Сабақтың тақырыбы: Математикалық кеш
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оқушылардың математикалық білім қабілеттерін тексеру, алған білімдерін пысықтау.
Дамытушылығы: Мұндағы өлең - есептер, ертегі есептер, сөзжұмбақты шешу арқылы логикалық ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелілігі: Пәнге қызығушылығын арттыру. Оқушылардың өз ойын еркін айта білуге қалыптастыру. Оқушыларды ауызбіршілікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Танымдылық сайыс сабақ.
Көрнекілігі: логикалық есептер,викториналық сұрақтар,математикалық жұмбақесептер.
Сабақтың барысы: Сынып оқушылары 2 топқа бөлінеді. «Алғырлар»және «Тапқырлар»
Сабақ мынадай бөлімдерден тұрады:
1.Сәлемдесу
2.Математикалық сұрақтар
3.Ойлан,тап
4.Топ басшылар сайысы
5.Математикалық фокус
6.Математикалық жұмбақ
1.Сәлемдесу
Алдыменен сәлемдесу ойымызда
Жалындаған күш-қуат бойымызда
4 «А»сынып оқушылары жинақтаған
Қош келіпсіз математика кешіне
Бұл ойында жұмбақ та,тақпақ та бар
Ойландырып шешетін есеп те бар
Отырып сіздерменен біргелікте
Ойынның жеңімпазы анықталар
Болмашы ойға сәл сабыр
Мен айтсам ағымнан жарыламын
Сенің бар айналаң өмірің
Есептің заңына бағынған
Тапқыр болсаң талас жоқ
Ұшқыр ойға серік болсын шеберлік
Арамызда тапқыш достар көп екен
Соларды енді жарастырып көрелік
2.Математикалық сұрақтар
1)2 тауық 2 күнде екі жұмыртқа табады.4 тауық 4 күнде қанша жұмыртқа табады?
Жауабы:8 жұмыртқа
2)Бір күймелі атқа 3 ат жегілген.Егер әрбір аттың жылдамдығы сағатына 30км болса,осы күймелі арба 1 сағатта қанша жерге барады?
Жауабы:30 км
3)Ағаш басында 2 балық отыр еді.Оларға тағы 2 балық ұшып келді. Барлығы неше балық болды?
4)Атасы 100 жаста.Немересі оның 10\1 тең жаста.Немересі қанша жаста?
Жауабы:10 жаста
5)3 жұмыртқа 3минутта піседі.Ал 5 жұмыртқа қанша минутта піседі?
6)Үстел бетітөртбұрышты, оныңбірбұрышынарамен кесіп алсақ, нешебұрышқалады? (5)
7)Аулада жүрген бұзаулар мен тауықтардың саны он.Аулада неше тауық, неше бұзау болуы мүмкін?
8)Ағаш үстінде 100торғай отыр. Аңшы 10 торғайды атып қалды. Неше торғай қалды?(10 торғай)
9)Бөлудің компоненттерін ата
10)1т.мақта ауырма, 10 центнер темірауырма? (тең)
11)Бөлменің 4 бұрышында 4мысықтан отыр.Әрмысықтыңалдынды 3 мысықтанотыр.Бөлмедебарлығынешемысық бар? (4 мысық)
12)Біржанұяның 5 баласы бар жәнеолардыңәрқайсысыныңқарындастары бар. Жанұядақанша бала бар? (6 бала)
3.Ойлан тап
Теңдік тура болатындай амал-таңбаларын қой
1)1*2*3*4=1 9 9 9 9 9 =1000
5*5*5*5=50 5*5*5*5=35
2)Сағат нешеге келгенде сағат тілдерінің екі жағындағы сандардың қосындысы 36-ға тең болуы керек.Сағат неше болғанда ға тең болуы керек.Сағат неше болғанда 36 саны шығады.
4.Топ басшылар сайысы.
Төмендегі пішіндерді қолын көтерместен бірден сызып шығу керек.
5.Математикалық фокус.
Фокусшы ортаға шығып мен көп сандарды есте сақтап қалуым мүмкін,сенбесеңдер тексеріп көріңдер деп залда отырған оқушыларға лотерия таратып береді.Фокусшы лотерия нөмерін сұрайды да,кез келген нөмерлердегі серияны тауып береді.Оқушылар серияны қалай тапқанын түсіндіріп беруі керек.
№34 №26
Серия 718976 Серия 842684
6.Математикалық жұмбақтар.
1.Түйе,бота маң басқан
Төрт аяғын тең басқан
Шұнақ құлақ бес ешкі
Қос лақты,қос ешкі
4қозылы,2 қой
Бәрін бірге ойлап қой.
Жауабы 17 бас қой
2. Су құйып ем астауға, Үш қаз ұшты аспанға Үш қасқалдақ,бір қазан
Екі үйрек,бір сазан.
Қосылды кеп бұларға
Бір көксерке,бір қарға,
Айт, неше құс ұшып жүр?(9құс)
3.Аулада 60 үйрек,
Қорада 20үйрек,
10үйрек тығылды
10да жығылды.
Қалғаны неше үйрек?(70 үйрек)
4.Дүкеннен көп сабын алдым,
Оның және қабын алдым.
2 дәптер 1 қарындаш
Тіс ысқышты тағы алдым.
Есептеші сонда бәрі
Қанша болды қолда бары?(6)
5.Табақта55 алма
Қолымда 5 алма
Бесеуін бердім атама,
Бесеуін бердім апама.
Нешеуі қалды өзімде? (45 алма)
Сабақты қорытындылау Сабақ соңында қазылар алқасы,екі топтың ұпайларын есептеп,жеңімпаз топ анықталады.