Сынып : 7– сынып пән: алгебра Өткізілу мерзімі:
Сабақтың тақырыбы: Бірмүше және көпмүшені бірмүшеге бөлу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мақсаты: көпмүше ұғымын бірмүшелердің алгебралық қосындысы ретінде анықтап , оның мүшелері ,дәрежесі және ұқсас мүшелеріне анықтама беру , көпмүшенің ұқсас мүшелерін анықтамай білу бейімділігін қалыптастырып ,көпмүшенің стандарт түрі ұғымына тоқталу .Көпмүшелерді қосу және азайту амалдарын орындау барысында кездесетін «жақшаны ашу» ережелерін тұжырымдау ;
Дамытушылық мақсаты: Оқушыларды дамыту мақсатында жұмыс жүргізу, өз бетімен есеп шығаруда қажетті білім, білік, іскерлік дағдыларын қалыптастыру, оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін, ауызша есептеу дағдыларын дамыту;
Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды сауаттылық пен тазалыққа шақыру
Сабақтың түрі: жаңа сабағы
Сабақтың әдісі: түсіндіру, баяндау,сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: оқулық, дидактикалық материалдар.
Ι. Ұйымдастыру кезеңі: а) амандасу;
ә) түгендеу;
б) дайындау;
в) кезекшімен жұмыс;
г) зейінін, назарын сабаққа аударту;
д)сергіту сәті.
Сабақ барысы:
ΙΙ. Негізгі кезең:
Сәлеметсізбе оқушылар ,отырындар .Бүгін сабақта кім кезекші ?кім бүгін жоқ?
Қызығушылықты ояту:
[pic]
ΙΙ. Негізгі кезең:
Бірмүше және көпмүшені бірмүшеге бөлу
1)(m-n)(a+b-c)=ma-na+mb-nb-mc+nc
2)xa+xb-xc=(m-n)a+(m-n)b-(m-n)c=ma-na+mb-nb-mc+nc
3)(m-n)(a+b-c)=x(a+b-c)=xa+xb-xc
[pic]
№254
(a+b)(x-y)=ax-ay+bx-by
(a+b)(a+2)=
(m-n)(p+q)=mp+mq-np-nq
(a+1)(a-3)=
[pic]
ΙΙΙ. Сергету сәті : «Алпамыс» ойыны
Иiлiп оңға бiр, иiлiп, солға бiр.
Жаттығу жасаймын.
Оң аяқ, сол аяқ, оң аяқ , сол аяқ
Жаттығу оңай-ақ.
[pic]
ΙV. Үйге тапсырма беру кезеңі: Үйге: № 281-282
V. Қорытындылау кезеңі. Сұрақ – жауап арқылы оқушылардың алған білімдерін тексеру.
Сұрақтар
Көпмүше дегеніміз ?
Қандай амалдарды колдану керек ?
Көпмүшені топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу ушін не істейміз ?
VΙ. Бағалау кезеңі: Оқушыларға білім деңгейіне сай баға қою.Сонымен сабақ аяқталды сау болыныздар!