Математика |
Тақырыбы | Тригонометриялық функциялардың жарты бұрыштарының формулалары |
Мақсаты | Тригонометриялық функциялардың жарты бұрыштарының формулалары білу. |
Міндеттері | Қос бұрыштың формуласын пайдаланып, жарты бұрыштың формулаларын алуды білулері тиіс Жарты бұрыштың формулаларын түсінулері керек. Тригонометриялық функциялардың жарты бұрыштарының формулаларын тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру кезінде қолдануды талдау керек
|
Күтілетін нәтиже | 1)Тригонометриялық функциялардың жарты бұрыштарының формулаларын біледі. 2)Жарты бұрыштың косинусы мен синусының формулаларын салыстыра алады. 3) Алған білімдерін жүйелей алады. Топта жұмыс жасай алады.
|
Жеті модульдің қамтылуы | - Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; - Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу |
Сабақтың типі | Жаңа білімді меңгерту сабағы |
Сабақтың түрі | |
Тақырыпты ашуға байланысты тәсілдер | Сөзжұмбақ, Мозайка, куббизм тәсілі, үндемес ойыны |
Сабақтың көрнекілігі | Интерактивті тақта, компьютер, маркер, стикерлер, постер,электронды оқулық |
Пән аралық байланыс | |
Сабақтың жоспары | Мұғалімнің іс-әрекеті | |
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) | Қызығушылықты ояту. «Жылы сезімдер» тренингі. Оқушыларға шеңбер болып тұрып, бір-біріне жылы сезімдерін білдіру. Топқа бөлемін фигуралар арқылы | Бір-біріне жылы сөздер айтады. |
Үй тапсырмасын тексеру (7 мин) | Куббизм тәсілі. Топтың ортасына кубикті тастаймын, түскен жағындағы сұрақтарға байланысты жауап береді. | Түскен сұраққа қарай, топ болып өздерінің ойларын айтады. |
Жаңа сабақ | 1.Жаңа сабақтың тақырыбын оздері ашады. Сөзжұмбақ арқылы. 1. 180-қа тең бұрыш. (жазыңқы) 2.сүйір бұрышқа қарсы жатқан катеттің іргелес жатқан катетке қатынасы не?(тангенс) 3.Р=2(а+в) қандай фигураның периметрі? (төртбұрыш) 4.екі қабырғасы параллель, екі қабырғасы пар.емес? (трапеция) 5.1/2-бөлік? (жарты) 6.Натурал сан ( бес) 7.Алымы бөлімінен кіші бөлшек? (дұрыс) 8.Центрді шеңбер нүктесімен қосатын кесінді? (радиус) 9.7/7-қандай бөлшек? (бұрыс) 10.1/4-бөлікті не деп атаймыз? (ширек) 2. Электронды оқулықтан сабақты түсінеді. 3.Постермен жұмыс жасайды. Мозайка әдісі бойынша. Есептер беріледі, сол есептердің шығару жолына байланысты фигура құрастырады. 4. Үндемес ойыны. Әр топқа есептер беріліп, келесі оқушымен алмасып отырады. | Сөзжұмбақты шешеді. Электронды оқулықтан түсіндірмені тыңдайды. Мозайквадағы есептерді құрастырады, «үндемес» ойынындағы тапсырмаларды орындайды. |
| «Сигнал» ойыны. Мұғалім қасындағы оқушыға сигнал береді. | Оқушылар шеңбер болып тұрады да, берген сигналды дұрыс келесі оқушыға жеткізу қажет. Ең соңындағы оқушы мұғалім қандай сигнал жібергенін табуы қажет. |
Кері байланыс (2 мин) | Тауға өрмелеп бара жатқан адам. | Сурет бойынша өз ойларын жазып, тақтаға іледі. |
Бағалау кезеңі (3 мин) | Өзін –өзі бағалауға парақшалар таратамын. | Өзара бағалайды |
Үйге тапсырма (1 мин): | Мұғалім үй тапсырмасын жариялайды. | Күнделіктеріне үйге берілген тапсырманы жазып алады. |
Рефлексия | Оқушы күтілген нәтижеге сәйкес өзіне -өзі рефлексия жасайды. Сабақ бойынша түсініп, білгендері бойынша белгі береді. | |
Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулалары тақырыбына есептер шығарту
9 сынып. Алгебра.
Сабақтың тақырыбы: Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулалары тақырыбына есептер шығарту
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулаларын қолданып есептер шығаруды үйрету және формулаларды қолдана отырып түрлендірулер жасай білу дағдыларын қалыптастыру
Сабақтың міндеттері:
1.Оқушылардың қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулаларын қолдану дағдыларын қалыптастыру.
2.Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру жолдарын дұрыс таңдай білу дағдыларын қалыптастырып . ойлау қабілеттерін дамыту;
3.Есепті шешу жолын талапқа сай жазуын, өз ойын түсінікті жеткізе білуге, өзгені тыңдай білуге, жылдам ойлауға және әрекет етуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулалары, интерактивті тақта
Әдісі: СТО стратегиялары, түсіндіру, көрсету,сұрақ-жауап.
Сабақтың типі: Қайталау сабағы
Сабақтың формасы: Ұжымдық, жұптық, жеке
Сабақтың барысы: a)Ұйымдастыру кезеңі.(2-мин)
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.Зейіндерін аудару
« Жылы сезімдер» тренингі. Оқушыларға шеңбер болып тұрып, бір-біріне жылы сезімдерін білдіру.
ә) Үй тапсырмасын тексеру.Куббизм тәсілі.(7-мин)
Топтың ортасына кубикті тастаймын, түскен жағындағы сұрақтарға байланысты жауап береді.
б ) Үндемес ойыны.(5-мин)
1-ші топ өткен тақырып бойынша есеп ойлап табады,ал 2-ші топ қай формуламен шығатынын жазады,ал 3-ші топ сол формуланы қолданып есепті шығарады.
г)Топпен жұмыс.(15-мин)
Тақтаға 3-топтан 3-оқушыдан шығады.№461-№462-№463
. Өткен тақырыптағы білімдерін бекіту мақсатында тригонометриялық формулаларды, соның ішінде қосбұрыштың және жарты бұрыштың формулаларын қолдана отырып есептер шығаруды үйрету
д)Сергіту сәті.(2-мин) «Сигнал»-ойыны. Мұғалім қасындағы оқушыға сигнал береді.
Оқушылар шеңбер болып тұрады да, берген сигналды дұрыс келесі оқушыға жеткізу қажет Ең соңындағы оқушы мұғалім қандай сигнал жібергенін табуы қажет.
е) «Сәйкесін тап»(5-мин)
ж)«Кері байланыс» (2 мин)
з)Сабақты бекіту.(5-мин)
к)Сабақты қорыту.(2-мин).Үйге тапсырма.№461.2),№463 4)№465
[link]