Проценті бойынша санды табу

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Бекітемін_______________


Сыныбы: 5 «Г»

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Проценті бойынша санды табу.

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: Проценті бойынша санды табу, есеп шығару білім, икем дағдыларын жетілдіру, алған білімдерін кеңейтіп, қызығушылығын арттыру.

2.Дамытушылық: Оқушылардың ой – өрісін дамыту, проценті бойынша санды табу бөлінді бойынша бөлінгіш бөлгіштің неше процентін құрайтынын табу формуласын пайдаланып есеп құрастырып үйрену.

3.Тәрбиелік: Әрбір істі саналы түрде орындауға тәрбиелеу.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгендеу, оқу – құралдарын дайындау.

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі: Үй тапсырмасын белгілі бір әдіспен тексеру.

III. Жаңа сабақты меңгерту: Проценті бойынша санды табу бөлігі бойынша санды табу арқылы есептеледі.

Проценті бойынша санды табу үшін:

1) процентті жай бөлшекпен немесе ондық бөлшекпен өрнектеу

керек;

2) берілген санды осы бөлшекке бөлу керек.

1 - мысал. Мектептің бастауыш сыныптарында 480 оқушы оқиды. Бұл мектептің барлық оқушыларының 60%-індей. Мектепте барлығы неше оқушы оқиды?

Шешуі: 1) 480:60=8(оқушы) – мектептегі оқушылардың 1%-і.

2) 8*100=800(оқушы) 100%-ті құрайды.

Жауабы: 800 оқушы.

IV. Бекіту.

1314.

  1. 3%-і 12;15;21;24;36

  2. 10%-і 0,4; 8,5; 9,25; 12,7; 28.

  3. 60%-і 42; 72; 84; 102; 114.

Шешуі:


1315. Фермер 72га жерге алма ағаштарын отырғызды. Бұл – оның барлық жерінің 40%-і. Фермердің барлық жерінің ауданы неше гектар?

Шешуі:


Жауабы: 180га


1317.

Мұздатқыштың 10%-ке арзандатылғаннан кейінгі бағасы 72900 тг. Мұздатқыштың арзандатылғанға дейінгі бағасы неше теңге?

Шешуі:

Жауабы: 155800 тг.


V. Сабақты қорытындылау.

VI. Үйге тапсырма. №1318, №1319

VII. Бағалау. Оқушыларды деңгейіне қарай бағалау.