Ерекше дарынды балаларға арналған
мамандандырылған «Дарын» мектеп-интернаты
Ашық сабақ
Тақырыбы: Туынды тарауына есептер шығару
Сынып : 10фқ
Пән: алгебра және анализ бастамалары
Пән мұғалімі: Талқанбаев М.Д.
Тараз қаласы 2016 ж.
Сабақтың тақырыбы: Туынды тарауына есептер шығару.
Сабақтың мақсаты:
функциялардың туындысын, туындының физикалық,
геометриялық мағынасы жөнінде алған білімдерін
тереңдету;
ұқыптылыққа баулу,ұжымдық ауыз біршілікке тәрбиелеу;
білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.
Сабақтың типі: қорытынды
Сабақтың түрі: жарыс, аукцион
Сабақтың көрнекілігі: Туынды ережелері жазылған плакат,семантикалық карта, бағалау парағы
Сабақтың әдісі: ұжымдық оқыту,өзара оқыту, жұппен жұмыс,есептер шығару
Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі,информатика ,физика
Құрал –жабдықтар: интерактивті тақта, компьютер, слайдтар,
САБАҚ ЖОСПАРЫ
І.Ұйымдастыру (2мин)
ІІ. Өткен сабақты қайталау(8мин)
ІІІ. Есептер шығару
а)Оқулықпен жұмыс (8мин)
ә)Деңгейлік тапсырмалар (6мин)
б) Алғашқы функция (3мин)
в)Талапкер 2015 тест (4мин)
г) Сәйкестендіру тесті (семантикалық карта)(5мин)
ІV.Қорытынды (5мин)
V.Бағалау(2мин)
VI.Үйге тапсырма(2мин)
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1-2 мин
Оқушылармен сәлемдесу;Түгелдеу; Назарларын сабаққа аудару;
Оқушыларды 2 топқа бөлінген.
ІІ. Үй тапсырмасы
Әр топ дайындап келген тапсырмаларын орындайды (Слайд немесе постер)
Электронды оқулықпен үй тапсырмасын қорытындылау
Сабақтың тақырыбы, мақсаты анықталады
Формулаларды пайдаланып жаңадан топқа бөлу
Білу “Барлық істің басшысы – білім мен ұғым”
а)Екі топ бір-біріне сұрақтар қояды.
Туынды терминін, туынды үшін у/ және f/(х) белгілеуін енгізген кім?
Екі функцияның қосындысының туындысы
Екі функцияның көбейтіндісін туындысы
Екі функцияның бөліндісін туындысы
Тұрақты санның туындысы
n-ші дәрежелі функцияның туындысы
Косинус және синус функцияларының туындысы
Тангенс және котангенс функцияларының туындысы
Жылдамдықтың уақыт бойынша алынған туындысы
Функцияның графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі
ә)Түсіну:Кестені толтыру (формулаларды еске түсіру)
ІІІ. Қолдану “Бар нәрсеге білім қолды жеткізер”
a)Туындыға байланысты Ұлттық тестілеу орталығы математика 2016 оқу-әдістемелік құралынан есептер шығару (тақтаға)
ә) Деңгейлік тапсырмалар (4 нұсқада) (жеке орындайды)
І нұсқа
І деңгей
f(x)= x2-2x-5 f/(x)=?
f(x)= 3x 3-4,5x 2 f/(x)=?
f(x)=sinx+x f/(x)=?
f(x)=1- tgx f/(x)=?
ІІ деңгей
1.Абсциссасы х0=-2 нүктесінде [pic] функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңдар.
2. f/(x)=0 теңдеуін шешіңдер
f(x)=x3-2.5x2-2x+7
ІІІ деңгей
1.y=(1+3x2)arctg5x y/=?
Сергіту сәті «математикалық термин бе?»
б) Талдау“Білім –теңіз, түбі де, шегі де жоқ”
(қандай да функцияны формуламен бер)
[pic]
[pic]
[pic]
[pic]
[pic]
в) «Білімді мыңды шығады»
(Талапкер – 2015 тест тапсырмалары)
1) 4 – нұсқа 17 есеп [pic] f/(x)=?
2)6 – нұсқа 16 есеп
[pic] функциясы туындысының х= [pic] нүктесіндегі мәнін табыңдар.
