Геометрияның аксиомалары, қасиеттері 7-сынып

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сынып 7А пән: геометрия мерзімі: 2709.16.

Сабақтың тақырыбы: Геометрияның аксиомалары, қасиеттері

Мақсат: Тиістілік және реттік аксиома түрлерімен танысу, сызбаларын тұрғызу,сызба бойынша қысқаша жазуға жетелеуге бағыт-бағдар беру , ішкі уәж тудыру ортасын құру

Барлық оқушылар: Аксиоманы ажыратады,кескіндей алады

Кейбір оқушылар: Дарынды және талатты: Биссектриса тұрғыза алады

Көмек қажет ететін оқушылар: Түзуге тиісті, тиісті емес нүктелерді жаза алады, кері амал орындайды

Тілдік мақсат:Негізгі қасиеттерге сүйеніп ғылыми негізде сөйлей алады.

Негізгі сөздер: тиісті, тиісті емес, түзу, нүкте,жарты түзу, сәуле

Сабақ түрі: жаңа сабақ

Ресурстар: А3, А4, постер, түрлі-түсті қаламдар мен қағаздар, маркер,пазлдар, бағдаршам сигнал құралдары, стикер


Сабақтың барысы:

Жаңа сабақ

кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Модуль

Кіріспе

Псих. ахуал











Қорытынды

Шаттық шеңберде ақ қағазбен шығып, арқамен арқа жасайды, құшақтасады, арқасына қарамай өткен сабақ бойынша терминдер жазады

Досына сыйлайды, досы жазылған бойынша ойын айтады

Қималарды алып топқа бөлінеді

1-топ: тиістілік

2-топ: реттік

3-топ: аксиома

Өзін-өзі бағалау парақтары таратылады.

Не болды? Ұнадыма? Несімен ұнады?

Диалог

СТО

Еске түсір

Кітаппен жұмыс




Сәйкестен

дір



Қорытынды



Сергіту жаттығуы

Ойлан-жұптас-бөліс

Тақырыпты оқиды, топ басшылары орнында қалады, қалғандары 1,2,3 деп топ құрып бөлінеді.

Қимада берілген сөйлемді аяқтайды



Не болды? Ұнадыма? Несімен ұнады?


Тік бұрыш, жазыңқы, доғал, сүйір, толық бұрыш


- топтар оқиды

- кескіндейді

-бір-біріне түсіндіреді


СТО,

ОҮБжОБ

Практика

лық кезең





Қорытынды

- дарынды оқушыға тапсырма

- көмек қажет ететін оқушыларға тапсырма


Не болды? Ұнадыма? Несімен ұнады?


ОБжК

СТО


Топтық жұмыс






Қорытынды

37 Ұзындығын табады. Сызбаны дұрыс құрады.



Не болды? Ұнадыма? Несімен ұнады?




Бағалау







Үйге


Оқушылар өзін-өзі бағалау парағы бойынша өзін-өзі бағалайды





37 (4)

Бағалау парағы бойынша ойларын айтады


Гибсс әдісі

ОБжК

сто























тиістілік




тиістілік

тиістілік

реттік




реттік

реттік

аксиома




аксиома

аксиома

тиістілік




тиістілік

тиістілік

реттік



реттік



аксиома



аксиома




Тапсырма

1. Сүйір бұрыш сыз. Осы бұрышты АОД жазыңқы бұрышқа толықтыр. Пайда болған бұрыштарды жаз

















2. Бұрыштың биссектрисасы дегеніміз........



Мысал келтір. Оқушылармен бөліс































Бір түзуде жатқан М, N ,D нүктелері берілген.

а) қай нүкте қалған екуінің ортасында жатыр

ә) МN және N D нүктелерінің қосындысы қандай кесіндіні береді?



б) М D және N D кесінділерінің айырымы болатын кесіндіні көрсет







Бір түзуде жатқан М, N ,D нүктелері берілген.

а) қай нүкте қалған екуінің ортасында жатыр

ә) МN және N D нүктелерінің қосындысы қандай кесіндіні береді?



б) М D және N D кесінділерінің айырымы болатын кесіндіні көрсет









Бір түзуде жатқан М, N ,D нүктелері берілген.

а) қай нүкте қалған екуінің ортасында жатыр

ә) МN және N D нүктелерінің қосындысы қандай кесіндіні береді?



б) )М D және N D кесінділерінің айырымы болатын кесіндіні көрсет