Қостанай облысы
Қостанай ауданы
«Совхоз орта мектебі»ММ
Математика пәнінен ашық сабақ.
Тақырыбы:«Бөлшек сандардың үстінде амалдар.» Сынып 5 «А»
Дайындаған мұғалім: Бахтибаева З С
«Қостанай»
Күні. 30.01.13 сынып 5«А»
Тақырып. Бөлшек сандардың үстінде амалдар.
Мақсаты: 1. Оқушылардың ондық бөлшек сандар бойынша тұсініктерін
тереңдету,бөлшек сандар үстінде амалдар қолдана білу.
2. Тақырып бойынша ойлау қабілетін арттыру,күнделікті өмірмен
байланыстыру,бөлшек сандардың түрлерін ажырата білу.
3.Сабақта ұлтжандылыққа,ұйымшылдыққа,патриотыққа ,өзән-өзі
басқаруға үйрете отырып оқушыларға эстетикалық,экологиялық
тәрбие беру.
Әдісі: Сұрақ-жауап,репрадукция,денгейлеп оқыту.
Түрі: Ұлттық ойын сабақ түрінде.
Көрнекілік: Бүгінгі сабақ кестесі,үлестірмелі материал,асық,сүйек, тест материалы,магнитафон.
Сабақтың барысы: І. а)Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа
қатынасы
б) Оқушылардың сабаққа дайындығы. (2-мин)
ІІ.Өтілген сабақты қайталау (3-мин)
А) Оқушылар біз бұгін сендермен өзіміздің ұлттық салт-дәстүрмен, ойындармен танысамыз.Ұлттық ойындар көбнесе қазіргі күнде тойда қолданылады тойдың басталуында негізінен шашу шашылады.біздіңде бүгін 100-ші сабақ алтын той. шашу шашып тойды бастаймыз (3-мин) 1 . ½+1/3 5. 9. 2.1/2-1/3 6. 10.
3. 7. 11.
4. 8. 12. 13. 14.
Б)Асық ойыны. Өздік жұмыс. Мұнда оқушы есептің барлық нұсқаны орындаса сақаны және қосымша өзі таңдаған бес асықты алады .а,в нұсқасын орындаған оқушы үш асық алады, а,с нұсқасын орындаған оқушы төрт асық алады, ал тек а нұсқасын орындаса бір асық алады. (8мин)
А) 8 в) с) (
В)Жұптық жұмыс.Мергендер сайысы. Оқушыларға есептер интерактивті тақтада көрсетіледі бірінші шығарған жұп тақтада орындайды және жауабы тақтада ілініп қойылады астына аңдардың суреті тұрады жауабына сәйкес сол аңды аулаған болып есептеледі. (8-мин)
А) х - -
В)4( х - -
С)
Г) Тнеге алу ойыны:Топтық жұмыс. Теңге алу ойыны орамалға түйілген теңге ні еңкейіп ауызбен алу керек оның ішіндегі есепті шығару керек сонда ол жеңімпаздың жүлдесін алады. (5-мин)
Бірінші әмиянда 48 теңге бар,ал екінші әмиянда теңге оның 5/8-індей,Екі әмиянда неше теңге бар?
Д) Жеке жұмыс. Бәйге жарысы мұнда мына тесттің жауабын кім біріеші тапса бәйгеден озып шығады. Интерактмвтік тақтада көрсетіледі. 6-сұрақ. (6-мин)
1.Дұрыс бөлшек дегеніміз не?
А) алымы бөліміне тең бөлшек.
В) алымы бөлімінен кем бөлшек.
С) алымы бөлімінен үлкен бөлшек.
Е) алымы 1-ге тең бөлшек.
Д) бөлімі1-ден үлкен кез келген бөлшек.
2.Бұрыс бөлшек дегеніміз не?
А) алымы бөліміне тең бөлшек.
В) алымы бөлімінен кем бөлшек.
С) алымы бөлімінен үлкен бөлшек.
Е) алымы 1-ге тең бөлшек.
Д) бөлімі1-ден үлкен кез келген бөлшек.
3)Аликвоттық бөлшек дегеніміз не?
А) алымы бөліміне тең бөлшек.
В) алымы бөлімінен кем бөлшек.
С) алымы бөлімінен үлкен бөлшек.
Е) алымы 1-ге тең бөлшек.
Д) бөлімі1-ден үлкен кез келген бөлшек.
4) Бөлшекті бөлшекке қосу ,азайту дегеніміз не?
А) алымы мен алымын бөлімі мен бөлімін қосамыз,азайтамыз.
В) бөлімдерін ортақ бөлімге келтіріп толықтауыш көбейткіштер тауып алымдарын көбетіп қосамыз,азайтамыз..
С) бөлімдерін көбейтіп алымдарын қосамыз,азайтамыз..
Е) бөлімдерін өзін жазып алымдарын қосамыз.
Д) барлық жауап дұрыс
5) Бөлшекті бөлшекке көбейту дегеніміз не?
А) алымы мен алымын бөлімі мен бөлімін қосамыз,азайтамыз.
В) бөлімдерін ортақ бөлімге келтіріп толықтауыш көбейткіштер тауып алымдарын көбетіп қосамыз,азайтамыз..
С) бөлімдерін көбейтіп алымдарын қосамыз,азайтамыз..
Е) бөлімдерін өзін жазып алымдарын қосамыз.
Д) алымы мен алымын бөлімі мен бөлімін көбейтеміз.
6) Бөлшекті бөлшекке бөлу дегеніміз не?
А) алымы мен алымын бөлімі мен бөлімін қосамыз,азайтамыз.
В) бөлімдерін ортақ бөлімге келтіріп толықтауыш көбейткіштер тауып алымдарын көбетіп қосамыз,азайтамыз..
С)бірінші бөлшектің өзін жазып екінші бөлшекті кері жазып ортадағы таңбаны көбейтуге
Е) бөлімдерін өзін жазып алымдарын қосамыз.
Д) алымы мен алымын бөлімі мен бөлімін көбейтеміз.
Е)Ақ сүйек ойыны.
Жұымдық жұмыс. Ақ сүйек оыйыны ол бұрынғы кезде жастар түнде бір жерге жиналып көңіл көтеру үшін ойнаған біреуі жілікті көрсетпей лақтырып қалғаны оны іздеген. Мұнда біз жұмбақ жасырып жұмбақтың жауабын іздейміз.
Асан Алматы бара жатыр, алдынан жеті бала шықты,жеті баланың қолында жеті сетка, жеті сетканың ішінде жеті мысық, жеті мысықтың жеті баласы бар арбірінің аузында бір-бір тышқанбар неше мысық ,неше тышқан Алматыға кетті. (3-мин)
Пысықтау.
1.Натурал сан дегеніміз не? (2-мин)
2.Бүтін сан дегеніміз не?
3.Аралас сан дегеніміз не?
Қорытынды: (4-мин) Оқушылар білімін бағалау.
Үй жұмысы. Бақылау жұмысына дайындық (1-мин)