Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


5-сынып

Сабақтың тақырыбы: Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту

Сабақтың мақсаты:

  • Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесін меңгерту

  • Оқушылардың логикалық қортынды жасау, салыстыру, талдау, шапшаң есептеу білігін дамыту.

  • Қарым-қатынас ұстанымдарын,өзінің және сыныптасының , жұмысын бағалауда жауапкершілік қасиеттерін қалыптастыру.

Сабақ түрі: Аралас сабақ.

Әдіс-тәсілдері: Интерактивті тақта , жұппен және топпен жұмыс.

Сабақ барысы: 1. Ұйымдастыру,

2. Өткен сабақты қайталу мақсатындағы тапсырмалар

  1. Ауызша : Тіктөртбұрыштың (дөңгелектің) қандай бөлігі көрсетілген? Сол бөліктерді салыстыр және қсуды орында.

А) Б)

  1. А) Өсу ретімен жаз: жауабы:

;

Б) Кему ретімен жаз: жауабы:

;

Дұрыс шешімін интерактивті тақта көмегімен өзін-өзі тексереді!


3) А) Телехабар 1сағ. 30мин. болды. Шешімі:

Осы уақыттың - сінде жарнама 1сағ.30мин. = 90мин.

көрсетілді. Жарнама неше мин. болды? (90 :45) *2 = 4мин.

Б) Саябаққа қайың және шырша Шешімі:

ағаштарының көшеттері отырғызылды (60 : 12)*7= 35

оның – сі шырша ағашы болса ,саябаққа 60-35=25(түп)

қанша түп қайың отырғызылды?

(Қатар отырған екі окушы бір-бірінін жұмысын тексереді.)


4) Ой сергіту - логикалық тапсырма:

5 кондитер 5 пирогты 5 сағатта дайындаса, 10 кондитер 10 сағатта неше пирог дайындайды?

Шешімі: 5 кондитер 1 сағ.-1пирог

10 кондитер 1сағ.-2пирог

10 кондитер 10сағ.-20пирог дайындайды


5) Жаңа сабақты оқып үйрену


А) Сурет бойынша жай бөлшек құрастырып , оны азайтуды орында:


- =

Б) Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтуды орындандар:



- =

Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда олардың алымдарын азайтып алым етіп, бөлімінің өзін қалдыру керек:

- = . Мысалы ,

6) Жаңа білімді бекіту: оқулық бойынша № 659,667 есептер.

7) Үйге тапсырма: № 658,667 (5,6).

8) Қорытынды:

9) Білім бағалау.