Поурочный план на тему тригонометриялық теңдеулер

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Пәннің атауы: Математика




Топтар


Трактор №11

Автослесар №12

Құрылыс шебері№1

Дәнекер №6

Сабақ өткен күн









САБАҚ ЖОСПАРЫ №


1.Сабақтың тақырыбы: Біртекті Тригонометриялық теңдеулер

2.Сабақтың мақсаты: Жаңа тақырыпты түсіндіру

3.Сабақтың тәрбиелік мақсаты: Елжандылыққа,отансүйгіштікке,адамгершілікке,тарихи ескерткіштерді сақтауға,ұлттық сана сезімінің оянуына тәрбиелеу.

4.Дамытушылық өткізу әдісі. :Ойлау қабілеттерін, белсеңділігін, дуниетанымын, сөз бай- лығын,қызығушылығын дамыту

5.Сабақтың көрнекілігі:Оқулық, тест сурақтары

САБАҚ БАРЫСЫ


I Ұйымдастыру бөлімі:

А) Тәртіп секторының баяндамасын қабылдау;

Б) Оқушылардың сырт көрінісіне назар аудару, құрал – жабдықтарын тексеру;

В) Оқушыларды жұмыс орнына отырғызу, кезекші тағайындау;

Г) Техника қауіпсіздігін еске салу;

II Бұрын өтілген оқу материалын еске алу.


  1. Тригонометриялық теңдеу деп нені айтады?

  2. Қарапайым тригонометриялық теңдеу дегеніміз не?

  3. Тригонометриялық теңдеуді шешу дегеніміз не?


III Жаңа оқу материалын баяндау.


Тақырып:

Жалпы, екі белгісізді біртекті теңдеу деп мынаны айтамыз:

[pic] ,                       (*)

Әрбір қосындыда [pic] мен [pic] -ның дәрежелерінің қосындысы бірдей (ол біртекті теңдеудің дәрежесі). Егер [pic] мен [pic] -ның орнына бірдей аргументті синус пен косинусты қойсақ, (*) теңдеуінен біртекті тригонометриялық теңдеу шығады. Екі дәрежелі біртекті тригонометриялық теңдеуге мысал:

1-мысал: [pic] теңдеуін шешіңіз.

Шешімі:

Теңдеудің екі жағын [pic] -ке бөлейік. Бұл амалымыздың қате болмауы үшін, [pic] -тің түбір болатын мәндері үшін [pic] нөлге тең болмау керек. Егер [pic] болса, біздің өрнегіміздің екінші және үшінші қосындылары нөлге тең болады, сондықтан [pic] болады. Ал [pic] пен [pic] екеуі бірден нөлге тең бола алмайды. Демек [pic] -ке бөлу қате емес. [pic] -ке бөлу арқылы:

[pic] өрнегі шығады.

[pic]

[pic] [pic]

[pic] [pic]


IV. Өтілген оқу материалын бекіту


1) Тригонометриялық теңдеулер дегеніміз не?

2) Тригонометриялық теңдеулерді шешу дегеніміз не?


V. Қорытынды

  • Оқушылардың білімін бағалау;

  • Үй тапсырмасы;

  • Аудитория тазалығы;


ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ



139 жаттығу



Оқытушы: Таджиев.С.М.