ІҮ. Білімді бекіту:
1. Әрбір натурал сан үшін 1) кейінгі натурал санды; 2) алдыңғы натурал санды атауға бола ма?
2. Натурал сандарды жазу үшін қолданылатын белгілер қалай аталады?
3. Кез келген натурал санның жоғарғы разрядтарда қандай цифр жазылмайды?
Есептер шығару: № 1, 2, 3
№ 1. Есептеңдер:
№ 2. Теңдеуді шеш:
№3. Шаңғышы 300м/мин жылдамдықпен 1 сағатта қанша километр қашықтыққа барады?
Шешуі:
Жауабы: 1800 м немесе 18км.
Ү. Сергіту:
1. Көкшетау лагеріне 120 ұл мен 180 қыздар келді. Оларды бір бөлмеге 6 баладан орналастырды. Барлық балаларды орналастыруға неше бөлме кетті? Ж/бы: 50
2. Еңбек сабағына екінші сынып оқушылары 24 балға, ал үшінші сынып оқушылары 72 балға жасады. Үшінші сынып оқушылары екінші сыныпқа қарағанда неше балға артық жасады? Ж/бы: 48
3. Құлынның салмағы 35 кг, бұл үйректің салмағынан 7 есе үлкен. Үйректің салмағы неше? Ж/бы: 5 кг
4. 54м матадан 9 костьюм тігілді, тура соншама көйлекті 27м матаға тікті. Бір костьюмге көйлекпен салыстырғанда қанша метр мата артық жұмсалды? Ж/бы: 3м.
ҮІ. Үйге тапсырма: Ережелерді жаттап келу және 1.1. №4, №6, №9
ҮІІ. Қорытындылау: Сабаққа белсенді араласқан оқушылар бағаланып, сабақ қорытындыланады.
№2 Пәні: Математика Сыныбы: 5 «в» Күні: 02.09.15.
Сабақ тақырыбы: Натурал сандардың жазу. Жұп және тақ цифрлар
Мақсаты:
Білімділік: Натурал сандардың жазылуын, ретін, қатарын үйрету. Біліктерін сараланған есептер шығару арқылы логикалық оймен іске асыра білу.
Дамытушылық: Оқушылардың өзіндік ізденісі арқылы ойлау қабілеттерін дамыту, оқу материалын ұзақ есте сақтауына жағдай жасау.
Тәрбиелік: Алған білімдеріне жауапкершілікпен қарауға, өз мүмкіндігіне сенуге, үлкен жетістікке ұмтылуға үйрету, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.
Сабақ түрі: Өтілген тақырыптарды қайталау және жүйелеу.
Әдіс- тәсілдері: сұрақ- жауап, көрнекілік , есептер шығару , дидактикалық ойындар, ауызша жаттығулар.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгелдеу,
ІІ. Үй жұмысын тексеру:
№4 Есептеңдер:
№6. Теңдеуді шеш:
№ 9. Тіктөрбұрыштың ұзындығы 8м, ені одан 2 есе кем. Тіктөртбұрыштың ауданын табыңдар.
Шешуі: Ені -
Жауабы: Тіктөртбұрыштың ауданы:
ІІІ.Өткенді қайталау: Ережелер сұралады.
Натурал сандар дегеніміз не?
Жауабы: Қандай да бір нәрсені есептеу үшін 1,2,3,4 және т.б. сандар қолданылатыны белгілі. Санау үшін пайдаланылатын сандар натурал сандар деп аталады.
Натурал сандарды жазу үшін қолданатын белгілер?
Жауабы: Натурал сандарды жазу үшін қолданылатын белгілер цифрлар деп аталады.
Жұп цифрларды ата: 0, 2, 4, 6, 8 цифрлары жұп цифрлар деп аталады.
Тақ цифрларды ата: 1, 3, 5, 6, 7, 9 цифрлары тақ цифрлар деп аталады.
ІҮ. Есептер шығару: Сыныпта: №5, № 8 (1,3) № 9
№ 5. Есепті теңдеу құру арқылы шығарыңдар.
Автобуста бірнеше адам болды. Автобусқа бірінші аялдамада 18 адам, ал екінші аялдамада одан 6 адам кем отырды. Сонда автобуста барлығы 34 адам болды. Автобуста алғашқыда неше адам болған?
Шешуі:
Жауабы: Автобуста алғашқыда 22 адам болған
№8. Амалды орындаңдар:
№9. Өрнектің мәнін тап:
Ү. Сергіту:
Көпбұрыштың периметрін өрнек түрінде жазыңдар.
а см а см 14 см
3 см а см х см х см
16 см
ҮІ. Үйге тапсырма: Ережелерді қайталау №15, №16, №20
ҮІІ. Қорытындылау: Сабаққа белсенді араласқан оқушылар бағаланып, сабақ қорытындыланады.
№3 Пәні: Математика 5 «в» сынып Күні: 03.09.2015 ж.
Сабақтың тақырыбы: І тарау. Натурал сандар және нөл саны. Натурал сандардың жазылуы.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға натурал сандарды жазу жолдарын үйрете отырып, есеп шығару барысында қолдана білуге машықтандыру.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Оқушылардың 4 сыныпта өтілген тақырыптар бойынша алған білімдерін тиянақтау, білімін есеп шығару барысында тексеру, өтілген материал мен жаңа материалды ұштастыру.
Дамытушылық: Оқушылардың қорытынды жасау, нақтылау, жалпылау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын ояту.
Тәрбиелілік: Оқушылар берілген тапсырманы ұқыпты, шапшаң және тиянақты орындауға, ережелерді есте сақтап дұрыс қолдана білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білім, білік және дағдыларын игерту сабағы.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ.
Сабақтың көрнекілігі: Тақырыпқа сай үлестірме қағаздары.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылармен амандасу, танысу, оқушы қатысымына және сынып тазалығына назар аудару.
«Мен есімім?...» психологиялық ойынын өткізу.
Әр оқушы өз есімін және есімі қай әріптен басталып тұр сол әріптен келетін өз бойында бар бір жағымды қасиетін айту. Мысалы, Сарсен – сүйкімді, Мейіржан – мейірімді, Аяжан – ақылды, Дана – данышпан, т.с.с.
ІІ. Есептер шығару
Топшама:
№ 1 есеп.
Есептеңдер.
37 * 42 – 1461 = 1554 – 1461 = 93;
728 : (617 – 526) = 728 : 91 = 8;
1541 : 23 – 21 * 3 = 67 – 63 = 4;
900 : 15 + 640 : 16 = 60 + 40 = 100;
202 * 39 – 2952 : 41 = 7878 – 72 = 7806;
(871 + 433) * 7 – 9120 = 1304 * 7 – 9120 = 9128 – 9120 = 8.
№ 2 есеп.
