Математика пәнінің мұғалімі:Нурбалиева А.А.
Сыныбы: 5 «Ә»
Сабақтың тақырыбы: Есеп шығару мәселесі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік ондық бөлшектер тарауына амалдар қолдану, сөз есептер құруға тақырыбы бойынша ,білік дағдыларын бекіту; есеп шартымен байланыстыра білуге үйрету; кері байланыс принципін жүзеге асыру;
Дамытушылық: оқушының талдау және ой қорыту, жүйелеу қызметін белсендіру, бейнелерді салыстыру, қызығушылығын арттыру;
Тәрбиелік: іс-әрекетін тиянақтау; ұлттық сананы, таным дүниесін кеңейту, ынталандыру.
Сабақтың әдісі: ойын элементтер техналогиясын қолдану. Блум таксаномиясы
Сабақтың түрі: қайталау сабағы
Сабақтың көрнекілігі: карточкаллар, әр түрлі деңгейлі тапсырмалар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру:
Сабақтың тақырыбымен мақсатымен таныстыру, оқушылардың зейінін, назарын сабаққа аудару.
Есептің шартың талдау
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
Белгісіз шамаларың анықтау
ІІІ. Өткен тақырыпты қайталау:
Кім шапшаң?
Қиындықтар туғызатын есептер
Ондық бөлшетердің әлеміне
Үйге тапсырма:
ІV. Қортынды
Мәтінді есептерді теңдеу құру арқылы шешуге нұсқаулық:
Есептің шартын талдау.
Белгісіз шамаларды анықтап, айнымалымен белгілеу.
Белгілі мен белгісіз арасындағы байланысты анықтап, теңдеу құру.
Теңдеуді шешу.
Теңдеу шешімдерін зерттеу (ішінен берілген есеп шартын қанағаттандыратын шешімдерін таңдап алу).
Мәтінді есептер мазмұнына қарай бірнеше топқа бөлуге болады.
Пальто, бәтеңке және бөрік 4300 теңге тұрады. Бәтеңке бөріктен 3 есе қымбат, ал бөрік пальтодан 3500 теңгеге арзан. Киімдердің әр қайсысы қанша тұрады? [pic]
Ойланып көр!
[pic] Тік төрбұрышты бөлмеге әрбір қабырғасында үш болатындай сегіз
орындықты орналастыру керек. Орналастырыңдар.
[pic]
Сыныпта барлық оқушылардың [pic] сі ғана «4-ке»
және 5-ке оқиды. Бұл 8 оқушы.сыныпта барлығы қанша оқушы бар?
Қосуды орында: 9,07+3,23== 8,36++0,64=
Екі себетте алма болған, барлығы 300 кг. Бірінші себетте екіншісіне қарағанда 100- кг ға артық алма болған. Әрбір себетте қанша алмадан болған?
Пікірнді
айт!
Әже өзімен бірге базарға 4000 тг алды. Ол өзінің барлық ақшасының [pic] ің жұмсағанын түсінді. Сатып алудан кейін әжеде қанша ақша қалды?
Азайтуды орында: 5,75 – 3,8= 14,025-9,245=
[pic]
Үш бригадада 57 адам бар. Екінші бригадада адам саны біріншідегіден екі есе аз, ал үшіншіде екіншімен салыстарғанда 5 адам артық. Әр бригадада неше адам бар?
Т [pic] уристтар бірінші күні 15 км, екінші күні 2 есе көп, үшінші күні соңғы 10 км жүріп өтті. Туристтер 3 күнде қанша жол жүрді?
Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырып, есепте:
[pic] [pic]
Есепте:
500 – 112,36 – (27,4 – 5,789)= 146-126,25-0.75=
Жауаптары:
1. 1) Тағы да бәтеңкенің, бөріктің, пальтоның бағаларын сызып көрсетейік. Ең арзаны бөрік, оның бағасын 1 бөлік деп алайық. Онда бәтеңкенің бағасы 3 бөлік, пальтоның бағасы 1 бөлік және 3500 теңге болар еді. Осы киімдер (5 бөлік пен 3500 теңге) 4300 теңге тұрады.
2) 5 бөлікке неше теңге келеді? 4300-3500=800 теңге.
3) Бір бөлікке неше теңге келеді? 800:5=160 теңге. Ол бөріктің бағасы.
4) Онда: бәтеңке 160·3=480 теңге, пальто 160+3500=3660 теңге тұрады.
2. [pic]
3. [pic]
4. [pic]
5. 1) Екінші мен үшінші бригадаларда жұмысшы саны бірдей болса, жалпы саны 5-ке азаяды. 57-5=52 адам.
2) Екінші, үшінші бригада жұмысшыларын бір-бір бөліктен есептесек, біріншіде 2 есе көп, сонда барлығы 2+1+1=4 бөліктен тұрады.
3) Әр бөлікте, не екінші бригадада, қанша адам бар? 52:4=13 адам.
4) Онда бірінші бригадада 13·2=26 адам.
5) Үшінші бригадада 13+5=18 адам.
6. S=15+2×15+10
S=55 км
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
«№32 мектеп-гимназиясы» ММ
[pic]
ТАҚЫРЫБЫ: Есеп шығару мәселесі
5 «Ә» сынып
Пән мұғалімі: Нурбалиева А.А.
Астана 2016
Өзін - өзі талдау
Күні:25.02.16 Сыныбы: 5 «ә»
Мұғалімнің аты-жөні: Нурбалиева А.А. Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Есеп шығару мәселесі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік ондық бөлшектер тарауына амалдар қолдану, сөз есептер құруға тақырыбы бойынша ,білік дағдыларын бекіту; есеп шартымен байланыстыра білуге үйрету; кері байланыс принципін жүзеге асыру;
Дамытушылық: оқушының талдау және ой қорыту, жүйелеу қызметін белсендіру, бейнелерді салыстыру, қызығушылығын арттыру;
Тәрбиелік: іс-әрекетін тиянақтау; ұлттық сананы, таным дүниесін кеңейту, ынталандыру.
Сабақтың түрі: өткен сабақтан алған білімдерін бекіту жэне оны іскеасырудың эдіс-тәсілдері.
Сыныпта 32 оқушы бар. Екі оқушы себепті. Ауырып жатыр.
Жаңа сабақ өткен ондық бөлшектер туралы жалпы мағлүмат беруден басталды.Оқушыларға жеке парақ арқылы өз ойларын жеткізу арқылы қандай қиындық туындайтын мәселерін көрсетілді.Қосымша карточкалар, жеке тапсырмалар көрнекіліктер пайдаланылды.Өзіндік жүмыс алдында оқушыларға логикалық тапсырмалар мен күрделі есептерге түсінік берілді.Өзіндік жүмысқа 15миңут уақыт берілді,балалар уақытты үнемді пайдалана білді.
Оқушылар сабаққа белсене қатысты. Сабақ соңында балалар өз жеке парақтарын тексеру арқылы бағаланды. Сабақ ойлаған дэрежеде іске асты.
Алдағы уақытта ашық сабақ барысында айтылған үсыныстарды жетекке ала отырып, жұмыс жасаймын.
[pic]
[pic]