IV. 3-слайд. «Ой толғаныс» бөлімінде жаңа тақырыпты бекіту
а) «Миға шабуыл» - есептер шығару
1.Толымсыз квадрат теңдеулерді шешуге есептер шығарайық.
а)3х2+5х=0 (с=0) ә)-4х2+6=0 (в=0) б)10х2+4=0 (в=0) в) 8х2=0 (в=0,
х(3х+5)=0 -4х2=-6 10х2=-4 с=0) х2=0
х1=0,х2=-1 х2= х1,2= х2=- шешімі жоқ х1,2=0
2.Екі мүшенің квадратын айыру тісілімен квадрат теңдеуді шешу.
а)х2-6х+5 =0 ә)5х2-3х-2=0 / 5-ке бөлеміз х2-0,6х-0,4=0
х2-6х=-5 х2-0,6х =0,4
х2-6х+9=-5+9 х2-0,6х+0,09=0,4+0,09
(х-3)2=4 (х-0,3)2=0,49
х-3= х-0,3=
х1=1, х2=5 х1=1, х2=-0,4
4-слайд. ә) «Бәйге» бөлімінде топпен жұмыс жасалады. Деңгейлік тапсырмалар орындау арқылы екі топ мүшелері берілген есептерді шығарып жарысады (оқулықпен жұмыс).
1-топ «Радикал» 2-топ «Дәреже»
«А» - деңгейі.
№113(ауызша) №114 (ауызша)
№117 №118
1)9х2-4=0 2)5х2-20=0 1)4х2-2х=0 2)3х-2х2=0
3)у2- =0 4)0,64- у2=0 3)-5х2+75=0 4)0,2х-5х2=0
«В» - деңгейі.
№119 (1,3) №119 (2,4)
11х2-6х-27=8х2-6х 2)26+5у-0,5у2=2,5у2+26
3)-7х2+13х+9=-19+13х 4)21z+11=11+17z-5z2
«С» - деңгейі.
№121 (1,3) №121 (2,4)
1)х2-х-2=0 2) х2-2х-3=0
3)х2-х+1=0 4 ) х2-х-12=0
V. 5-слайд. «Ой түйіндеу» бөлімінде жаңа тақырып бойынша алған білімдерін бақылау және қорыту.
1-топ. Семантикалық карта толтыру.
2-топ. «Сәйкестендіру тесті » орындау . 1. ах2=0 (0;1)
2. -3х2+4х=0 (-11;5)
3. ах2+вх =0 (1;2)
4. 5х2+25х=0 0
5. 3х2=0 0
6. х2+6х-55=0 (0;-)
7. 2х2-6х+4=0
8. ах2+с=0 (0;-5)
VI. Үйге тапсырма .
VII. Бағалау.Сабақты қорытындылау.
Математика 6-сынып
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды көбейту
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Рационал сандарды көбейту ережелерін түсіндіру,
оны есептер шығаруда дұрыс қолдана алуға үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту,өзбетінше жұмыс жасай білуге
дағдыландыру.
Тәрбиелік:Оқушыларды өз бетімен еңбектенуге, есептер шығару барысында дәлдікке ,ұқыптылыққа,шапшаңдыққа,ойын дәйекті баяндай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа ұғымды игеру сабағы
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап,топпен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта ,презентация, кеспе қағаздар, электронды оқулық, формулалар
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру. Оқушыларды түгендеп,сабаққа даярлығын қадағалау.Оқушыларды 3 топқа бөлу.
2. «Миға шабуыл»-өтілген тақырыптарды пысықтау.
1-топ. 1. Натурал сандар дегеніміз не?
2. Қарама-қарсы сандарды қосу? 3. -100 бен -12 қайсысы үлкен? Неліктен?
2- топ 1. Бүтін сан дегеніміз не? 2. Таңбалары бірдей рационал сандардың қосу. 3. Координаталық түзу дегеніміз не?
3- топ 1. Рационал сан дегеніміз не? 2.Таңбалары әртүрлі рационал сандардың қосу. 3. Координаталық түзуде А(-3) және В(8) нүктелерінің арақашықтығы неге тең?
3. Жаңа сабақты түсіндіру.
1 . Б і л у «Сәйкестендіру тест "
-0,73+5,27 -5,52.