х + 85 = 1440 : 15
х + 85 = 96
х = 96 – 85
х = 11
11 + 85 = 1440 : 15
96 = 96
64 + у = 12 * 8
64 + у = 96
у = 96 – 64
у = 32
64 + 32 = 12 * 8
96 = 96
72 – х = 663 : 17
72 – х = 39
х = 72 – 39
х = 33
72 – 33 = 663 : 17
IV. Қортындылау.
Натурал сандар не үшін қолданылады?
Ең кіші натурал сан неше?
«+», «-» амалдарының компоненттерін ата;
V. Үйге тапсырма беру.
Үйге: №24, №25
№ 24 есеп.
19 * х = 152 +38
19 * х = 190
х = 190 : 19
х = 10
19 * 10 = 152 + 38
190 = 190
270 : х = 29 + 16
270 : х = 45
х = 270 : 45
х = 6
270 : 6 = 29 + 16
45 = 45
х : 4 = 805 : 23
х : 4 = 35
х = 35* 4
х = 140
140 : 4 = 805 : 23
35 = 35
VI. Бағалау.
Сабаққа белсене араласқан оқушыларды бағалау. Бағаны талдау.
№7 Пәні: Математика Сыныбы: 5 «а» Күні: 08.09.15.
Сабақ тақырыбы: Кесінді. Кесінді ұзындығы. Сынық сызықтар
Мақсаттары:
Білімділік: Кесіндінің геометриялық фигура екендігін және оны қандай әріптермен белгілейтінің үйрету. Біліктерін сараланған есептер шығару арқылы логикалық оймен іске асыра білу.
Дамытушылық: Оқушылардың өзіндік ізденісі арқылы ойлау қабілеттерін дамыту, оқу материалын ұзақ есте сақтауына жағдай жасау.
Тәрбиелік: Алған білімдеріне жауапкершілікпен қарауға, өз мүмкіндігіне сенуге, үлкен жетістікке ұмтылуға үйрету, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.
Сабақ түрі: Өтілген тақырыптарды қайталау және жүйелеу.
Әдіс- тәсілдері: сұрақ- жауап, көрнекілік, есептер шығару, дидактикалық ойындар, ауызша жаттығулар.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгелдеу,
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
№53
MNKLE бесбұрышының ауданы – 27 см2
№56. Теңдеуді шешіңдер.
ІІІ.Өткенді қайталау:
В
А Кескінмен жұмыс
АВ – кесінді. А және В – кесіндінің ұштары немесе төбелері.
Кесінді дегеніз не?
Жауабы: Кесінді деп екі жағы шектелген түзу.
ІҮ. Есептер шығару: Практикалық жұмыс, №16 (1,2) №20 (1)
Практикалық жұмыс:
Ұзындығы а) 2см, б) 7см, в) 4 см болатын кесінді сыз.
Ұзындығы 4 см, ені 3 см болатын төртбұрыш сыз.
Қабырғалары 2 см, 4 см, 7 см болатын үшбұрыш сыз.
№16. Амалды орындаңдар:
19. Болат сенбі күні кешкі 9 - да ұйықтауға жатты. Ол сағаттың қоңырауын келесі күнгі таңертеңгі 10 - ға қойды. Болат сағат шырылдағанға дейін неше сағат ұйықтады? (1 сағат. Өйткені, кешкі сағат 10–да сағаттың қоңырауы шырылдады) 13. Тиін жаңғақтары үш ағаштың қуысына жасырды. Бірінші және екінші ағаштың қуысына–156 жаңғақ, ал бірінші және үшінші ағаштың қуысына–132 жаңғақ. Тиін әрбір ағаштың қуысына қанша жаңғақтан жасырды?
Шешуі: 90+66=156 90+42=132 90+66+42=19
Ү. Сергіту сәті: Бес бұтақты ағашта
Бұтақ сайын бес алма
Біреуін бер Омашқа
Қалды сонда неше алма? / 24 алма /
Қорада үш үйрек
Бір үйрек тығылды
Бір үйрек жығылды
Қалғаны неше үйрек? / 6 үйрек /
Қайтып қонды 15 қаз
Қонбады оның нешеуі?
Кәне, кім тез табады? / 25 қаз /
ҮІ. Үйге тапсырма: Ережелерді жаттап келу және №60, №63, №64
ҮІІ. Қорытындылау: Сабаққа белсенді араласқан оқушылар бағаланып, сабақ қорытындыланады.
№6 Пәні: Математика Сыныбы: 5 «в» Күні: 07.09.15.
Сабақ тақырыбы: Кесінді. Кесіндінің ұзындығы
Мақсаттары:
Білімділік: Кесіндінің геометриялық фигура екендігін және оны қандай әріптермен белгілейтінің үйрету. Біліктерін сараланған есептер шығару арқылы логикалық оймен іске асыра білу.
Дамытушылық: Оқушылардың өзіндік ізденісі арқылы ойлау қабілеттерін дамыту, оқу материалын ұзақ есте сақтауына жағдай жасау.
Тәрбиелік: Алған білімдеріне жауапкершілікпен қарауға, өз мүмкіндігіне сенуге, үлкен жетістікке ұмтылуға үйрету, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.
Сабақ түрі: Өтілген тақырыптарды қайталау және жүйелеу.
Әдіс- тәсілдері: сұрақ- жауап, көрнекілік, есептер шығару, дидактикалық ойындар, ауызша жаттығулар.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгелдеу,
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
1. Әрбір натурал сан үшін 1) кейінгі натурал санды; 2) алдыңғы натурал санды атауға бола ма?
2. Натурал сандарды жазу үшін қолданылатын белгілер қалай аталады?
3. Кез келген натурал санның жоғарғы разрядтарда қандай цифр жазылмайды?
№37.
№41 (1,3)
1)Бөлгіш 9 – ға, ал бөлінді 8 – ге тең. Бөлінгішті табыңдар. Ж/бы: Бөлінгіш 72 – ге тең.
3)Екі санның көбейтіндісі көбейткіштің біреуінен 7 есе көп. Екінші көбейткішті табыңдар. Жауабы: 7.
ІІІ.Жаңа сабақ:
В
А
1 - сурет
Кесінді деп түзудің берілген екі нүктесінің арасында жатқан барлық нүктелерінен тұратын бөлігін айтады. Бұл екі нүкте кесіндінің ұштары деп аталады. Кесіндіні оның ұштары арқылы белгілейді. «АВ кесіндісі» дегенде ұштары А және В нүтелері болатын кесіндіні ұғамыз.
Сонымен кесінді деп екі жағы шектелген түзу.
ІҮ. Білімді бекіту:
Кесінді деп нені айтамыз?
Оның ұштары деп айтады?
Есептер шығару:
№35. 7 кг картоптың құны 210 тг. Бір килограмм картоптың бағасы неше теңге?
Шешуі: Ж/бы: Бір килограмм картоптың бағасы – 30 тг.
