Сыныбы: 7
Пәні: математика
Мұғалімнің ұстанымы: Мен мойныма қандай жауапкершілікті алғанымды сезе отырып, ұстаздық жұмысымды адал да сапалы жасауға тырысамын. «Адамның адамшылдығы жақсы ұстаздан болады», - демекші, балаларға адамгершілік пен мәдениеттілікке білімділік пен мейірімділікке үйретуді мақсат етемін..
Сабақтың тақырыбы: Рационал бөлшек және оның негізгі қасиеті.Бөлшектерді қысқарту тақырыбына есептер шығару.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділігі:
Оқушылардың бойында математикалық білім, білік және дағды жүйесін қалыптастыру.
Оқушыларға теңбе-теңдік және теңбе-тең түрлендіру ережелерін тұжырымдап, рационал бөлшектердің негізгі қасиетін меңгерту және рационал бөлшектерді қысқартуға деңгейлік есептер шығару.
2.Дамытушылығы: Сабақтың барысында оқушылардың ой – өрісін кеңейту, есеп шығару қабілетін дамыту.
Өрнектің мүмкін мәндер жиынын (ММЖ) және бөлшектің қасиетін қолдана отырып, оқушылардың білім және білік дағдысын дамыту, өз бетінше есеп шығару, іздену, шығармашылықпен еңбек ету қабілеттерін дамыту.
3.Тәрбиелілігі: Оқушыларды шапшаңдыққа, сұрақтарға нақты жауап беруге, алған білімдерін практикамен ұштастыруға, өз білімін көрсете алатын қасиеттерін ашуға
Тәрбиелеу
Сабақта қолданған әдіс-тәсілдер:
Сабақтың типі: Меңгерген білімдерін практикада қолдануға бағытталған қайталау сабақ
Пәнаралық байланыс: өзін-өзі тану ,геометрия
Сабақтың көрнекілігі: Кеспе қағаздар, интерактивтік тақта, формулалар жазылған слайд,бағалау парағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтын барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
IІ. Үй жұмысын тексеру(Оқушылар үй жұмысын қасында отырған оқушымен алмасып, бір-бірін тексереді)
IIІ. Сабақты пысықтау сұрақтары қойылады(ережелер,анықтама,негізгі қасиеттері)
IV. Ой қозғау (ауызша есептер)
Ү .Сапалы есептер (бекіту тапсырмалар, оқулықпен жұмыс)
VІ. Жаңа тақырып пен өткен тақырыптың байланысы(«Қайталау – оқу анасы» сәйкестік тест)
VІІ. Кім шапшаң?(ауызша)
VІІІ.Сергіту
ІХ. Сабақты қорытындылау.
Х. Үй тапсырмасын беру
ХІ. Бағалау
I. Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
II. Үй жұмысын тексеру(Оқушылар үй жұмысын қасында отырған оқушымен алмасып, бір-бірін тексереді )
Мұғалімнің кіріспе сөзі:
Психологиялық дайындық:
I
- Кәнеки балалар, бүгін барлығымыз бір-бірімізге не тілейміз?(оқушылар орындарынан тұрып, артта отырған қонақтарға бұрылып қолдарын жайып: «сіздерге көтеріңкі көңіл күй тілейміз», мұғалімге қарап: «сізге шығармашылық табыс» және бір-біріне қарап: «бізге сәттілік»,-деп айтады).
- Балалар, бүгінгі сабағымыз ерекше, себебі осы сабақта әрбір оқушының өз біліктілігін, жалпы өткен тақырыпты қаншалық игергенін көрсететін мүмкіншілігі болады. Жаңа сабақты меңгеруде тірек болатын оқушылардың үй тапсырмасының дұрыстығын слайд көмегімен тексерейік. Үй тапсырмасының жауаптары тақтада жазулы тұр, ал сендер қасыңдағы отырған оқушымен алмасып, бір-біріңнің жұмыстарыңды тексересіңдер )
Дұрыс жауабы болса (тексерудің соңында оқушылар бағалау парағына мұғалімнің айтқан бағасын қояды).
№505 Өрнекті ықшамдаңдар:
[pic]
[pic]
3) [pic]
[pic]
№506 Есептеңдер:
[pic]
[pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic] [pic]
ІІІ. Емтихан алу әдіс: Сабақты пысықтау сұрақтары қойылады(ережелер,анықтама,негізгі қасиеттері)
1. Қандай өрнекті бөлшек өрнек деп атайды?
Құрамында айнымалысы бөлімінде кездесетін бөлшектері бар өрнектер бөлшек өрнектер деп аталады.
2. Айнымалының мүмкін мәндері деп нені айтады?
Өрнектің мағынасы бар болатындай оның құрамындағы айнымалылардың барлық мәндері жиынын осы өрнектің мүмкін мәндер жиыны (ММЖ) деп атайды.
