Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді салыстыру
Сабақтың мақсаты: А) білімділік: Жай бөлшектерді салыстыруды меңгерту; математика пәніне қызығушылығын арттыру; өз ойларын шапшаң, жинақы әрі ашық айтуға, ұтымды түрде сөйлей білуге үйрету. Ә) дамытушылық: Оқушылардың жаттығуларды өз бетімен орындау дағдысын жетілдіру, ой-өрісін дамыту. Б)тәрбиелік: Оқушыларды сабақ барысында бір-бірін сыйлауға, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Бекіту сабағы Сабақтың әдісі: Үшөлшемдік әдістемелік жүйе Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, презентация, жұмыс дәптері, ашық журнал Сабақтың жүрісі: «Көпір» тапсырмалары І кезең 1. Ұйымдастыру ІІ кезең Өткен тақырып бойынша меңгерген материалды пайдалана отырып, математикалық диктантты құрастырамыз: Жай бөлшектер де натурал сандар сияқты салыстырылады. І. Тең бөлшектер. Тең бөлшектер координаталық сәуле бойында . . . ғана нүктемен кескінделеді. Мысалы: . ; . ІІ. Бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыру. Бөлімдері бірдей екі бөлшектің қайсысының алымы . . . болса, сол бөлшек . . . болады. Мысалы: ; . Координаталық сәуле бойында үлкен сан . . . жақта, кіші сан . . . жақта кескінделеді. ІІІ. Алымдары бірдей бөлшектерді салыстыру. Алымдары бірдей екі бөлшектің қайсысының бөлімі . . . болса, сол бөлшек . . . болады. Мысалы: ; . ІҮ. Бөлімдері де, алымдары да әртүрлі бөлшектерді салыстыру. Бөлшектерді салыстырудың жалпы түрі: Мысалы: ; . Ү. Аралас сандарды салыстыру. Алдымен аралас сандардың бүтін бөліктері салыстырылады. Қай аралас санның бүтін бөлігі . . . болса, сол аралас сан . . . болады. Мысалы: ; . Егер аралас сандардың бүтін бөліктері тең болса, онда олардың бөлшек бөліктері салыстырылады. Мысалы: ; . Тақырыпты қорытындылап, мынаны есте сақтаңыз! Есте сақта! 1. Тең бөлшектер координаталық сәуле бойында бір ғана нүктемен кескінделеді. 2. Бөлімдері бірдей екі бөлшектің қайсысының алымы үлкен (кіші) болса, сол бөлшек үлкен (кіші) болады. 3. Алымдары бірдей екі бөлшектің қайсысының бөлімі кіші (үлкен) болса, сол бөлшек үлкен (кіші) болады 4. Координаталық сәуле бойында үлкен сан оң жақта, ал одан кіші сан сол жақта кескінделеді. Сабақты бекіту 1. Салыстырыңдар: А) Ә) Б) 2. Теңсіздіктердің қайсысы дұрыс? Себебін түсіндір. А) ; Ә) ; Б) ІІІ кезең (кері байланыс – бағалау кезеңі) Деңгейлік тапсырмаларды біртіндеп орындаңыз. Оқулықпен жұмыс. Барлығы – 12 балл І деңгей (5 балл) 1. 2. ІІ деңгей (5 балл + 4 балл = 9 балл) 1. 2. ІІІ деңгей (5 балл + 4 балл + 3 балл = 12 балл) Шығармашылық тапсырма: 1. Корзинадағы 7 алманы 7 қызға тең бөліп берді. Бірақ, корзинада 1 алма қалды. Бұл қалай? 2. Әсем поездың басынан санағанда 7-нші вагонға отырды. Марина поездың соңынан санағанда 7-нші вагонға отырды. Сонда қыздар бір вагонда болды. Поезда неше вагон болғаны? Тапсырма: №562 (2) , №572 (5-8) , № 582(2) .