№40. АВС, СDЕ және MNK үшбұрыштарының аудандарын табыңдар.
В
А
Шешуі: 1) АВСD төртбұрышының ауданы – 21 см2
Ішкі төртбұрыштың ауданы – 10 см2
Боялған бөліктің ауданы – см2
№43. АВС, СDЕ және MNK үшбұрыштарының аудандарын табыңдар.
В
А С
Шешуі: АВС үшбұрышының ауданы – 9 см2
СDЕ үшбұрышының ауданы – 2 см2
Практикалық жұмыс:
1)Ұзындығы а) 4см, б) 6 см, в) 8 см болатын кесінді сыз.
Ұзындығы 5 см, ені 3 см болатын төртбұрыш сыз.
Ү. Үйге тапсырма: Ережелерді жаттап келу және №13 (3)
ҮІ. Қорытындылау: Сабаққа белсенді араласқан оқушылар бағаланып, сабақ қорытындыланады.
№8 Пәні: математика сыныбы: 5 «в» күні: 09.09.2015ж
Сабақтың тақырыбы: 1.4. Координаталық сәуле. Бірлік кесінді. Координаталар басы. Нүктенің координатасы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Координаталық сәулені түсіндіре білу; Координаталар басын салу, координаталарын табу.
Дамытушылық: Координаталық сәуледегі нүктенің координаталарын табуды; координаталары бойынша нүктені салуды үйрету.
Тәрбиелік: Координаталық сәулені дұрыс сыза білуге дағдыландыру; Пәннің нақтылығына көз жеткізу. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Сабақ типі: Жаңа сабақ
Әдіс- тәсілдері: сұрақ- жауап, көрнекілік , есептер шығару , ауызша жаттығулар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгендеу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
№53
АВСДЕ сынық сызық
А) А, В, С, Д, Е – сынық сызықтың төбелері
Ә) АВ, ВС, СД, ДЕ – сынық сызықтың буындары
№56
(545+916+823) – 2284=0
(791+413)*(316 – 316)=0
638+516 – 222=932
(586 – 163)/3 – 2520/18=1
№59
Шешуі: СД=AD, EC=EB, CD+CE= 8 см, АД+ЕВ= 8 см, АВ= 16 см
1. Ұзындық бірліктерін ата. (см, м, мм, дм, км)
2. Сәуле дегеніміз не? (бір жағы тұйықталған сызық)
3. Кесінді деп нені айтамыз? (екі жағы тұйықталған сызық)
4. Кесінідінің ұзындығы деген не? (Екі төбесінің арасының өлшемі)
ІІІ.Жаңа сабақ:
Сендерге 1мм, 1 см, 1 дм, 1 км болатын ұзындық брліктері белгілі. Ұзындықты
өлшеу үшін ыңғайлы ұзындық бірлігі таңдап алынады. Мысалы, үй бөлмесінің ұзындығын метрмен, қаламның ұзындығын дециметр және сантиметрмен, машинаның жүріп өткен жолын километрмен өлшеген ыңғайлы. Аталған ұзындық бірліктерінен басқа да ұзындық бірліктері бар. 12 –бетте кейбір ұзындық бірліктері (тұтам, дюйм, миль, шақырым және т.б.) келтірілген.
Ұзындық бірлігі ретінде кез келген кесіндінің ұзындығын алуға болады. Ұзындығын бірлік ұзындыққа тең етіп қандай да бір кесіндіні алайық. Мұндай кесінді бірлік кесінді деп атайық.
Ұзындығы бірлік ұзындық ретінде алынатын кесінді бірлік кесінді деп аталады. ОХ сәулесін салып, О нүктесіне сәйкес 0 санын жазайық. Сәуленің О нүктесінен бірлік кесіндіге тең ОА кесіндісін салайық. А нүктесіне сәйкес 1 санын жазамыз. Одан кейін бірнеше бірлік кесінділерді бірінен соң бірін саламыз. Ол кесінділердің оң жағынан 2;3;4;5;6 сандарын жазамыз. Сонда сандық сәуле аламыз.
Сандық сәуледе кескінделген қалған нүктелерді B, C, D, E, F әріптерімен белгілейік.0;1;2;3;4;5;6 сандары сәйкесінше O, A, B, C, D, E, F нүктелерінің координаталары деп аталады. Сондықтан сәулені координаталық сәуле , ал О нүктесін
координаталар басы деп атайды. Координаталық немесе сандық сәулені салу үшін натурал сандар қатарының әрбір санын көрсету міндетті емес, тек бірлік кесіндінің ұштарын о(сол жағы) және 1(оң жағы ) сандарымен белгіліген жеткілікті.
Натурал сандар мен нөл координаталық сәуледе нүктемен кескінделеді.
М(7) жазуының оқылуы:
- М нүктесінің координатасы 7 – ге тең.
- Координатасы 7 – ге тең М нүктесі.
ІҮ. Білімді бекіту:
1. Қандай кесінді бірлік кесінді болуы мүмкін? ( ұзындығы бірлік ұзындыққа тең)
2. Сандық сәулені неліктен «координаталық сәуле» деп атайды?
3. С(14 ) жазуы нені білдіреді?( координатасы 14 – ке тең С нүктесі).
V. Есептер шығару: Оқулықпен жұмыс
А деңгейінің тапсырмалары
№72. Бірлік кесіндінің ұзындығы ретінде 1 см- ді алып, координаталық сәулені
салыңдар және К(1), L(3),N(7), P(10) нүктелерін кескіндеңдер.
O K L N P
0 1 3 7 10
№42. Бірлік кесінді ретінде ұзындығы 1 см кесіндіні таңдап алып, координаталық сәуле сызыңдар. Оның бойында 2, 6, 8 және 8 сандарын кескіндейтін А, В, С, Д нүктелерін белгілеңдер. ОА, ОВ, ОС, ОД кесінділерінің ұзындықтарын сантиметр есебімен табыңдар.
О А В С Д
0 2 6 8 9
ОА – 2 см ОВ – 6 см ОС – 8 см ОД – 9 см
Қосымша:
1 – тапсырма: 1) 98 және 103; 2) 379 және 383 сандарының арасында орналасқан барлық натурал сандарды жазыңдар.
2 – тапсырма: Егер В нүктесінің координатасы А нүктесінің координатасына қарағанда 1 –ге 1) артық; 2) кем болса, онда В нүктесі А нүктесіне қарағанда қалай орналасқан?
3 – тапсырма: А(а) нүктесіне қарағанда 1) оңға ; 2) солға қарай 2 бірлікке орналасқан В нүктесінің координатасын табыңдар.
Сабақты бекіту кезеңі: Осы тақырыпта не үйрендік? Сандық сәулені қалай саламыз?
Бағалау. Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.
