Пән мұғалімі:Курмангалиева Лайла Сериковна
Сынып: 8
Пәні: Алгебра
Сабақтың тақырыбы: Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуді квадрат тендеудің түбірлерін табу формулаларын пайдалану арқылы үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілеті мен есте сақтау қабілетін дамыту. Математикалық сөйлеу мәнерін, есептеу дағдысын жетілдіру.
Тәрбиелік: Ұжым болып жұмыс жасауға, бір-біріне жолдастық көмек бере білуге, пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып, математикалық сөйлеу мәнеріне өз бетімен тапсырманы орындай білуге тәрбиелеу .
Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі сұрақ – жауап, практикалық
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта,тест парақшалары
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
Оқушылар интерактивті тақтадан үйге берілген есептердің жауабы арқылы бірін бірі тексереді.
№129
x=-1; x=-2 2) x=-6; x=4 3) x=3; x=4 4) x=-6; x=1
№130
1) x=-2; x=1/3 2) x=-1; x=3/2 3) x=1/3 4) x=-2/5; x=2
№131
1) x=0,8; x=2 2) x=3,5; x=1 3) x=2/3 4) x=-3,5; x=0,5
ІІІ. Өткен тақырыпты қайталау:
Оқушылар өткен квадрат теңдеу тақырыбы бойынша бір-біріне сұрақтар қояды.
Қандай теңдеуді квадраттық теңдеу дейміз?
Толымсыз квадраттық теңдеулер дегеніміз не?
Келтірілген квадраттық теңдеу дегеніміз не?
Теңдеудің түбірі дегеніміз не?
Теңдеуді шешу дегеніміз не?
а мен с қандай болғанда ах2 +с = 0 теңдеуінің шешімі бар болады?
Квадраттық теңдеу түбірлерінің дискриминантын қалай табамыз?
Квадраттық теңдеудің түбірлерінің санын қалай анықтаймыз?
Келтірілген квадраттық теңдеудің түбірінің формуласын қалай жазамыз?
IV.Жаңа сабақ
Жаңа "Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу" тақырыбын оқушылар Камилла,Мөлдір,Нурия үйден өздері оқып, дайындалып келіп, баска оқушыларға түсіндіреді.
1-мысал: Камилла
ax2+bx+c түріндегі көпмүше квадраттық үшмүше деп аталады,
мұндағы a-айнымалы, a,b,c-сандар,а≠0
ax2+bx+c=a(x-x1)(x-x2)
5х2 - 8х + 3 = 5 (x-) ( x-1) = (5x-3)( x-1)
5х2 - 8х + 3 = 0, D = b2 - 4ac = (-8)2 – 4· 5 · 3 =4, x=1 , x=
2-мысал: Мөлдір
9х2 +6х + 1 = 9 = =
9х2 +6х + 1 = 0, D = b2 - 4ac = 62 – 4· 9 · 1 =0, x=
3-мысал: Нурия
= =
= 0, D = b2 - 4ac = 82 – 4· 15 · 1 =0, m=5 , m=3
V.Кітаппен жұмыс.
№278, №279
VI.Оқушыларға 5-сұрақтан тұратын тест тапсырмалары беріледі.Дұрыс жауабы тақтада тұр.Оқушы өзін өзі тексереді.
I нұсқа 1) Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жікте:
х2+6х-7
А) х2+6х-7=(x-7)(x-1)
В) х2+6х-7=(x-7)(x+1)
С) х2+6х-7=(x+7)(x-1)
2) Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жікте:
4х2-17х+4
А) 4х2-17х+4=4(x-1/4)(x-2)
В) 4х2-17х+4=4(x+1/4)(x-2)
С) 4х2-17х+4=(4x-1)(x-4)
3) Теңдеуді шешіңдер: х2-3х-18=0
А) x=6,x=-3 В) x=-6,x=3 С) x=6,x=3
4) Теңдеуді шешіңдер: -3х2+2х+1=0
А) x=1/3,x=1 В) x=-1/3,x=1
С) x=-1/3,x=-1
5) Теңдеуді шешіңдер: 7х2-8х+1=0
А) x=1/7,x=1 В) x=-1/7,x=1
С) x=1/7,x=-1
II нұсқа
1) Квадрат үшмүшені көбейткіштерге
жікте:
x2-4х-21
А) x2-4х-21 =(x-7)(x-3)
В) x2-4х-21 =(x-7)(x+3)
С) x2-4х-21 =(x+7)(x-3)
2) Квадрат үшмүшені көбейткіштерге
жікте: 2х2-х-21
А) 2х2-х-21=2(x-3)(x+7/2)
В) 2х2-х-21=2(x+3)(x-7/2)
С) 2х2-х-21=(2x-14)(x+3)
3) Теңдеуді шешіңдер: х2-3х-40=0
А) x=8,x=-5 В) x=-8,x=5 С) x=8,x=5
4) Теңдеуді шешіңдер: -5х2+6х-1=0
А) x=1/5,x=1 В) x=-1/5,x=1
С) x=-1/5,x=-1
5) Теңдеуді шешіңдер: 3х2+5х-2=0
А) x=-1/3,x=2 В) x=1/3,x=-2
С) x=1/3,x=2
I нұсқа
С
С
А
В
А
II нұсқа
B
С
А
А
B
VII.Сабақты бекіту.
Оқушылар дәптерлеріне бүгінгі сабақ туралы пікірлерін жазып береді.
VIII.Үйге тапсырма: № 280, 281,§4.
IX. Сабақты қорытындылау, бағалау.
Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.