3)13 – нұсқа 17 есеп
[pic] функциясы берілген [pic] табыңыз
г) семантикалық карта
Мұнда кестеде тігінен тапсырмалар берілген, ал көлденеңінен жауаптары берілген. Тапсырма мен дұрыс жауап сәйкес келетін клеткадағы әріптерді тізіп жазсақ сөйлем шығады. Соны табайық
№1
Жауап тапсырма
12х5
27х2
9х2-9х
х2-2х
1
(2х6)/
Д
А
Ғ
Д
Р
(3х3-4,5х2)/
О
П
А
С
Ы
(х+С)/
У
М
Я
Ю
Р
(х3/3-х2+2)/
Т
Ш
Ә
Ы
В
(9х3)/
Е
Н
Ж
Қ
Ү
№2
Жауап тапсырма
40x(х2+1)19
20х3
5cos5x
[pic] - [pic]
2n х2n-1
sin2x
(sin5x)/
Т
М
С
Қ
И
Е
(х2n)/
Р
Ж
Г
Ө
А
Н
((х2+1)20)/
П
Ұ
У
Ы
Я
І
(ctg [pic] )/
Д
П
Х
А
Ц
В
(5х4+1)/
И
Л
Ф
А
Ң
Ғ
(sin2x)/
З
К
М
О
Ч
Ы
№3
Жауап тапсырма
22х-4х3
4х3
1
14х+3х2
2
(х4)/
А
Б
Т
У
Ж
(7 х2+х3)/
З
И
К
І
О
(х)/
Ө
Қ
Л
Г
Д
(11х2-х4)/
І
С
Ф
Н
Ғ
(С+2х)/
Ш
Ы
Е
Х
М
№4
Жауап тапсырма
2xln2
1/(1+x2)
-2sin2x
2cos2x esinx
1/x
1/(xln3)
(соs2x)/
А
Г
М
У
Ж
Б
(lnx)/
З
И
К
Ұ
Е
Ү
(2x)/
К
Қ
Р
Г
Д
Т
(arctgx)/
А
Е
Ф
Н
Ғ
И
(esin2x)/
Ш
Ы
Е
Н
Т
В
(log3x)/
З
П
Ғ
С
Ш
І
«Дарын –сапалы білім мекені»
ІV.Қорытынды Жинақтау: Әр топ постерге туынды тарауында не үйренгенін жазып шығады
[pic] [pic] [pic] [pic]
Ү. Оқушылар білімін бағалау: кері байланыс парағын алу 2-3 минут
VI. Үйге тапсырма: №732, №733 ТТ№24
Аты-жөні : ___________________________
Қорытынды. 1 минут Бағалау. 2 минут
Мына сұрақтарға жауап бер: Бағалау парағын пайдаланып, оқушы өз
жұмысын бағалайды
Сабақта қалай жұмыс істедім?
Белсенді
Баяу
2
Жұмысыма...
Қанағаттанамын
Қанағаттанбаймын
3
Сабақ уақыты қалай өтті?
Жылдам
Ұзақ
4
Сабақтың соңында мен...
Шаршадым
Шаршамадым
5
Көңіл-күйім қандай?
Жақсы
Нашар
6
Сабақ матери алы мен үшін қалай болды?
Оңай
Қиын
Жұмыс түрі
Балл
1
Үй тапсырмасы
1 2 3 4 5
2
Кестені толтыру
1 2 3 4 5
3
Деңгейлік тапсырмалар
1 2 3 4 5
4
Оқулықпен жұмыс
1 2 3 4 5
5
Семантикалық карта
1 2 3 4 5
6
Интерактивті тақтамен жұмыс
1 2 3 4 5
7
Қорытынды
1 2 3 4 5
Орташа
1 – қатыспадым 2 – төменгі деңгей
3 – орташа деңгей
4 – қалыпты деңгей
5 – жоғарғы деңгей
Сабақ бойынша сұрақ (ұсыныс): _________________________________________________________
Аты-жөні : ___________________________
Қорытынды. 1 минут Бағалау.2 минут
Мына сұрақтарға жауап бер: Бағалау парағын пайдаланып, оқушы өз
жұмысын бағалайды
Сабақта қалай жұмыс істедім?
Белсенді
Баяу
2
Жұмысыма...
Қанағаттанамын
Қанағаттанбаймын
3
Сабақ уақыты қалай өтті?
Жылдам
Ұзақ
4
Сабақтың соңында мен...
Шаршадым
Шаршамадым
5
Көңіл-күйім қандай?
Жақсы
Нашар
6
Сабақ матери алы мен үшін қалай болды?
Оңай
Қиын
Жұмыс түрі
Балл
1
Үй тапсырмасы
1 2 3 4 5
2
Кестені толтыру
1 2 3 4 5
3
Деңгейлік тапсырмалар
1 2 3 4 5
4
Оқулықпен жұмыс
1 2 3 4 5
5
Семантикалық карта
1 2 3 4 5
6
Интерактивті тақтамен жұмыс
1 2 3 4 5
7
Қорытынды
1 2 3 4 5
Орташа
1 – қатыспадым 2 – төменгі деңгей
3 – орташа деңгей
4 – қалыпты деңгей
5 – жоғарғы деңгей
Сабақ бойынша сұрақ (ұсыныс): _________________________________________________________