Үйге тапсырма: Үйге: 1.4. №71, №74
№9 Пәні: математика сыныбы: 5 «в» күні: 10.09.2015ж
Сабақтың тақырыбы: 1.4. Координаталық сәуле. Бірлік кесінді. Координаталар басы. Нүктенің координатасы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Координаталық сәулені түсіндіре білу; Координаталар басын салу, координаталарын табу.
Дамытушылық: Координаталық сәуледегі нүктенің координаталарын табуды; координаталары бойынша нүктені салуды үйрету.
Тәрбиелік: Координаталық сәулені дұрыс сыза білуге дағдыландыру; Пәннің нақтылығына көз жеткізу. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Сабақ типі: Жаңа сабақ
Әдіс- тәсілдері: сұрақ- жауап, көрнекілік , есептер шығару , ауызша жаттығулар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгендеу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
№71
А(2), В(4), С(5) , Д(7)
№74
О А В С
0 1 2 6 9
А(2), В(6), С(9)
ІІІ.Өткенді қайталау: Суретпен жұмыс.
Салыстыру
А В С Д
А В С Д
А В С Д
А В С Д
а в
А В с
Координаталық сәулеге нүктелерді орналастыр, және нүктелердің координатасын анықта. H(11), L(6), K(3)
О В С Д Е F
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
ІҮ. Есептер шығару: Оқулықпен жұмыс
№76 А(2), С(4), В(3)
О А В С
0 1 2 3 4
№79
Шешуі: 40*8=320 (А нүктесінің координатасы)
320/80=4(алдар косе 4 минутта жетеді)
№82
О E F
0 2 3 5
№84
Баланың координатасы – 90
Иттің координатасы - 330
240/8=30 с 330 – 240=90
№85 2,9,11 нүктелерінде болады.
Сабақты бекіту кезеңі: Осы тақырыпта не үйрендік? Сандық сәулені қалай саламыз?
Бағалау. Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.
Үйге тапсырма: Үйге: 1.4. №77, №78, №81
№.14. Пәні: Математика Сыныбы: 5 «в» Күні: 16.09.15.
Сабақтың тақырыбы: Бақылау жұмысы № 1 «Натурал сандар»
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Өткен тақырыптар бойынша алған теориялық білімдерін, есеп шығару барысында қолдана білуге және өз бетімен ісдену дағдысын қалыптастыру;.
2.Дамытушылығы: оқушылардың таным қабілеттерін, зейіндерін, белсенділіктерін дамыту.
3.Тәрбиелігі: оқытудың өмірмен байланысын нығайту, ұжымда бірлесе бірге жұмыс істеуге тәрбиелеу, өз бетінше жұмыс жасауға төселдіру, алған білімін пайдалана білуге, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақ түрі: пысықтау
Сабақтың әдістері: жеке
Сабақтың көрнекіліктері: деңгейлік тапсырмалар жазылған топшама
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен амандасып сабаққа назарын аударып, бақылау жұмысы болатынын жариялап дәптерлерін үйлестіру
ІІ.Бақылау жұмысы: Бақылау жұмысы 4 нұсқадан тұрады.
БЖ - №1 І – құсқа
1.Амалды орында:
а) (845-504) б) (583+225)4
ә) (235+704) в)(747-594)3
2.Өрнекте:
Сантиметрмен: 3м 7дм 8см; 6дм 5см; 8м 0дм 4см.
Килограммен: 2ц 50кг; 1т; 3ц 2кг.
3.Өрнек құр және оның мәнін тап:
а) 200 бен 300 сандарының қосындысын 5 есе кеміт;
ә) 400 бен 200 сандарының айырмасын 5 – ке бөл
4.Теңдеуді шеш: а) х+1075=3806 ә) 3000 х=9000
5. Мотоцикл 100 км жолға 8 л бензин жұмасады, ал 800 км жолға қанша литр бензин жұмсайды?
БЖ - №1 ІІ – құсқа
1.Амалды орында:
а) (618-312) б) (716-312)4
ә) (365+230) в)900-1053
2.Өрнекте:
Дециметрмен: 40 см; 500 см; 100 м.
Центнермен: 3 т 100кг; 5 т; 1000кг.
3.Өрнек құр және оның мәнін тап:
а) 600 бен 500 сандарының айырмасын 3 есе арттыр;
ә) 200 бен 100 сандарының қосындысын 2 – ге бөл
4.Теңдеуді шеш: а) х-287=593 ә) 8000 х=400
5. Машина 20 км жолға 1 л бензин жұмасаса, 80 км жолға қанша литр бензин жұмсайды?
БЖ - №1 ІІІ – құсқа
1. Теңдеуді шеш:
а) 124 : ( в - 5 ) = 31 ә) 20 + ( х – 2) = 32
2. Өрнекті ықшамда:
а) 4 + 2а + 5б – 2 + 3а ә) 8у -2в +6 – 4у +1
3.Төртбұрыштың ені 3 см, ұзындығы одан 2 есе ұзын.
Ауданы нешеге тең?
4.Бөлуді орында:
а) (96 х +45 х) : 3 ә) (105 х + 35 х) : 35
5.Үлестірілімдік қасиетті пайдалан:
8 · (2+ а )
6. Амалды орында:
37 11 – ( 777: 37 +25 )
БЖ - №1 IV нұсқа
1. Теңдеу шеш:
а) ( в + 18) : 2 =50 ә) ( d +25 ) : 8 = 16
2. Өрнекті ықшамда:
а)3а + 2б -3 +2а +1 ә) ( 140 у + 84у) : 28
3. Төртбұрыштың ұзындығы 5 см,ені 2 см .
Периметрі неге тең?
4. Бөлуді орында:
а) ( 63 у +27 у) : 9 ә) ( 140 у + 84у) : 28
5. Үлестірілімдік қасиетті пайдалан:
7 · ( 3- 2х)
6. Амалды орында:
( 161+ 18 · 8) ·16
ІІІ. Үйге тапсырма: Ережелерді жаттап келу
ІV. Қорытынды: Оқушылардың бақылау жұмыстары жиналады.
№.15. Пәні: Математика Сыныбы: 5 «в» Күні: 17.09.15.
Сабақтың тақырыбы: қайталау
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Өткен тақырыптар бойынша алған теориялық білімдерін, есеп шығару барысында қолдана білуге және өз бетімен ісдену дағдысын қалыптастыру;.
2.Дамытушылығы: оқушылардың таным қабілеттерін, зейіндерін, белсенділіктерін дамыту.
3.Тәрбиелігі: оқытудың өмірмен байланысын нығайту, ұжымда бірлесе бірге жұмыс істеуге тәрбиелеу, өз бетінше жұмыс жасауға төселдіру, алған білімін пайдалана білуге, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақ түрі: пысықтау
Сабақтың әдістері: жеке
Сабақтың көрнекіліктері: деңгейлік тапсырмалар жазылған топшама
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен амандасып сабаққа назарын аударып, бақылау жұмысы болатынын жариялап дәптерлерін үйлестіру
ІІ.Қатемен жұмыс: Бақылау жұмысын талдаймыз.
