Математикадан Координаталық жазықтық атты сабақ

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тақырыбы: Координаталық жазықтық.

Мақсаты-     а) Білімдік: Координаталық жазықтықта нүктелерді, кесінділерді, фигураларды сала білу; оқушылардың практикалық шеберліктерін қалыптастырып, арттыру.

      ә) Тәрбиелік: Өзін-өзі басқаруға, өз бетінше ізденуге, тез ойлауға, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

б) Дамытушылық:  Оқушылардың топпен жұмыс істеуін, логикалық ойлау қабілетін дамыту, іскерлік дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын байыту, ой өрісін кеңейту

Сабақ жоспары:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің     іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?

Кіріспе бөлімі

Сабақтың басталуын ұйымдастыру

3 мин

 БІЛУ 

Қажетті өткен тақырыпты қайталау

12 мин

 Психологиялық көңіл-күйді реттеу.   Мақсаты:  жағымды эмоция орнату.

Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар және бүгінгі сабағымыздың көрермеңдері. Оқушыларды ынтымақтастық қарым-қатынасқа түсіру.

Мұғалім оқушыларға сәттілік тілейді:

Күннін шуағындай жылу тілеймін.

Қажымас қайрат тілеймін.

Таудай талап тілеймін.     Сәттілік тілеймін.

 Топқа бөліну

«Открытка» суреттер қиындыларымен

Мақсаты: серіктестік қарым-қатынас жасауға  ыңғайлы орта құру.

Оқушылар топта тұрған балалармен  қолдарын  ұстап алақан жылуы арқылы   бір-біріңе жылы лебіздер айтып,сабағымызды бастайық.

 1топ,2 топ.

Топтасады

1топ- ордината,      2топ-абцисса

Әр топтан топ басшысы топтарға жылы лебіздер айтады.

Сабақтың ұраны:

Білекті бірді жығады,

Білімді мыңды жығады.

және  де бүгінгі сабақта мен сіздерге тілерім

Бір  мен  екі  алмаңдар,

Үшке  алданып  қалмаңдар.

Кілең төрттік  алғандар,

Бесті  ғана  армандар. 

Үй тапсырмасы  «Білім шыңы» әдісі

Мақсаты:  Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру. Слайдта  сұрақтар тұрады.

Топтағы оқушылар бір-бірінің алған білімдерін сұрақ – жауап арқылы  тексеріп бір-бірлеріне   баға қояды.

  Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Координаталық жазықтық». (оқушылар тақырыпты өздері айтады)

Сабақтың мақсаты:    Оқушыларды координаталық жазықтық тақырыбы бойынша алған білімдерімізді кеңейтіп; берілген нүктелердің координаталарын анықтауды, координаталары бойынша нүктелерді салуды үйренеміз.

Оқушылар сәлемдеседі, өзара мұғаліммен көңіл күйімен бөліседі, жылы лебіздер айтады бір-біріне

Топтағы оқушылар бір-бірін тексеріп баға қояды. (алдарында критериялар тұрады)

Оқушылар өткен білімді еске түсіреді.

Оқушылар мұғалімнің қойылған сұрақтарына жауап беріп сабақ тақырыбын, мақсатын ашады

Жақсы, жарайсын, смайликтер

Оқулық, қиындылар флипчарт

Тұсау кесер бөлімі

ТҮСІНУ

5 мин

V. Практикалық жұмыс.   «Жас суретші»

 «Естігенімді ұмытып қаламын, көргенімді

есте сақтаймын, өз істегенімді меңгеремін».              Конфуций.

 Берілген нүктелердің координаталарын анықтаңдар.

А(2;4),   В(-4;3),  С(-3;-5),  D(3;-3),  Р(2;0),  Т(0;5)

Координаталары бойынша нүктені салыңдар.

М(4;3),   N(-3;3),   S(2;-2),  Т(-4;-3).

Әр топ жауап берген сон тақтада дұрыс жауаптары шығып отырады

Смайликтар, жестпен, жақсы, бас бармақ, ұпай мен бағаланады

Оқулық,

Негізгі бөлім

ҚОЛДАНУ

Есептер шығару

    21 мин

ТАЛДАУ

 Сергіту сәті.  Мақсаты: Ойды және дене мүшелерін сергіту

«Квадрат», Шеңбер,  үшбұрыш, т.б

«Ойлан-жұптас-бөліс» стратегия. Мақсаты:

топтық  білімді жинақтау,ынтымақтаса жұмыс жасай отырып, өз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білуге ықпал ету.Әр топ мүшелері берілген тапсырманы координаталық түзуде кескіндеп. Содан соң топтан бір оқушы шығып, тапсырманы қалай орындағандарын айтады.

1-топ-«Ордината»

Координатлық жазықтықта нүктенің  белгіленуі

С (-3;0)

Е(4;0)

А(0;-4)

В(-2; 2)

Д(-1;3)

(ОХ )осі

(ОУ )осі

 Ширектер  жазылуы

2-топ-«абцисса»

Координатлық жазықтықта нүктенің  белгіленуі

С (-1;3)

Е(4;0)

А(2;-4)

В(-4; 2)

Д(-1;5)

(ОХ )осі

(ОУ )осі

 Ширектер  жазылуы

Әр топтан жауап береді

Топпен бірігіп жұмыс жасайды.

Топтың спикерлері кім  қоргайтының айтады.

Оқушы тапсырманы орындайды.Бір-бірін  тыңдайды, талқылайды.

Тақтаға оқушы шығып жауаптарын жазады

Жарайсындар! Смайликтер, жестермен

Ресурстар - флипчарт, оқулық, ресурстар

Қорытынды бөлім

БАҒАЛАУ

Рефлексия

2мин

Бағдаршам түстері арқылы, оқушылардың түсінгенін білу.

•        Қызыл түс – түсінген жоқпын;

•        Сары түс – әлі де практика қажет/сұрақтар бар;

•        Жасыл түс – барлығы түсінікті.

•         

Бағалау. Әр топтың топ басшылары бағалау парағы бойынша топ мүшелерінің бағаларын айтады. Содан кейін мұғалім жүйелеп оқушыларды нақты бағалайды.

Көңіл күйлерін көрсетеді(бағдаршам түстерімен)

 Бағалау парақтарына бағаларын шығарады орташа арифметика бойынша

Қорытынды баға қойылады

Смайликтер,әр түсті бағдаршам

Үйге тапсырма

2 мин

Үйге тапсырма  № 1147