Күні: 19.10.16.
Cабақтың тақырыбы: « Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру»
Сабақ типі: бекіту сабағы
Түрі: практикалық,ашық сабақ
Сабақ мақсаты:
Оқушылардың білімдерін тереңдетіп, жинақтау,тақырып бойынша алынған квадрат түбірлердің қасиеттерін есептер шығаруда пайдалана білуге үйрету
Міндеттері:
1. білімділік – оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін тереңдетіп, аталған түрлендірулерді есептер шығару барысында қолдану дағдысын қалыптастыру,жинақтау, жүйелеу, бекіту.
2. дамытушылық – логикалық ойлау қабілеті мен дағдыларын жетілдіру, белсенділіктерін, математикаға деген қызығушылықтарын арттыру;
3. тәрбиелілік – оқуға, саналы сезімге, жауапкершілікке, бойларына жақсы қасиетті сіңіруге тәрбиелеу.
Сабақ көрнекілігі: компьютер, мультимедиалық тақта, карточкалар,тест тапсырмалары
Сабақ әдістері: ауызша, көрнекілік, өз бетімен жұмыс, топпен жұмыс.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру.
ІІ. Ой қозғау.
ІІІ. Ауызша есептеу.
ІV. Материалды меңгеру.
V. Сергіту сәті.
VI. «Біліміңді сынап көр»оқулықпен жұмыс.
VII. Қорытынды.
VIII. Үй жұмысы.
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлеметсіздер ме, балалар! Отырыңдар!( балалардың сабаққа даярлығын тексеру).
Бүгінгі біздің тақырыбымыз: «Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру»
Алдымен, әдеттегідей, сабағымызды үй тасырмасын тексеруден бастайық!
Үй жұмысын тексеру № 88 (слайд2)
№88. Қысқаша көбейту формулаларын қолданып, өрнектерді түрлендіріңдер:
1) (√5 – а)(√5 + а) = 5 – а2; 2) (√z − √7)(√z + √7) = z − 7
3) (в + √с)(√с – в) = с – в2; 4) (
Бағалау парақтары сабақтың басында таратылып беріледі (әр дұрыс жауапқа 1 ұпай жазылып отырады)
Оқушының аты-жөні:_______________________
Кезең
Үй тапсырм.
Қайталау
«Кім шапшаң?»
Матем тарихы
Жеке жұмыс
Тест
«Сен-маған,мен-саған»
Барлығы
Баға
Ұпай
саны
Бүгін біз сабақта түрлендірудің қасиеттерін қайталап, тақырыпты бекітеміз.Балалар адам жақсы болу үшін оның бойынан қандай қасиеттер табылу керек.Біз осы қасиеттердің қайсысына лайықпыз.?
Адамның жақсы қасиеттеріне не жатады?
Постерге жазу :Сабырлы, ізетті, иманды, қайырымды, әділ болу
сабырлылық қайырымдылық
ізеттілік әділ болу
имандылық
II. «Қайталау – оқу анасы» Сабырлы болу. Оқушы сипаттайды:
Сабырлылық – адам бойына екі жолмен дариды, бірі туа біткенде, екіншісі адам өзін-өзі тәрбиелеу жолымен келеді. Сабырлылық адамның өз мінез-құлқына ие бола алатынын көрсетеді.
Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері.(Тақтаға оқушылар жазады)
Слайд 3 (тексеру)
Теорема 1. Егер [pic] , онда [pic] .
Теорема 2. Егер [pic] , онда [pic] .
Теорема 3. х-тің кез-келген мәні үшін [pic]
Теорема 4 [pic] , мұндағы [pic] .
III.“Кім шапшаң?” Дәптерге орындау. Ізеттілік Оқушы сипаттайды:
Ізеттілік – айналасындағыларды құрметтеу, кішілік мінез таныту. Амандасу – бейбіт пейілдің, достық ықыластың белгісі, мінез-құлықтың нормасы.
Ал енді балалар дәптерімізді ашайық,бүгінгі күнді жазайық.
(тапсырма ИТ беріледі)(слайд 4)
1.Өрнектің мәнін тап:
1) [pic] .2) [pic] 3) [pic] 4) [pic]
Жауабы:
1)1,6 2)180 3)5/10 4) 10
2.Өрнектерді түрлендір:
[pic]
Дұрыс жауаптары:1.а) 2√3 б) 5√3 в) 6√2
2. а) √12 б) √45 в) √32
3.Мәнін тап:
Дұрыс жауап: 1.) 5 2.) 8
4. Бөлімді иррационалдықтан босат:
Дұрыс жауап: 27 + 18 (слайд 5)
IV. Математика тарихынан. Имандылық. Оқушы сипаттайды:
Имандылық – әр адам ұлтына, нәсіліне, жынысына, дініне қарамастан иманды болып туады. Иманды бала дөрекілікке бармайды, ата-анасын ардақтайды, кісіге қиянат жасамайды. Имандылық бар жерде рухани тазалық бар, сенім бар.
Мұғалім: Әрқашан жаңа ұғымды, анықтаманы еңгізген, теореманы дәлелдеген математик-ғалымның атын білу бізге қызық. Ал балалар, қай ғалым ғылымға бірінші болып арифметикалық квадрат түбір ұғымын енгізді? Осы адамның фамилиясының жанында ең үлкен сан мәні болады.