БЖ - №1 І – құсқа
1.Амалды орында:
а) (845-504) б) (583+225)4=202
ә) (235+704) в)(747-594)3=306
2.Өрнекте:
Сантиметрмен: 3м 7дм 8см=378 см; 6дм 5см=65 см; 8м 0дм 4см=804 см.
Килограммен: 2ц 50кг=250 кг; 1т=1000; 3ц 2кг=302 кг.
3.Өрнек құр және оның мәнін тап:
а) 200 бен 300 сандарының қосындысын 5 есе кеміт: (200+300):5=100;
ә) 400 бен 200 сандарының айырмасын 5 – ке бөл: (400-200):5=40
4.Теңдеуді шеш: а) х+1075=3806 ә) 3000 х=9000
х=3806-1075 х=9000:3000
х=2731 х=3
5. Мотоцикл 100 км жолға 8 л бензин жұмасады, ал 800 км жолға қанша литр бензин жұмсайды?
Шешуі: 800*8=6400 6400/100=64 л Жауабы: 64 л
БЖ - №1 ІІ – құсқа
1.Амалды орында:
а) (618-312) б) (716-312)4=101
ә) (365+230) в)900-1053=585
2.Өрнекте:
Дециметрмен: 40 см=4 дм; 500 см=50 дм; 100 м=1000 дм.
Центнермен: 3 т 100кг=3100 ц; 5 т=500 ц; 1000кг=10 ц.
3.Өрнек құр және оның мәнін тап:
а) 600 бен 500 сандарының айырмасын 3 есе арттыр: (600-500)*3=300;
ә) 200 бен 100 сандарының қосындысын 2 – ге бөл: (200+100)/2=150
4.Теңдеуді шеш: а) х-287=593 ә) 8000 х=400
х=593+287 х=8000:400
х=880 х=20
5. Машина 20 км жолға 1 л бензин жұмасаса, 80 км жолға қанша литр бензин жұмсайды?
Шешуі: 80:20=4 л Жауабы: 4 л
БЖ - №1 ІІІ – құсқа
1. Теңдеуді шеш:
а) 124 : ( в - 5 ) = 31 ә) 20 + ( х – 2) = 32
в-5=124:31 х-2=32-20
в=9 х=14
2. Өрнекті ықшамда:
а) 4 + 2а + 5б – 2 + 3а=5а+5б+2 ә) 8у -2в +6 – 4у +1=4у-2в+7
3.Төртбұрыштың ені 3 см, ұзындығы одан 2 есе ұзын.
Ауданы нешеге тең?
Шешуі: Ұзындығы: 3*2=6 см Ауданы: 6*3=18 см2 Жауабы: 18см2
4.Бөлуді орында:
а) (96 х +45 х) : 3=10у ә) (105 х + 35 х) : 35=8у
5.Үлестірілімдік қасиетті пайдалан:
8 · (2+ а )=8*2+8*а=16+8а
6. Амалды орында:
37 11 – ( 777: 37 +25 )=407-46=361
БЖ - №1 IV нұсқа
1. Теңдеу шеш:
а) ( в + 18) : 2 =50 ә) ( d +25 ) : 8 = 16
в+18=100 d+25=98
в=82 d=73
2. Өрнекті ықшамда:
а)3а + 2б -3 +2а +1=5а+2б-2 ә) ( 140 у + 84у) : 28=8у
3. Төртбұрыштың ұзындығы 5 см,ені 2 см .
Периметрі неге тең?
Шешуі:Периметр: 2*(5+2)=14 см Жауабы: 14 см
4. Бөлуді орында:
а) ( 63 у +27 у) : 9=10у ә) ( 140 у + 84у) : 28=8у
5. Үлестірілімдік қасиетті пайдалан:
7 · ( 3- 2х)=7*3-7*2х=21-14х
6. Амалды орында:
( 161+ 18 · 8) ·16ъ305*16=4880
Жұмыстарын тапсырып , қосымша есептерді орындайды.
1 – есеп: Салыстыр
а) 3 ондық < 4 дм 8 см е) 5 ондық 7 бірлік <6 ондық 2 бірлік
в) 48 см= 4 дм 8 см ж) 3 дм 2 см<6 ондық 8 бірлік
с) 5 дм 7 см< 6 дм 0 см з) 69 бірлік> 6 ондық 8 бірлік
д) 1 жүзік=100 бірлік к) 1 м=100 см.
а) 6665* 451 с) 41*35+21
в) 100000*10009 д) 12+40*54
Тақтада:
2 – есеп:Амалды орында:
а) (845-504) б) (583+225)4
ә) (235+704) в)(747-594)3
3 – есеп.Өрнек құр және оның мәнін тап:
а) 200 бен 300 сандарының қосындысын 5 есе кеміт;
ә) 400 бен 200 сандарының айырмасын 5 – ке бөл
4 – есеп: Баласының жасы әкесінің жасынан 5 есе кіші, ал атасының жасынан 9 есе кіші. Үшеуінің жастарының қосныдысы 105 – ке тең. Баласы неше жаста?
Шешуі: Баласы – х Әкесі – 5х атасы – 9х
Жауабы: Баласы – 7 жаста.
5 - есеп.Теңдеуді шеш: а) х+1075=3806 ә) 3000 х=9000
ІІІ. Үйге тапсырма: Ережелерді жаттап келу
ІV. Қорытынды: Оқушылардың бақылау жұмыстары жиналады.
№25 Пәні: математика сыныбы: 5 «в» күні: 29.09.15
Сабақтың тақырыбы: Натурал сандарды көбейту және бөлу.
Сабақтың мақсаты:
1. Біліміділік: Көбейту және бөлуге байланысты компонентттерін олардың қасиеттері туралы білімдерінің, көптаңбалы сандарды көбейту және бөлу бойынша біліктерін қалыптастыру.
2. Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін, танымдық қызуғышылықтарын арттыру, шығармашылық қабілетін ояту,білік дағдыларын дамыту.
3. Тәрбиелілік: Өз бетінше ізденуге, жылдамдыққа, ұқыптылыққа, алған білімдерін өмірде қолдана білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білім беру сабағы
Сабақтың әдісі: топтық жұмыс, ДЖЕКСО, бағдаршам әдісі
Көрнекілігі: амалдар (кестелер), үлестірмелі материалдар
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
- Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
- Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру.
-Оқушыларды топқа бөлу
2. Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
- Терең де тиянақты білім беру, келешекте қол жеткізуді көздеген нәтиже.
3. Жаңа сабақты түсіндіру. Топтарға бөліп беру.
а санын натурал в санына көбейту дегеніміз - әрқайсысы а-ға тең в қосылғыштардың қосындысын табу деген сөз.
