19.02.2015 математика 6-сынып
Сабақтың тақырыбы: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде келетін бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде келетін бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу; Айнымалысы модуль таңбасының ішінде келетін бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу алгоритмін білу, оның шешімдерінің жиынын сан аралығында белгілей және жаза білу дағдысын қалыптастыру. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде келетін теңдеулер мен теңсіздіктердің шешімдерін салыстыру;
Дамытушылық: Оқушылардың математикалық білімдерін байыту; модулі бар теңсіздіктерді шешу ; қасиеттерін есепте қолдана білу дағдыларын қалыптастыру
Тәрбиелік: Бір –бірін тыңдау арқылы өзгенің пікірімен санаса білуге ; өз бетінше еңбек етуге; ұқыптылыққа баулу.
Сабақтың түрі: бекіту; білім мен дағдыны тиянақтау; жүйелеу сабағы.
Сабақ әдісі : Блум таксономиясы, жұптық жұмыс;
Сабақ көрнекілігі: интерактив тақта, слайдтар, сәйкестендіру, тапсырмалар, бағалау критерийі,
Сабақтың жоспары:
I.Ұйымдастыру бөлімі (3мин)
1)Оқушылармен амандасу,түгелдеу, сабақ мақсатымен таныстыру.
II.Негізгі бөлім (40 мин)
1.Білімділік – ақпараттық деңгей. (бұрынғы білімді еске түсіру) (7мин)
Үй тапсырмасын сұрау. «Миға шабуыл» (деңгейлік сұрақтар)
2.Түсіну – тезаурустық деңгей. (алған білімді бекіту) ( 10 мин)
«Ел ертеңі білімді ұрпақ» Оқулықпен жұмыс,жұптық жұмыс.
3.Қолдану – методикалық деңгей. (алған білімді қолдануға үйрету)«Күн шуағымын» ойыны( жұптық жұмыс;)(7 - мин)
4.Талдау – технологиялық деңгей.(Бұрынғы білім негізін пайдалана отырып, жаңа проблеманы шешу) (7мин) «Есептеу –білімді еселеу» Сәйкестендіру.
5.Жинақтау - зерттеушілік деңгей. «Өтілген тақырыпты бекіту» (5 мин) «Кім жылдам» лабиринт ойыны.
III.6.Қорытындылау Бағалау (3 мин)
7.Рефлексия.(2 мин)
8. Үйге тапсырма. (1 мин)
I. Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды түгелдеу, сабаққа ынтасын аудару,сабақтың мақсатымен таныстырып нұсқау беру.
1.Білім.Үй тапсырмасын тексеру.
Модуль таңбасы бар теңдеу және теңсіздіктерді шеш және шешімдерін салыстыр. Қандай түйін жасадың?
1) |x|=3; |x| ≤ 3;2) |x|=2; |x|>2;3) |x|= 5,7; |x|< 5,7;4) |x|=6; |x| ≥ 6;
«Миға шабуыл»(деңгейлік сұрақтар)
1.Модуль дегеніміз не?
2.Модуль сөзінің мағынасы?
3.Модуль өмірде кездеседі ма?
4.Модуль белгісі бар теңдеуді қалай шешеміз?
5.Модуль белгісі бар теңсіздікті қалай шешеміз?
2.Түсіну «Ел ертеңі білімді ұрпақ» Оқулықпен жұмыс.жұптық жұмыс;
1) 2|x|< 6,8; 2) |7 - 3х| ≤ 5; 3)|2х| > 8; 4)|4х -2|≥5
3.Қолдану. «Менкүннің шуағымын» ойыны( жұптық жұмыс;)
1) 0,5|x| ≥ 7,5; 2) 0,5|x| < 7,5; 3) 0,5|x| > 7,5; 4) 0,5|x|≤ 7,5;
4.Талдау. Сәйкестендіру.
[pic]
5.Жинақтау. Лабиринт ойыны. Қанқызы түймедақ гүліне жету керек, ол үшін 2|х|≤ 14 теңсіздігінің шешімдер жиынына тиісті сандарды теру керек. Қане, кім жылдам!
[pic]
• -7 -6
-5
0 -1 -4
-9
1 -3
10 6
2 -2
15
13 9 5 4 3
-13 12
25 -11 8
[pic]
6.Оқушыларды бағалау
7.Рефлексия. Мен қиналған есептер . . .
Мені қызықтырған есептер . . .
Менің орындай алғандарым . . .
8. Үйге тапсырма: №6,№7. Мысал ойлап келу.