[pic] [pic] (слайд 6)
Рене Декарт (1596-1650) француз математигі, әрі философы. 1637 жылы
арифметикалық квадрат түбір ұғымын ғылымға енгізген. (бұл ғалым туралы сыныптың үлгерімі жоғары оқушысы баяндап береді) (слайд 7)
V.Қайырымдылық. Жекелеген балалармен жұмыс. Оқушы сипаттайды: Қайырымдылық – айналадағы адамдарға ізгілікті іс жасау. Қайырымдылық бар жерде қатыгездікке жол жоқ. Өзгелер үшін жасалған ізгілік адам жанын нұрландырады, адамдық мәртебесін көтереді. Қайырымды бала қашанда ата-анасының мақтанышы.
Үлгерімі төмен оқитындарға карточка, осы кезде қалғаны оқулықпен жұмыс істейді №77 (бір оқушы тақтаға орындайды)
Мәнін тап: Мәнін тап:
а) = а) √36*49=
ә) ә)
б) = б) =
в) в) √а8 =
Қате жіберген есептерді талқылау
VI.Сергіту сәті:Дұрыс жауапқа қолдарын жоғары көтереді, қате болса алға созады.
1. Бірдей көбейткіштерден тұратын көбейтінді дәреже д.а. (+)
2. Негіздері бірдей дәрежелерді көбейткенде, дәрежелерін қосамыз.(+)
3. 5+а= 5а (-)
4. √ 169=13 (+)
5. 30=√90 (-)
6. 23=8 (+)
7. 4*4=-16 (-)
8. (-5)2=-25 (-)
VII.Сабақты бекіту: Оқушылар төрт топқа бөлінеді «Тест».Ноутбукта орындалады. Топтық жұмыс жұмыс.
VIII.. Қорытынды: «Сен-маған,мен-саған» әдісі бойынша балалар өздері бір-біріне сұрақ қою арқылы сабақты қорытындылайды
IX. Үй жұмысы. № 89(2,4), № 90
X. Бағалау Әділ болу. Оқушы сипаттайды:
Әділ болу – адамшылықтың асыл белгісі. Әдет-ғұрып дәстүрлеріне қалыптасқан қағидаларға, құқықтық нормаларға, заңға сүйенгенде ғана әділдік жеңеді.
Мұғалім өзі суммативті бағасын айтады Критерийлері
25-30 ұпай- “5”
21-24 ұпай- “4”
16-20 ұпай- “3”
15-тен төмен - “2”
6
48
-2
3
8
5,4
3
-
[pic]
[pic]
2
28 - 32
4 . 52 -62
6
48
-2
3
8
5,4
3
-
[pic]
[pic]
2
28 - 32
4 . 52 -62
Мәнін тап: Мәнін тап:
А) А)
ә) Ә)
Б) = Б
Г) Г)
Мәнін тап: Мәнін тап:
А) А)
ә) Ә)
Б) = Б
Г) Г)
Мәнін тап: Мәнін тап:
А) А)
ә) Ә)
Б) = Б
Г) Г)
Мәнін тап: Мәнін тап:
А) А)
ә) Ә)
Б) = Б
Г) Г)
топ [pic] =
2) [pic] =
3) [pic] =
4) (2 + [pic] )(2 + [pic] )=
5) [pic] =
6) 9 – а=
1 топ
1) [pic]
2) [pic]
3) [pic] =
4)
5) [pic] =
6) [pic] =
топ
[pic] =
2) [pic] =
3) [pic] =
4) (2 + [pic] )(2 + [pic] )=
5) [pic] =
6) 9 – а=
1 топ
1) [pic]
2) [pic]
3) [pic] =
4)
5) [pic] =
6) [pic] =
топ
[pic] =
2) [pic] =
3) [pic] =
4) (2 + [pic] )(2 + [pic] )=
5) [pic] =
6) 9 – а=
1 топ
1) [pic] =
2) [pic] =
3) [pic] =
4)
5) [pic]
6) [pic] =
топ
[pic] =
2) [pic] =
3) [pic] =
4) (2 + [pic] )(2 + [pic] )=
5) [pic] =
6) 9 – а=
Тест.1-нұсқа
1. [pic] өрнегінің мәнін есепте
а) 0,72; в)0,1 с)0,2 d)-0,2
2. [pic] өрнегінің мәнін тап.
а) 27; в)11 с)-11 d)12
3. Амалдарды орында: [pic]
а) -7,7; в)-11,9 с)4,1 d)47
4. [pic] бөлшегін иррационалдықтан босат.
а) [pic] ; в) [pic] с) [pic] d) [pic]
5. [pic] бөлшегін иррационалдықтан босат.
а) [pic] ; в) [pic] с) [pic] d) [pic]
Тест.2-нұсқа
- 1.Өрнектің мәнін тап:
.
А. 12,32
В. 152
Б. 15,2
Г. 23104
2.Есепте: .
А. 27
В. 729
Б. 27
Г. 729
3.Өрнектің мәнін тап: .
А. 0,35
В. 0,53
Б. 0,16
Г. 0,032
4. Өрнекті ықшамда:
.
А.
В. –1
Б.
Г.
5.Өрнекті ықшамда :
, егер а 0.
А.а4в 3
В. -ав
Б.-а3в 6
Г.а6в12
Александр Пушкин атындағы № 7 орта мектеп
Математика пәнінен аудандық семинар
2016-2017 оқу жылы
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы: « Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру»
Сынып: 8 «А»
Мұғалім: Сейдеходжаева С.М.
Қарасу ауылы