а⋅в өрнегі а және в сандарының көбейтіндісі деп аталады. Мұндағы а және в көбейткіштер деп аталады. Мысалы, 7⋅4 көбейтіндісі 28-ге тең.
Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті: Екі санның көбейтіндісі көбейткіштердің орнын ауыстырғаннан өзгермейді. ав=ва
Көбейтудің терімділік қасиеті: Бір санды екі санның көбейтіндісіне көбейту үшін ол санды әуелі бірінші көбейткішке көбейтіп, онан шыққан көбейтіндіні екініші көбейткішке көбейту керек.
Көбейтінді және көбейткіштердің біреуі арқылы екінші көбейткішті табу үшін қолданылатын амал бөлу амалы деп аталады. Жазылуы: 48:4=12.
Бөлінетін сан бөлінгіш деп, оны бөлетін сан бөлгіш деп, бөлудің нәтижесі бөлінді деп аталады. Ешбір санды нөлге бөлуге болмайды.
1. Кез келген санды 1-ге бөлгенде сол санның өзі шығады.
2. Санды өзіне бөлгенде 1 шығады.
3. Нөлді санға бөлгенде нөл шығады.
4х=144 теңден шешейік. х=144:4, х=36.
4. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру.
- Бір натурал санды екінші натурал санға көбейту дегеніміз не?
- Көбейту амалының ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері дегенді қалай түсінесіңдер?
- Қандай жағдайларда көбейту белгісін жазбауға болады ?
- Белгісіз көбейткішті табу үшін қандай амал қолданылады ?
- Белгісіз бөлінгішті қалай табуға болады ?
- Белгісіз бөлгішіті қалай табуға болады ?
5.Сабақты бекіту. 1-топқа,№85 2-топқа №86, 3-топқа №87
№85.
1)846⋅8
2) 615⋅5
3) 6004⋅2
4)1983⋅9
№86.
1) 5т 508кг⋅3;
2) 4⋅5км 623 м;
3)152 м 52мм∶3
4) 16 ц 38 кг: 6;
5) 1 сағ 20 мин ⋅ 5;
6)5сағ28мин⋅3.
№87. Мектепке бірде бағамен қазақ батырларының 6 портреті және қазақ билерінің 4 портреті сатып алынды. Оларға 1960 теңге төленді. 1 портрет неше теңге тұрады? 6 портрет ше? 4 портрет ше?
Шешуі: 6+4=10 1960∶10=196 196⋅4=784 196⋅6=1176
Жауабы: 1 портрет 196 тг, 4 портрет 784 тг, 6 портрет 1176 тг.
№88. Әжесі немерелеріне 4 жәшік, ал жиендеріне дәл сондай 3 жәшік, барлығы 42 кг жеміс жіберді. Әжесі немерелеріне неше килограмм және жиендеріне неше килограмм жеміс жіберді?
Шешуі: 4х+3х=42
7х=42
х=42/7 х=6
4х=4⋅6=24
3х=3⋅6=18 Жауабы: немерелеріне 24 кг, жиендеріне 18 кг жеміс жіберді.
№90. 12 т нан дүкендерге жөнелтілді. Бір дүкенге 2070 кг, екіншісіне одан 3 есе артық, ал қалғаны үшінші дүкенге жіберілді. Үшініші дүкенге қанша килограмм нан түсті?
Шешуі: 2070⋅3=6212
2070+6212=8250
12000-8250=3720
Жауабы: 3720 кг нан түсті.
Сабақты қорытындылау,бағалау рефлекция.
6. Үйге тапсырма: 2.3. №273, №277 есептер.
№ 28 пәні: математика сыныбы: 5 «в» күні: 2.10.15
Сабақтың тақырыбы: Санның дәрежесі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға санның дәрежесі ұғымын жете меңгертіп, есеп шығару барысында дәреженің қасиеттерін пайдалана отырып, есеп шығаруда қолдана білу.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін,логикалық – абстракциясын дамыту.
Тәрбиелілік: Оқушыларды тәрбиелікке,ұптылыққа,тиянақтылыққа үйрету.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақта қолданылатын көрнекліктер: тақырыпқа байланысты видео ролик және
топшамалар.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық
Қатар - қатар тізіліп,
Оқушыға лайық
Қолымызды жіберіп,
Түзу болып тұрайық.
Жақсы болып сабақта
Әдеп сақтау сәніміз.
Үй тапсырмасын сұрау және қорыту. Дәптерлері жиналады және «Кім жылдам» ойыны бойынша көбейту кестесін пысықтау
Жаңа сабақты түсіндіру:
Жаңа тақырыпты мына мысал арқылы түсіндіру:
1) 5+5+5+5=5 4=20 мұнда қосу амалының көбейту амалымен ауыстырылғанын,яғни
бірнеше бірдей қосылғыштардың қосындысын бір қосылғыш санына көбейтумен алмастыруға болатынын көрсету.
2) Енді дәл осылай бірнеше бірдей көбейткіштердің көбейтіндісін мысалы, 2*2*2*2 =16,
қысқаша =16 дәреже түрінде жазуға болады.
Бұдан бірдей көрсеткіштерден тұратын көбейтіндінің дәреже деп аталатындығы келіп шығады. Келтірілген мысалда 2 саны негізі, ал 4 саны дәреженің көрсеткіші делінеді, 16 саны дәреженің мәні делінеді. Біз оны өрнегі түрінде жазып, а(қайталанатын көбейткіш) дәреженің негізі, ал n (көбейткіштің неше рет қайталанатынын көрсететін сан) – дәреженің көрсеткіші деп аталатынын түсіндіру.
Анықтама. а санының 1-ден үлкен n натурал көрсеткішті дәрежесі деп әрбір
негізі а – ға тең көбейткіштен тұратын көбейтіндіні айтады.
Санның екінші және үшінші дәрежесі туралы түсінік беру,яғни екінші дәреже «квадрат»,үшінші дәреже «куб» деп аталатындығын түсіндіру.
Сондай ақ:
1) =а, яғни кез келген санның бірінші дәрежесі өзіне тең,
2) =1, яғни кез келген санның нөл дәрежесі 1-ге тең екендігін түсіндіру.
Санды дәреже түрінде жазу ыңғайлы болғандықтан оны барлық салада қолданады.Мысалы,оны натурал сандарды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазу үшін пайдаланады. Өте үлкен сандарды жазған кезде 10 санының дәрежесі қолданылады.
Бекіту:
Бірнеше бірдей көбейткіштердің көбейтіндісін дәреже деп аталатын өрнек түрінде жазуға болады.
Дәреже өрнегіндегі қайталанатын көбейткіш дәреженің негізі деп аталады.
Көбейтіндіде неше бірдей көбейткіштің бар екенін көрсететін сан дәреженің көрсеткіші деп аталады.
