Сабақтың тақырыбы: Бүтін өрнектерді түрлендіруде қысқаша көбейту формулаларын пайдалану.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақтың тақырыбы: Бүтін өрнектерді түрлендіруде қысқаша көбейту

формулаларын пайдалану.

Сабақтың мақсаты: 1)Бүтін өрнектерді түрлендіруде қысқаша

көбейту формулаларын қолдана білу, бейімділіктерін қалыптастыру.

2) Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеуде

қысқаша көбейту формулаларын кері тәртіпте қолдана білу қабілеттерін қалыптастыру, оқушылардың шығармашылық ізденісін, ойлауға икемділігін дамытуға ықпал ету.

3) Оқушыларды алғырлыққа , шапшандыққа

тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс: Информатика

Сабақтың көрнекілігі: Формулалар жазылған плакат, таратпа материалдар.

Сабақтың типі: Модульдік және деңгейлеп-саралап оқыту технологиясы.

Сабақтың түрі: «Брейн-ринг» оқыта-үйрету ойыны.

Сабақтың жоспары:

І Ұйымдастыру:

А) Сынып бөлмесінің сабаққа дайындығы;

Ә) Оқушылардың көңіл-күйі, сабаққа зейінің аудару.

ІІ Сабақтың мақсатымен таныстыру:

ІІІ Топтарға тапсырма беру:

IV Стол сілтемелері бойынша ауыстырулар жасау:

V Бағалау:

VІ Қорытындылау.

Сабақтың барысы:

1.Үй жұмысын тексеру: «Қателесіп қалма» ойыны.

а. (2х+3)2=4х2+12х+9

ә. (2-3у)2=4-12у+9у2

б. (5а-3в) (5а+3в) =25а2-9в2

в. (2в-3) (4в2+6в+9) =3-27

г. (5х+2у)3=125х3+150х2у+60ху2+8у3

д. 0,04а2-2ав+25в2= (0,2а-5в)2

е. а2/9-25в2= (а/3-5в)(а/3+5в)

2. №1 стол (қызыл стол)-«Есептер»

Оқушылар тапсырмаларды орындау барысында стол сілтемелері арқылы ауысып отырады. Бұл столда таратпа материалдардың тапсырмаларын орындайды.

«Қысқаша көбейту формулалары» тақырыбына есептер. (№1-стол тапсырмасы)

1. Теңдіктердің қайсысы дұрыс?

а) (5х-4)(5х+4) = 25х2-16

б) (5х-4)(5х-4) = 25х2-16

в) (5х-4)(5х+4) = 25х2-40х+162


2. Көпмүше түріне келтір: (х-3у) (х+3у)

а) х-6ху+9у; б) х2-9у2; в) х-3у.


3. Көбейткішке жікте: х-25

а) (х-5)(х+5); б) (х-25)(х+25); в) (х-5).


4. Көбейткіштерге жікте: 16х2+8ху+у2

А) (4х+у); б) (4х+2у)2; в) (4х+8у).


5. Жұлдызшаны көпмүшемен алмастыр алынған өрнек оның қосындысының не айырымының квадраты болсын:

1) *-42pn+49n2

а) 9p2; б) 36p; в) 3p.

2) 0,01в2+*+100c2

а) вс; б) 2вс; в) 20вс.


  1. 2 стол (көк стол)-«Дұрыс формуланы көрсет»

Әр оқушыға тапсырма таратылады.

Дұрыс формуланы көрсет.

І. 1) (а+в)2=а+в

2) (а+в)2=а+2ав+в

3) (а+в)2=(а+в) (а-в)


ІІ. 1) (а-в)2=а2-2ав+в2

2) (а-в)=а-в

3) (а-в)=(а-в) (а+в)


ІІІ. 1) (а-в) (а+в)=а+в

2) (а-в) (а+в)=а22

3) (а-в) (а+в)=а-в


ІҮ. 1) а2-2ав+в2=(а-в)2

2) а2-2ав+в2=а-в

3) а2-2ав+в2=(а-в) (а+в)


Ү. 1) а+2ав+в=(а+в) (а-в)

2) а2+2ав+в2=(а+в)

3) а+2ав+в=а+в

ҮІ. 1) а-в = (а-в)

2) а22=(а-в) (а+в)

3) а-в= а+2ав+в


  1. 3 стол (сары стол)-«Тест сұрақтары»

  1. Көпмүшені көпмүшеге көбейтудің ықшамырақ орындауға беретін формуланы:

А) Жылдам көбейту формулалары;

Б) Қысқаша көбейту формулалары;

В) Теріс көбейту формулалары деп атайды.


  1. Бірінші өрнектің квадраты плюс екі еселенген бірінші мен екіншінің көбейтіндісі плюс екіншінің квадратына тең өрнекті:

А) Екі өрнектің қосындысының квадраты;

Б) Екі өрнектің айырмасының квадраты;

В) Екі өрнектің квадраттарының айырмасы деп атайды.


  1. Бірінші өрнектің квадраты минус екі еселенген бірінші мен екіншінің көбейтіндісі плюс екіншісінің квадратына тең өрнекті:

А) Екі өрнектің қосындысының квадраты;

Б) Екі өрнектің айырмасының квадраты;

В) Екі өрнектің квадраттарының айырмасы деп атайды.

  1. Екі өрнектің айырмасының олардың қосындысына көбейткенге тең өрнекті:

А) Екі өрнектің қосындысының квадраты;

Б) Екі өрнектің айырмасының квадраты;

В) Екі өрнектің квадраттарының айырмасы деп атайды.


  1. Екі өрнектің квадраттарының айырмасы олардың:

А) Қосындысы мен айырмасының көбейтіндісіне тең;

Б) Қосындысы мен айырмасына тең;

В) Қосындысы мен айырмасының қатынасына тең.


  1. Кез келген көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан көбейтінділерді қосу амалын:

А) Бірмүшені көпмүшеге көбейту;

В) Көпмүшені көпмүшеге көбейту;

Б) Көпмүшені жақша сыртына шығару деп атайды

Оқушылар компьютерде тест тапсырмаларына жауап береді.Әрбір стол тапсырмаларын орындаған оқушылар тапсырмаларын тексертеді.

  1. Қосымша тапсырма: Барлығын бұрын аяқтап қойған оқушыларға беріледі.(кітаппен жұмыс).

  2. Сабақты қорытындылау: Әр оқушының бүгінгі сабақта қалай жұмыс жасағанына тоқталу.Оқушыларды бағалау осы сабақтағы «үздік оқушы», «үздік топты анықтау».

  3. Үй жұмысын беру:

І топқа: №449-451 (1 бағ.)

ІІ топқа: №457-460 (2 бағ.)