2. 1-10 -2,5
100+(-0,25) -15,6.
-3,42-2,1 0.
0 - 2,5 99,75.
4 –(- 0,78) 4,78.
-3,32+(-4) -7,32.
-6,3+6,3 -9
-5,6 -10 4,54 .
Түсіну
Түсіну. «Мағынаны тану.
1 мин 3м тереңдікке сүңгейді.2 мин,5 мин –та қанша тереңдікке сүңгейді?
Шешуі: 1мин. -3м, 2мин -6м , 5мин. -15 м барады.
Рационал сандарды көбейтуде көбейткіштердің құрамында теріс сандар болатындықтан, алдымен көбейтіндінің таңбасы анықталады.
1. Егер көбейткіштердің таңбалары әртүрлі болса:
-4 · 3 =(-4)+(-4)+(-4)=-12
-0,35· 3=(-0,35)+(-0,35)+(-0,35)=-1,05
Таңбалары әртүрлі екі рационал санды көбейту үшін:
көбейткіштердің модулін көбейту керек;
2)шыққан санның алдына «-» таңбасын қою керек.
(-8)· 6=-(8· 6)=-48
Таңбалар ережесі: (-) · (+)=(-) (+) · (-)=(-)
Формуламен берілуі: (-а) · в=-ав а· (-в) =-ав
2. Егер көбейткіштердің таңбалары бірдей болса:
4· 15=60, 12· 10=120 -0,4· (-0,1)=0,04
-7 · (-5)=35 -0,2· (-1,5)=0,3 -2· (-15)=30
Екі теріс санды көбейту үшін көбейткіштердің модульдерін көбейту керек.
-8· (-10)=8· 10=80
Таңбалар ережесі: (+)· (+) =(+) (-)· (-) =(+)
Формуламен берілуі: (-а)· (-в)= ав
Көбейткіштердің саны екіден көп болған жағдайды теріс көбейткіштер саны жұп болса,көбейтінді оң сан болады.
Мысалы: (-8) · (-3)· (-2)· (-0,5)=24
Көбейткіштердің саны екіден көп болған жағдайды теріс көбейткіштер саны тақ болса,көбейтінді теріс сан болады.
Мысалы: (-3)· (-2)·(-7)=-42
Егер көбейткіштердің біреуі нөлге тең болса ,онда көбейтінді де нөлге
тең болады.
Мысалы: (-8,9)· 0=0 0· (-45)=0
Кез келген санды 1-ге көбейткенде, көбейтінді сол санның өзіне тең болады, ал санды -1 -ге көбейткенде ,көбейтінді сол санға қарама –қарсы санға тең болады.
Мысалы: -8 · 1=8 -5,6· 1=-5,6 23 · (- 1)=-23 45,9 · (- 1)=-45,9
Формулар: а· 0=0 -а· 0=0 а· 1=а а·(-1) =-а
-а· 1=-а -а·(-1) =а
Қолдану . «Білімің-ұшар қанатың» -оқулықпен жұмыс
1 .№ 520 ауызша 2.№521 дәптермен жұмыс . 3. №523 ауызша
4.Талдау «Ойлан,бөліс,талқыла!» - шығармашылық сипаттағы тапсырмалар
1- топ. а) х|х|=-4 б) 3 |х|= |х| 2
2-топ . а) -х|х|=-25 б) (х-1)· |х| =5(х-1)
3-топ а) -х|х|=-36 б)(х+1)· |х| =7 |х|
5.Жинақтау . «Кім жылдам?»
№544 1. 7 · ( )=-21
2. -15 · ( )=60
3. -5 · ( )=-30
4. ( )· (-4) =36
5. ( )· (-9) =-63
6. -25 · ( )=-100
7. -23 · ( )=23
8. -12 · ( )=0 9. -1· ( )=-56
Үй тапсырмасы 1. Рационал сандар тақырыбын оқу. №522,528
Бағалау . Рефлексия «Алма ағашы »
«Қызыл алма»- тақырыпты толық түсіндім
«Сары алма»-түсінгім келеді,
«Көк алма»-түсінбедім, әліде білгім келеді.
Сынып оқушылары сабақтан соңында алма ағашына алмаларын іледі, түсіне қарай сабақ бағаланады .