Дамыту кезеңі:
№289 (ауызша)
№290
№291
№292
№293
№294
№295
n 2
3
4
5
6
7
8
9
10
4
9
16
25
36
49
64
81
100
8
27
64
125
216
343
512
729
1000
№296
Үйге тапсырма: 2.4. Үй есептері түсіндіріліп, беріледі. №296(ж) №298, №300
Бағалау: Сабаққа белсенді араласқан оқушылар бағаланады.
Қорытынды: Сабақ аяқталды сау болыңыздар!
№ 29 пәні: математика сыныбы: 5 «в» күні: 3.10.15
Сабақтың тақырыбы: Санның дәрежесі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға санның дәрежесі ұғымын жете меңгертіп, есеп шығару барысында дәреженің қасиеттерін пайдалана отырып, есеп шығаруда қолдана білу.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін,логикалық – абстракциясын дамыту.
Тәрбиелілік: Оқушыларды тәрбиелікке,ұптылыққа,тиянақтылыққа үйрету.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақта қолданылатын көрнекліктер: тақырыпқа байланысты видео ролик және
топшамалар.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық
Қатар - қатар тізіліп,
Оқушыға лайық
Қолымызды жіберіп,
Түзу болып тұрайық.
Жақсы болып сабақта
Әдеп сақтау сәніміз.
Үй тапсырмасын сұрау және қорыту.
№296
№298
№300
Ауданы квадратта қабырғасы 1 см болатын 25 квадрат бар
Қабырғасы 7 см квадратта ауданы 1 болатын 49 квадратқа бөлуге болады.
Өткенді қайталау:
Бірнеше бірдей көбейткіштердің көбейтіндісін дәреже деп аталатын өрнек түрінде жазуға болады.
Дәреже өрнегіндегі қайталанатын көбейткіш дәреженің негізі деп аталады.
Көбейтіндіде неше бірдей көбейткіштің бар екенін көрсететін сан дәреженің көрсеткіші деп аталады.
Топшамадағы өрнекті оқы:
Дамыту кезеңі:
№299 Ауызша
Шешуі: 1) 8 бала барды 2) әрқайсысы 8 алмадан алды
№301
№302
№304
№305
№306
№307
№311
1)9 – дан 2) 9 – дан 3) 8 – ден 4) 6 – дан 5)5 – тен 6)6 – дан 7)4 – тен 8)6 – дан
№314
Үйге тапсырма: 2.4. Үй есептері түсіндіріліп, беріледі. 2.4. №303, №308, №310
Бағалау: Сабаққа белсенді араласқан оқушылар бағаланады.
Қорытынды: Сабақ аяқталды сау болыңыздар!
№ 30 пәні: математика сыныбы: 5 «в» күні: 5.10.15
Сабақтың тақырыбы: Қалдықпен бөлу
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік.натурал санды натурал санға қалдықпен бөлу амалының әдіс – тәсілдерін үйрету, білім беру.
2.Дамытушылық.Алған білімдерін жаттығу кезінде қолдана білу дағдысын және өз бетінше ойлауын дамыту, ойын жүйелі жатық жеткізуге дағдыландыру.
3.Тәрбиелік.Оқушыларды алғырлыққа,тапқырлыққа және жарысу арқылы тез, дұрыс есептеуге, адамгершілілікке тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Жазба қағаздар
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, есептеу
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі а) Оқушыларды түгендеу, сабаққа әзірлеу
б) Психологиялық дайындық жасау.
-Кәне, балалар, қазір қай сабақ болады? Қазір математика сабағы-математика сабағына дайын болу үшін не айтушы едік!
ІІ. Қызығушылықты ояту. «Сын хат» ойыны
- Балалар, «1» Санды диктант тапсырмасын орындай отырып, сабағымыздың кілтін табайық.Өрнектердің дұрысына «1» санын, ал дұрыс еместеріне «0» санын қойып отырсаңдар, бүгінгі сабақтың кілті анықталады.
І топ ІІ топ ІІІ топ
85 : 9 = 9 (қалд 4) 37 : 7 = 5(қалд 2) 49 : 6 = 8(қалд 1)
41 : 7 = 6 (қалд 5) 314 : 3 =104 (қалд 2) 213 : 4 = 53 (қалд 2)
111: 2 = 5(қалд 2) 309 : 2 =154 (қалд 1) 215 : 3 = 72 (қалд 2)
Шешуі : 100 110 100
Сабақ кілтін анықтадық, ендеше одан әрі жалғастыруға мүмкіндік алдық.
ІІІ. Мағынаны тану «Білгенге маржан»
Сабақтың тақырыбы тақтаға ілініп қойылады.Жаңа сабақ нұсқауға сәйкес талданады және орындалады.
Өрнекті оқы: 979 : 3 979 санының жүздіктерін, ондықтарын және
бірліктерін ата.Неше толымсыз бөлінгіш шығарып алуға болады?Олардың әрқайсысын 3-ке бөліп, сәйкес бөлінділердің мәндерін тап.Бөліндінің мәні неше таңбалы сан болуы мүмкін.Бөліндінің мәні үш таңбалы сан болады.
979 3 тексеру:
- 9 326 (қалд 1) 1< 3 978+1=979
7 326 979=326 x 3+1
- 6 x 3
19 978
- 18
1 Жауабы: 979 : 3=326 (қалд 1)
ІV. Тақтамен жұмыс
№1 (ә) І топ ІІ топ ІІІ топ
855 4 тексеру 478 4 тексеру 853 2 тексеру
- 8 213(қ3) 3< 4 - 4 119 (қ2) 2< 4 - 8 426(қ1) 2< 4
5 213 7 119 5 426
4 x 4 - 4 x 4 - 4 x 2
15 852 38 476 13 852
- 12 - 36 - 12
3 2 1
852+3 = 855 476+2=478 852+1=853
855=213x4+3 478=119 x4+2 853=426x2+1
V. Ой шақыру «Ең сенімді дос» жұмбағы шешіледі.
Мақсаты: Оқушыны өрнектің мәнін табу арқылы, тұсындағы жазылған әріптерді төмендегі кестеге орналастырады.
437 x 2=А 128 x 3=П
852 : 4 =Т 888 : 2 =І
876 : 4 = К
219 444
213
874
384
К
І
Т
А
П
Жұмбақтың шешуі: «Кітап»
VІ.Есептер шығару: «Тездет, бірақ қателеспе».
№324 Оқулықпен жұмыс.
Бірдей екі жейдеге 4 м мата жұмсалды. 18 м матадан осындай неше жейде тігуге болады?
а) Шешуі: 4: 2=2м 18: 2= 9 (жейде)
ә) Бірдей екі шапанға 12 м мата жұмсалы. 36м матадан осындай неше шапан тігуге болады?
