Математика пәнінен сабақ жоспары Жай бөлшек 6 сынып

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


179 А.Хангелдин атындағы орта мектеп

Жұмагелдиев Алтынбек Орақбайұлы

Математика пәні мұғалімі


Сабақтың тақырыбы: «Жай бөлшектер»

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылардың сандар туралы ұғымын кеңейту, өмірмен байланыстыра отырып бөлшек сандарды ұғындыру. Интерактивті тақтамен жұмыс жасай білуге үйрету.

Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін, танымдық қабілетін дамыту

Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, жауапкершілікке, адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Қайталау сабағы.

Көрнекілігі: Интерактивті тақта, компьютер

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру бөлімі

2. Қайталау.

3. Сабақты бекіту

4. Қорытынды

5. Үйге тапсырма беру

І. Ұйымдастыру бөлімі

1. Сабақтың тақырыбын жариялау.

2. Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ. Қайталау.

1. Жай бөлшек ұғымын еске түсіреміз.

Дөңгелекті тең 4 бөлікке бөлейік. Тең бөліктер үлестер деп аталады. Әрбір үлес – дөңгелекті өзара тең 4 бөлікке бөлгендегі 1 бөлігі. Жазылуы дөңгелектің [pic] -і; [pic] -дің оқылуы: «төрттен бір». Демек, 1:4 дегеніміз [pic] ; [pic] , мұндағы – сызықша – бөлшек сызығы. 1-бөлшектің алымы, 4- бөлшектің бөлімі.

[pic]

Бөлшек сызығының астындағы сан неше тең бөлікке бөлінгенін көрсетеді, сондықтан оны бөлшектің бөлімі деп атайды, бөлшек сызығының үстіндегі сан ол бөліктердің нешеуі алынғанын көрсетеді сондықтан оны бөлшектің алымы деп атайды.

Бұдан соң интерактивті тақтадан тапсырмаларды орындату.


ІІІ. Сабақты бекіту.

1. Интерактивті тақта арқылы тапсырмалар орындату

1-тапсырма. Бөліндіні бөлшек түрінде жазу.

m : n = [pic] ; [pic]

[pic] - жетіден бір; [pic] - он бірден сегіз; [pic] -он алтыдан бес;

[pic] - жеті жүз жетпіс бірден жүз тоғыз


2-тапсырма. Оқулықпен жұмыс

360

Боялған бөліктерді бөлшек түрінде жаз.

[pic]

[pic] [pic] [pic] [pic]


361

Боялған бөліктерді бөлшек түрінде жаз.

[pic]

[pic] [pic] [pic]


362

Боялған бөлшектер жай бөлшекпен дұрыс көрсетілген бе?

[pic]

364

Бөлшек түрінде жазыңдар:


1) [pic] ; 2) [pic] ; 3) [pic] .


365

Бөлшектердің әрқайсысын бөлінді түрінде жазыңдар:

1) [pic] ; 2) [pic] ; 3) [pic] .

405.

Дәптерге қабырғасы 4 см квадрат сызып, оның:

1) жартысын ( [pic] ) ; 2) ширегін ( [pic] ) бояңдар.

407.

1) Бөлшек түрінде жазыңдар:

[pic] ; [pic] ; [pic] ; [pic] .


[pic] [pic] [pic]


408.

Өлшем бірліктері арасындағы байланысты пайдаланып, х-тің орнын үлестермен

мәндерін қойыңдар:

1 м=10 дм; 1 дм=x м; [pic] м.

1 м=100 см; 1 см=x м; [pic] м.

1 кг=1000 г; 1 г=x кг; [pic] кг.

1 доллар=100 цент; 1 цент=x доллар; [pic] доллар.

2. Математикалық лото

Әр партадағы 2 оқушы ретімен барып жауапты тауып фигураны құрастырады.

Дұрыс жауапты тапса фигура дұрыс құрастырылады.

1-қатарға. Бөліндіні жай бөлшек түрінде жазу:

1) [pic] ; 2) [pic] ; 3) [pic] ;


4) [pic] ; 5) [pic] ; 6) [pic] .

Дұрыс құрылса, «Білім - теңіз» деген жазуы бар теңіздің суреті шығады.

2-қатарға. Бөлшекті бөлінді түрінде жазу

1) [pic] ; 2) [pic] ; 3) [pic] ;


4) [pic] ; 5) [pic] ; 6) [pic] .


2-қатар дұрыс құрса, «Мектеп-кеме» деген жазуы бар мектеп үйінің суреті

шығады.


3-қатарға.

1) Бөлінгіші 9-ға, бөлгіші 25-ке тең, [pic]

2) Бөлінгіші 42-ге, бөлгіші 41-ге тең, [pic]

3) Бөлгіші 89-ға, бөлінгіші 59-ға тең, [pic]

4) Бөлінгіші 200-ге, бөлгіші 27-ге тең, [pic]

5) Бөлгіші 92-ге, бөлінгіші 65-ке тең, [pic]

6) Бөлінгіші 15-ке, бөлгіші 73-ке тең, [pic]

3-қатар дұрыс құрса, гүл шоғы бар сурет шығады


ІҮ. Қорытынды:


Білім теңіз тәрізді тұңғиық, жұмбағы көп түбіне жетіп зерттеу үшін көп еңбек қажет, теңіз түбіндегі асыл тастар алу, теру көп тер төгуді қажет етсе, білім де дәл солай. Неғұрлым тереңдеп сүңгіген сайын ғылым қызығына бойлай бересің. Әр оқушыны осындай ғылым теңізінде жүзгізіп, білімнің асыл тастарын тергізетін кеме «Мектеп» болып табылады дей келіп 3-қатардың құрастырған гүл шоғын бүгінгі сабаққа жақсы қатысқанымыз үшін алған сыйлығымыз дей отырып, сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды бағалап, сабағымды аяқтаймын.


Ү. Үйге тапсырма: № 369, 371.