Алматы облысы Жамбыл ауданы Бұрған ауылындағы мектеп мектеп балабақша кешенімен
Бастауыш сынып мұғалімі Айтбаева Айгерим Саякбаевна
Тақырыбы: Қызықты математика.
Мақсаты: Білімдерін тиянақтау.
Білімділік: Оқушылардың математикалық білім қабілеттерін тексеру, алған білімдерін пысықтау.
Дамытушылық: Сандарды тура, кері санауға үйрету, логикалық ойын арқылы баланың қиялын, ой - өрісін, есте сақтау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Ойынның шартын сақтап ойнауға, ұйымшыл, көпшіл, шыдамды, сабырлы, шапшаң болуға тәрбиелеу.
Әдіс тәсілі: түсіндіру, сұрақ - жауап, сергіту сәті, дидактикалық ойыны.
Сабақтың көрнекілігі: презентация, кеспе қағаздар, кеспе сандар т.б
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі: Шаттық шеңбері
Күн шығыпты, алақай,
Қуанатын күн бүгін.
Қайырлы таң! Қайырлы таң!
Күліп шықты күн бүгін.
- Жарайсыңдар, балалар, бүгінгі күніміз жақсы болсын, орнымызға отырып.
- Балалар, мен сендерге құр қол келген жоқпын
Мына шарларды ала келдім.
- Бір жылда неше мезгіл бар?
- Төрт мезгіл. Кәне, атап шығайық... (қыс, көктем, күз, жаз)
Бұл шарлардың түсі де сол төрт мезгілді белгілейді.
Мына шардың түсі қандай?(ақ)
- Бұл шардың түсі қай мезгілді білдіреді?
Қыс. қыста жер қандай болады (ақ)
Сары шарды көрсету
Бұл түс қандай жыл мезгілін білдіреді.(күз)
- Себебі күзде ағаштардың жапырақтары сарғайып жерге түседі.
Жер беті сары кілемге ұқсайды.
Жасыл шарды көрсету.
Бұл түс шөптердің түсі сияқты.
- Табиғат көктемде оянып, жер беті жасыл шөпке толады..
Ағаштар бүршік жара бастайды.(көктем)
Қызыл шарды көрсету.
- Қызыл түс қандай жыл мезгілін білдіреді.?
Қай уақытта гүлдер қызыл түске боялады?.(жаз)
- Балалар, түстерін білдік, енді сиқырлы шардың ішінде не бар екенін білгілерің келе ме? Кәне, шарды кім жарады. Тапсырмаларға жауап беру.
1 - тапсырма. 1 - ден 10 – ға дейін тура және кері санау
2 - тапсырма. Дидактикалық ойын. Сандардың көршісін табу.
3 - тапсырма. Логикалық есептер
Дүкеннен анам 2 допты алып келді, оның біреуін ініме бердім. менде неше доп қалды? (1)
4-тапсырма Қоянда неше құлақ бар? Екі қоянда неше құлақ бар? (қоянның суретін көрсету)
Есептер шығару.
1. Ағашта 5құс отыр, оның 2 - уі ұшып кетті, ағашта қанша құс қалды?
2. Үстелде 5 алма бар еді, оның 2-уін жеп қойды неше алма қалды?
3. 1-ден 10-ға дейінгі сандарға есептер шығару.
7+3=
10- 6=
9+1=
10+0=
Өтілген сандардан тақпақ сұрайды.
1 саны
Мені келсе білгің
Мен таяқша бірмін
Барлық санға жол бастап
Ең басында тұрамын.
2 саны
Бірден кейін тұрамын
Сандар іші тұрағым
Бірге – бірді қосқанда
Мен шығамын шырағым.
3 саны
Екіден соң әрқашан
Үш саны мен шығамын
Орныма барамын
Қос айшық саламын.
Сергіту сәті:
Дидактикалық ойын:
Геометриялық пішіндерден ойыншықтар құрастыру.
Салыстыру.
7<8 6=6
9>6 8<10
10>7 6<9
Қорытынды:
Сұрақ – жауап әдісі арқылы сабақта алған білімдерін бекіту. Балаларды мадақтап, бағалау.
-Бүгін сендерге қандай іс-әрекет кезеңі ұнады?
-Балалар бүгін не үйрендік?
-Балалар көңіл-күйлерін қалай?
-Балалар сендерге сабақ ұнады ма?