Сабақ тақырыбы Сызықтық функцияның дербес жағдайлардағы графигі және сызықтық функцияның графиктерінің өзара орналасуы математика 6 сынып.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Қысқа мерзімді жоспар

20.04 2016 ж.

Пәні:

математика

Сабақтың тақырыбы:

Сызықтық функцияның дербес жағдайлардағы графигі және сызықтық функцияның графиктерінің

өзара орналасуы.

Сабақтың типі:

Жаңа сабақ

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың «Функция» тарауы бойынша алған білімдерін дамыту. Тура пропорционалдық, тұрақты функциясының формуласы мен графигін және сызықтық функциясының графиктерінің өзара орналасуының тұжырымын шығару.

Күтілетін нәтиже:

Сызықтық функцияның дербес жағдайлардағы графигін және сызықтық функцияның графиктерінің өзара орналасуын ,тұжырымын шығара біледі.

Негізгі идея:

Топтық жұмыс арқылы ынтымақтастық құру, тақырып бойынша ойларын еркін жеткізу, тұжырымын және қорытынды жасай білу.

Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Блум таксономиясы (білу, түсіну, қолдану,қорытындылау).

Жаттығулар:

Мұғалімнің і-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Белгіленген уақыт

Оқытуды бағалау

I.Ұйымдастыру кезеңі

а) топқа алдын –ала бөлу,түгендеу, сабаққа қызығушылықтарын тудыру.

Сабақтың ұраны:

Білекті бірді жығады,

Білімді мыңды жығады.

2 мин


II.БІЛУ

Қажетті өткен тақырыпты қайталау



























III.Түсіну.

Жаңа тақырыпты меңгеру.

Қайталау ұйымдастыру мақсаты: Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру үшін «Қобдишадағы сұрақтар» жаттығуы.

1 Диалог «Мұғалім-оқушы»

а) Сызықтық функцияның графигі қандай сызық болады?

ә )y = kx + l функциясының графигі қалай салынады

б)Берілген график бойынша функция теңдеуін құруға болады ма?

в)Берілген график бойынша кестені толтыруға болады ма?

г) Координаталары берілген нүктенің түзуге тиісті екенін қалай тексереміз?

2.Функцияның графигінен k-ның, l-дің мәні нешеге тең?

  • У =5х +4, у= -4\9х -6

  • у = 8,9х - 37, У= - х +6

  • у= х + 1\3, у=- 45 - 7х

  • У = 3\8 + 5х, у = -х

Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Сызықтық функцияның дербес жағдайлардағы графигі және сызықтық функцияның графиктерінің өзара орналасуы.

(оқушылар сабақтың мақсатын өздері айтады)

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың функция тарауы бойынша алған білімдерін дамыту. Тура пропорционалдықтың, тұрақты функциясының формуласы мен графигін және сызықтық функцияның графиктерінің өзара орналасуының тұжырымын шығару.

I. Әр топқа үйге алдын ала берілген даярлық тапсырмаларының орындалуын тексеру:

1 – топ - У = 3х -3 , у= 3х +1 , у = -3 х

2- топ- У = 4х +2 , у= х +2 у = 3х + 2

3-топ- У = 0,5х +4 , у= 6х +2, у = 3х +1

4- топ- У = 2х , у= 5х, у = - 4х .

5- топ- у = 2 , у= 5, у = - 4 . функциялардың графиктерін бір координаталық жазықтықта салу.

II- Графикпен жұмыс:

А-3парағына графиктерін салып мына сұрақтарға жауап беріңдер.

1.функциялардың графиктерінің Ох және Оу осімен киылысу нүктелерінің координаталарын табыңдар.

2.Түзулер жоғарғы жарты жазықтықта Ох осінің оң бағытымен қандай бұрыш жасайды?

3.Түзулердің әрқайсысының бұрыштық коэффициенті неге тең? Таңбалары қандай?

4.Түзулер өзара қалай орналасады ?

5 .Қандай жағдайда түзулер қиылысады ?

( егер қиылысса)

6 .Қандай жағдайда түзулер параллель болады ? ( егер параллель болса )

7 .Қандай жағдайда түзулер ординаталар осіндегі бір ғана нүктеде қиылысады ?



III- тапсырма. Топ мүшелері постерлерін қорғап тұжырымын шығарады.

