жинақтау, жүйелеу;
Дамытушылық:
логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, белсенділіктері мен пәнге қызығушылығын арттыру:
Тәрбиелілік:
оқушыларды алғырлыққа, дәлдікке, әдемілікке, шыншылдыққа, ұйымшылдыққа және өз ойын еркін жеткізе білуге баулу.
Күтілетін нәтиже:
«Комплекс сандар» тақырыбын өзектендіреді;
оларға қолданылатын амалдарды біледі және есептер шығаруда қолданады
қорытынды жасай біледі;
бір-бірін тыңдау арқылы өзгенін пікірімен санасады;
өзінің және кластастарының білім алуына жауапкершілікпен қарайды.
Сабақтын түрі: іскерлік пен дағдыны қалыптастыру сабағы
Оқыту әдісі: сын тұрғысынан ойлау стратегиялары
Сабақтың көрнекіліктері: интерактивті тақта, слайд, бағалау парағы
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесіп, сабаққа дайындығына назар аудару. Класты 4 топқа бөліп отырғызу.
«Мағынаны ажырату» Слайд арқылы топтарға комплекс сандарға байланысты формулалар ұсынылады. Формулалардың екінші жартысын табу қажет.
1) [pic]
2) [pic]
3) [pic]
4) [pic]
5) [pic] және [pic] -? (түйіндес)
«Ой қозғау» (Ротация әдісі). Топтарға тапсырма беріледі. Әр тапсырмадан соң келесі топқа тапсырады. Келесі топ алдынғы тапсырманы тексеріп, одан кейінгі тапсырманы орындайды. Соңында орындалған тапсырмаларды әр топ басшысы тақтаға іліп, қорғайды
І топ
1. а) [pic] ә) [pic]
2. [pic]
3. [pic]
4. [pic]
ІІ топ
1. а) [pic] ә) [pic]
2. [pic]
3. [pic]
4. [pic]
ІІІ топ
1. а) [pic] ә) [pic]
2. [pic]
3. [pic]
4. [pic]
ІҮ топ
1. а) [pic] ә) [pic]
2. [pic]
3. [pic]
4. [pic]
Сергіту сәті (оқушылар қойылған сұрақтың жауабы дұрыс болса, қолдарын алға созады, дұрыс емес болса жоғары көтереді.)
х2+1=0 теңдеуінің түбірлері х=±1 болады (дұрыс емес)
Егер комплекс сандардың нақты бөлігі мен нақты бөлігі, жорамал бөлігі мен жорамал бөлігі тең болса, онда бұл комплекс сандар тең деп аталады. (дұрыс)
[pic] - комплекс санның модулі деп аталады (дұрыс)
Комплекс сандарды бөлу амалын орындағанда бөлшектің алымын да, бөлімін де алымының түйіндесіне көбейтеміз. (дұрыс емес)
Қарама – қарсы комплекс сандардың қосындысы -1-ге тең болады. (дұрыс емес)
Жигсо әдісі. [pic] болатынын дәлелдеңдер. Оқушылар алдымен жұп, сонан соң топ болып талқылайды. Топ мүшесі тақтаға дәлелдейді. «Осы дәлелдеген тапсырманың дәлелдеуі дұрыс па? Басқаша жолмен дәлелдеуге бола ма?» деген сұраққа басқа топтар жауап береді.
«Рефлексия» (Кластер әдісі)
[pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic]
Үйге тапсырма.
Қорытынды және бағалау.
Пайдаланылған әдебиеттер:
Имжарова З.У, Ахметова А.У және т.б. Сын тұрғысынан ойлау білім
үрдісінде. Ақтөбе,2012ж
Мирсейітова С. Сын тұрғысынан ойлау технологиясы, 1998ж.
Муханов. М .Педагогикалық психологиялық очерктері. Алматы, 1995ж
Шыныбеков Ә.Н. Алгебра 9 класс. Атамұра, 2013ж