1. а, b және с рационал өрнектері үшін [pic] (1) теңбе-теңдігі орындалады. Мұнда
[pic] . (1) теңбе-теңдікті рационал бөлшектердің негізгі қасиеті деп атайды.
2. Анықтама: Құрамындағы барлық айнымалылардың мүмкін мәндері жиынында ақиқат болатын теңдікті теңбе-теңдік деп атайды. Өрнекті оған теңбе-тең өрнекпен алмастыруды теңбе-тең түрлендіру деп атайды.
3. Егер бөлшектің алымының (немесе бөлімінің) таңбасын өзгертсек, онда бөлшектің де таңбасы өзгереді.
[pic]
1.Не себепті [pic] өрнегін оған теңбе-тең [pic] өрнегімен ауыстыруға болады? Себебі, (1) теңбе-теңдікті пайдаланып, [pic] бөлшегін с көбейткішіне қысқартуға болады.
А йырмашылықты тап:
1) [pic] өрнегінің [pic] өрнегінен айырмашылығы неде?
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
2) [pic] өрнегінің [pic] өрнегінен айырмашылығы неде?
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
IV. Ой қозғау (ауызша есептер)
[pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic]
Ү.Сапалы есептер шығару(бекіту тапсырмалар, оқулықпен жұмыс)
№507 Теңбе-теңдікті дәлелдеңдер:
1) [pic]
[pic]
2) [pic]
[pic]
3) [pic]
[pic]
№508 Теңдеуді шешіңдер:
[pic] 2) 3mx+3nx [pic]
x( [pic] ) [pic] (a+b) [pic] 3x(m+n) [pic]
x(a-b)(a+b) [pic] (a+b) [pic]
x [pic] x [pic]
Жауабы: x [pic] a [pic] Ж ауабы: x [pic]
3) ax+x [pic] 3) [pic] x+2mnx+ [pic]
x(a+1) [pic] ( a+1) [pic] x( [pic] ) [pic]
x [pic] x(m+n) [pic]
Жауабы: x [pic] a+1 x [pic]
Жауабы: x [pic] m [pic]
№509. Бөлшектерді қысқартыңдар:
[pic]
[pic]
[pic]
ҮІ. «Қайталау – оқу анасы» (сәйкестік тест)
– Балалар, алгебралық бөлшектерге амалдар қолданған кезде ең көп қолданатын қандай формулалар?(қысқаша көбейту формулалары)
Бірінші бағанда қысқаша көбейту формулалары жазылған. Ал оқушылар бағанның сол жағында тұрған формулалардың дұрыс жауабын тауып,ауызша айтады (дұрыс жауап үшін оқушылар бағалау парақтарына мұғалімнің айтқан бағасын қояды).
Сәйкестік тест
a2-b2= 1. a3-3a2b+3ab2-b3
(a-b)2= 2. (a-b)(a+b)
(a+b)2= 3. (a-b)(a2+ab+b2)
(a-b)3= 4. a2-2ab+b2
(a+b)3= 5. a3+3a2b+3ab2+b3
a3-b3= 6. a2+2ab+b2
a3+b3= 7. (a+b)(a2-ab+b2)
VІІ. Кім шапшаң?
[pic]
VІІІ. Cергіту тәсілі
(Оқушыларға дөңгелектерден геометриялық кескін жасау )
ІҮ. Қорытынды.
Ү.Үйге тапсырма: № 509,№510
ҮІ. Бағалау. Ұпайды көп жинаған топ жеңіске жетеді. Сабаққа белсене қатысып, есептер шығарған оқушылар бағаланады.
[pic] = -а-1
2) [pic] = [pic] = - [pic]
3) [pic] = [pic]
4) [pic] = [pic]
1)
[pic]
2) [pic]
3) [pic]
4) [pic]
Бағалау парағы:
Оқушының аты-жөні
Үй тапсырмасы
Қайталау сұрақтары
Оқулықпен жұмыс №495
№ 496
Оқулықпен жұмыс, № 497
Сергіту сәті
Шығармашы-лық жұмыс
Бағасы
1
Елеусізова С.
2
Жанәлі Б.
3
Кеңес Д.
4
Махмутова А.
5
Сейткерей Е.
6
Шәмшиева Д.
Бағалау критерийі
1-4 балл бағасы «3», 5-8 балл , бағасы «4»,
9-12 балл , бағасы «5»
(a+b)²= a³-3a²b+3ab²-b³
a²+b²= (a-b)(a²+ab+b²)
(a-b)²= (a+b)(a+b)
a³+b³= a²-2ab+b²
a²-b²= a³+3a²b+3ab²+b³
(a+b)³= (a-b)(a²+ab+b²)
a³+b³= (a-b)(a+b)