Сабақ: Проценті бойынша санды табу | Мектеп Первомай орта мектебі |
Күні: | Мұғалім есімі: Оразова Айнұр Маратовна |
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Қандай да бір шаманың берілген процентке сәйкес мәні бойынша оның толық мәнін табуды үйрену |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар |
Проценті бойынша санды табуды үйренеді |
Оқушылардың басым бөлігі
|
Есептер шығару барысында алған білімді пайдалана біледі |
Кейбір оқушылар |
Күрделі есептерді өз бетімен шығара алады |
Тілдік мақсат
| Оқушылар есептің берілгенін дұрыс құрады және есептеулер жүргізуге дағдыланады |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
Процент, жай бөлшек, ондық бөлшек |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
Талқылауға арналған тармақтар: |
Жаңа сабақты есептер шығарту арқылы талқылауға алу |
Сіз неліктен.... екенін айта аласыз ба? |
Проценті бойынша санды табу үшін қолданатын формуланы қорытып шығару: мұндағы: a – ізделінді (100%-ке сәйкес) сан b- проценті берілген сан P- процент саны |
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
Есептерді шығару барысында флипчартқа топпен бірігіп жазады, тақтаға шығып, шығару жолдарын көрсетеді. |
Алдыңғы тақырып |
Проценті бойынша санды табу |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз ) | Ресурстар |
45 минут |
Басталуы
| 2 мин | Психологиялық ахуал: «Көңіл-күй ағашы» Оқушылар, тақтада ілініп тұрған сұрықсыз ағашқа қараңыздаршы. Бұл ағаштың жапырақтары жоқ. Осы ағашты алдарыңызда жатқан түрлі-түсті жапырақтардың ішінен өздеріне ұнаған түсті алып, ағашқа жабыстыруларыңызды сұраймын.
(оқушылар жапырақтарды жабыстырады) Жасыл түсті таңдаған оқушыларды бүгінгі сабақта сәттілік күтіп тұр; Сары түсті таңдаған оқушылар сабағымызда белсенділік танытады; Қызғылт сары түсті таңдаған оқушылардың көңіл-күйлері тамаша болады.
Ағаштың сұлулығы сіздердің сабаққа деген ынталарына, сабақта атқарған жұмыстарына байланысты екенін ұмытпаңыздар. [pic]
[pic]
Таңдаған түстеріне байланысты топтарға бөліп тастау | Ағаш суреті, жапырақ түріндегі стикерлер |
Негізгі бөлім
| 10 мин
10 мин
3 мин | Топтарға тақырыпқа байланысты есептер беру арқылы мағынаны ашу. топқа : Мектептің бастауыш сыныптарында 480 оқушы оқиды. Бұл мектептегі барлық оқушылардың 60%-індей. Мектепте барлығы неше оқушы бар? топқа: Қант қызылшасының 18%-і қант. 162кг қант алу үшін неше килограмм қант қызылшасы қажет? топқа: Шебер 295 бөлшек дайындап, жоспарды 18%-ке артық орындады. Шебер неше бөлшек дайындауды жоспарлаған еді?
Топтар өздері ақылдасып, шешу жолын іздестіреді. Шығару жолын тауып, тақтада қорғайды.
Практикада алған білімдерін қолдану үшін оқулықпен жұмыс жасайды. 1-топқа: № 161 (1); №1602 (2); №1609 (5,6); № 1618 (3) 2-топқа: № 161 (2); №1602 (3); №1609 (1,2); № 1618 (4) 3-топқа: № 161 (3); №1602 (1); №1609 (3,4); № 1618 (2)
Сергіту сәті. Оқушыларға үлестірме материалдарын таратып беремін. Біреуінде бөлшектер, екіншісінде проценттер. Соларды сәйкестендіру керек. Мысалы:
| Есептер жазылған үлестірме материалдары
Формулалар жазылған плакат
Баяу әуен |
Қорытынды бөлім
Кері байланыс | 15 мин
1 мин
4 мин | Әр түсті конверттерге деңгейлік тапсырмалар жазылған. Топтар өздеріне ұнаған түсті таңдап, шығарады. Қызыл түсті: А деңгейі Мұздатқыштың 10%-ке арзандатылғаннан кейінгі бағасы 72 900тг. Мұздатқыштың арзандатылғанға дейінгі бағасы неше теңге? Саяхатшылар баруға тиісті А пунктіне дейінгі қашықтықтың түске дейін 74%-ін жүргенде, жүрілмеген 65км қалды. А пунктіне дейінгі қашықтық неше километр? Сатушы сатып алған көкеністі 14 758 теңгеге сатып, 6% зиян шекті. Ол көкөністі неше теңгеге сатып алған?
Сары түсті: В деңгейі Тік төртбұрыштың ені 6 см, бұл оның ұзындығының 75%-індей. Тік төртбұрыштың ауданын табыңдар. Автотуристер бірінші күні барлық жолдың 36%-ін, екінші күні 39%-ін, үшінші күні қалған 180 км жолды жүрді. Автотуристер барлығы неше километр жол жүрді?
Көк түсті: С деңгейі Мирас 9 жаста. Бұл оның әкесінің жасының 25%-індей. Ал әкесінің жасы атасының жасының 60%-індей. Атасы неше жаста?
Үй тапсырмасын беру
Бағалау |
[pic]
[pic] [pic] |
Қосымша ақпарат |
Саралау-cіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделенлдіруді қалай жоспарлайсыз?
| Бағалау | Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс құндылықтардағы байланыс |
Деңгейлік тапсырмаларды шығару барысында білмей жатқан оқушыларға көмектесу | 1 топ: Тақтаға вагондары бар поезд ілінеді де оқушыларға екі түрлі смайликтар беріледі. Топ мүшелері жағымды және жағымсыз жақтарын айтып кетеді. 2 топ: А4 қағазына қолдың суретін саламыз. Әр саусаққа бүгінгі сабаққа арналған талдау жазады. Бас бармақ – біз үшін маңызды Балан үйрек – ұнамағаны Ортаң терек – біз үшін түсініксіз Шылдыр шүмек – біздің көңіл-күйіміз Кішкентай бөбек – біздің ұсынысымыз 3 топ: «Екі жұлдыз, бір тілек»
|
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2:.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)?
1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектесетін білдім?
|