Топтағы оқушылар ұпайларды бағалау парақтарына енгізеді. (алдарында критерийлері тұрады)

өткен тақырыпты еске түсіріп қайталайды

( жіңішке және жуан сұрақтар)

















Оқушылар сабақтың мақсатын қоюды үйренеді, мұғалімнің көмегімен қойылған сұрақтарға жауап беріп, сабақ тақырыбын, мақсатын ашады













Үй тапсырмасының орындалуы топта тексеріліп, ұпайлары бағалау парақтарына енгізіледі.









Бұл жерде топтық жұмыс орындалады.

Оқушылар А3 , А4 форматына тақырып бойынша постер жасайды.

А-3парағына графиктерін салып мына сұрақтарды

топ ішінде талқылап қарастырады, жауап береді.







Әр топ постерді қорғайды , бір-бірлеріне баға қояды.(алдарында критерийлер тұрады)





5мин







































2мин











2мин















7 мин



















7мин

бағалау парақтары

арқылы бағалаймын

IV. Сергіту сәті



2мин


VI.Қолдану. Сабақтың алғашқы бекіту кезеңі.

1.№ 1391

Сызықтық функцияның формуласындағы жұлдызшаның орнына олардың графиктері параллель болатындай сандарды қойып жазындар.

1) у= 4х -5 және у= * х-7

2) у= *х +3 және у= 0,5 х-2

3) у= 7х -6 және у= * х-3

4) у= *х -5 және у= 0,8х-7

5) у= 9х -5 және у= *х-7

2.Мына функциялардың графиктері қалай орналасқан:

1)у=x+3 және у=x-3.

2)у=4x+5 және у=7x-3

3)у=-6x-4 және у=-5x+2.

4)у=6x-1 және у=6x

5)у=2x+4 және у=0,5x+4

6) у=5х және у= -5х

7) у=-1 және у= 8

(жауптарын топта бірін-бірі тексеріп, ұпайларың бағалау парағына енгізеді.)

3.Сәйкестендіру тесті:

топ мүшелері өзін-өзі бағалайды ,ұпайлары бағалау парақтарына енгізіледі.























Тест жауптарын Тест топ мүшелері бір-бірінің тест жауптарын тақтамен тексеріп , ұпайларын бағалау парағына енгізеді.

4 мин













4мин









4мин

.

VII . Қорытынды бөлім

Сызықтық функцияның құпияларын қайталайық.

Ауызша:

1.у=kx (мұндағы k 0-ге тен емес) функциясының графигі қандай сызық?

2. у=kx функциясының графигі болатын түзудің k бұрыштық коэффициенті неге тең болуы мұмкін

3. у = l  функциясының қалай аталады? 

4.Қандай жағдайда екі сызықтық функцияның графиктері қиылысады?

5.Қандай жағдайда екі сызықтық функцияның графиктері параллель болады?

6.Қандай жағдайда түзулер ординаталар осіндегі бір ғана нүктеде қиылысады?

Барлық оқушылар қатысады.

3 мин


VIII.Рефлексия

«БББ» кестесін таратып беремін

БІЛЕМІН БІЛДІМ БІЛГІМ КЕЛЕДІ

2 мин


Бағалау:

Суммативті бағалау


1 мин


Үйге тапсырма

Параграф 8.6-8.7 №1392


1мин




VI.Сәйкестендіру тесті:

4. Егер у = kx + l функциясында k = 0 болса у = l түрінде жазылады , у = l функциясы түрақты деп аталады.

V.Графиктері абциссалар (0х) осіне параллель түзулер.

5.Егер сызықтық функциялардың графигі болатын түузулердің бұрыштық коэффициенттері бірдей (тең) болса, онда түзулер параллель болады.

Тест жауптарын тақтамен тексеріп , ұпайларын бағалау парағына енгізеді.





Бағалау парағы.

Үй тапсырманы

орындау 1- 3 ұпай

4.топқа тапсырма

1- 5 ұпай

постерлерді қорғау тұжырымын шығару

1- 5 ұпай


Қолдану.Функцияларды қасиеттеріне сай ажырату. 1- 12 Ұпай

5.Сәйкестендіру тесті:

тапсырмасы 1- 5Ұпай

Қорытынды баға

































25-30 - ұпай «5» 18-24 ұпай - « 4» 11 -17 - ұпай «3»

10 ұпайдан төмен –тарау бойынша дайындалуы керек

VIII. Рефлексия : БББ