Шешуі:12: 2 =6 (м) 36: 6=6 (ш)
Сергіту сәті:
№3. Бөлулерді орында
І топ ІІ топ ІІІ топ
672 3 315 3 971 3 206 3 565 5 230 2
- 6 224 - 3 105 - 9 323(қ2) - 18 68(қ2) - 5 113 - 2 115
7 15 7 26 6 3
- 6 - 15 - 6 - 24 - 5 - 2
12 0 11 2 15 10
- 12 9 - 15 - 10
0 2 0 0
VІІ.Ой сергіту. «Кім жылдам» ойыны бойынша жарысқа түсеміз №6
Мына сандардың қайсысын 2 - ге бөлгенде қалдық қалады? Тез орындаған оқушыға 5 ұпай беріледі.
580, 538, 500, 530, 853, 835, 850, 830, 800
583 2 853 2 835 2
- 4 291(қ1) - 8 426(қ1) - 8 417(қ1)
18 5 3
- 18 - 4 - 2
3 13 15
- 2 - 12 - 14
1 1 1
Жаңа сабақты қорыту: Ал, балалар біз бүгін қандай тақырып өттік.
Үш таңбалы санды бір таңбалы санға қалдықпен бөлу
Бөлу мен көбейту амалын тез, қатесіз орындау үшін нені жақсы білуіміз керек?
Кестелік көбейту мен бөлуді
Дұрыс, көбейту мен бөлу кестесін жақсы білуіміз керек.
Үйге тапсырма: 2.5. №323, №326, 327
Оқушыларды бағалау. Сау болыңдар!
№ 31 пәні: математика сыныбы: 5 «в» күні: 6.10.15
Сабақтың тақырыбы: Қалдықпен бөлу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Есептер шығарта отырып, оқушыларға қалдықпен бөлуді меңгерту, оқушылардың есептеу дағдыларын, ой қиялдарын дамыту.
Дамытушылық: Оқушыларға көбейту және бөлуді меңгерте отырып, қалдықпен бөлуге есептер шығартуға дағдыландыру, танымдық іс - әрекеттеріне (дербес, топтық және жаппай жұмыстарына) басшылық жасау.
Тәрбиелілік: Оқушыларды өз бетімен жұмыстануға, топпен және жеке жұмыс жасауға тәрбиелеу. Оқушыларды дәлелдеуге, қорытынды жасауға жаттықтыру.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс - тәсілі: сын тұрғысынан ойлау, сұрақ - жауап, түсіндіру
Сабақтың көрнекіліктері: кеспелер, тест жұмыстары, түрлі - түсті қағаздағы анықтамалар, есептер.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру бөлімі.
Психологиялық дайындық
Қолымда бар он саусақ
Бес саусағым қолдағы
Бес жұлдыздың тармағы
Талап, еңбек, терең ой,
Қанағат, рақым, ойлап қой
Балалардың арманы
Математикалық диктант
1. Ең үлкен үш таңбалы сан 999
2. Ержан 9 жаста, ал атасының жасы одан 53 жасқа үлкен. Атасы неше жаста?
3. Сантиметрмен өрнекте 4м 4дм 4см
4. Ені 6см, ұзындығы 9см тік төртбұрыштың ауданы неге тең?
5. Теңдеуді шеш. 48: х=6 х -?
6. Амалды орында: 48: 6 – 49: 7
7. Шаршының ауданы 49см, оның периметрін тап.
8. Бір жәшіктің массасы 20кг, осындай 5 жәшіктің массасы қанша?
9. Орамда 29 метр мата бар еді. Тігінші әрқайсысына 3 метрден жұмсап, бірнеше көйлек тікті. Неше метр мата артық қалды
10. Сағатпен өрнекте: 3сағ 25мин + 4сағ 35мин
Үй тапсырмасын тексеру.
№323
№326
Шешуі:
Жауабы: Самалдың орны 6 купеде.
№327
18:7=2 (2қ) 2)19:4= 4 (3қ)
Есептер шығару: әр қатар бөлек шығарады.
I қатар №330 (1,2,3)
5: 12=6 (қ 3) 6: 11=3 (қ 3) 8: 15=3 (қ 3)
II қатар №330 (4,5,6)
89: 21=4 (қ 5) 78: 15=5 (қ 3) 55: 12=4 (қ 7)
III қатар №330 (7,8,9)
12: 17=0 (қ 12) 67: 74=0 (қ 67) 36: 44=0 (қ 36)
№335
Әр қатарда 12 а. – 9 қ. алма а. Алмұрт ағашы -? 3 есе кем -? (ағаш)
(12• 9): 3 = 108: 3 = 36 (алмұрт ағашы) 108+36=144 (ағаш)
1 - ші қатар №336
Түске дейін – 54 литр сүт
Түстен кейін – 46 литр сүт 5 ыдысқа бөліп құйылады
Әр ыдысқа -? литр сүт
(54+46): 5=20 литр сүт
2 - ші қатар №337
I ж. 3 сағатта – 15 бұйым
II ж. 4 сағатта – 16 бұйым -? 5 сағ. Бұйым
(15: 3+16: 4) • 5 = 45 бұйым
3 - ші қатар №338
Әрқайсысы 15 данадан – 6 бума қызылша к.
Әрқайсысы 25 данадан – 8 бума қызанақ к. -? Көшет
15•6+25•8=90+200=290 (көшет)
Әр қатар сөзбен есеп құрастыру, оны шешу.
Екі жақты күнделік (иә, жоқ)
1. Көбейту мен бөлу – өзара кері амалдар.
2. 4•3 көбейтінді 12 – бөліндінің мәні.
3. Егер көбейтіндінің мәнін көбейткіштердің біріне бөлсе, онда бөлгіш шығады.
4. Фигуралардың бірінің ауданы екіншісінен кіші немесе үлкен болуы мүмкін.
5. Кез келген санды 1 - ге көбейткенде 1 саны шығады.\
6. в•4=20 в•5
7. Бір сөреде 7 кітаптан болса, 3 сөреде 23 кітап болады.
8. 8 асықты үш - үштен 2 балаға беруге болады, 2 асық артық қалады.
№339 Өрнек түрінде жаз, мәнін тап.
а) х•9+810: 9 х=10 10•9+810: 9=90+90=180
ә) х+90 - 70•10 х=700 700+90 - 70•10=790 - 700=90
I қатар
15•3+42: 3=45+14=59 7 - 56: 4=87 - 14=73
II қатар
18•2+12•5=36+60=96 72: 12•10 - 3•7=60 - 21=39
Өзін – өзі бағалау. (дөңгелек, төртбұрыш, үшбұрыш)
Үйге тапсырма: 2.6. №348, №350
№.32. Пәні: Математика Сыныбы: 5 «в» Күні: 7.10.15.
Сабақтың тақырыбы: Бақылау жұмысы № 2
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Өткен тақырыптар бойынша алған теориялық білімдерін, есеп шығару барысында қолдана білуге және өз бетімен ісдену дағдысын қалыптастыру;.
2.Дамытушылығы: оқушылардың таным қабілеттерін, зейіндерін, белсенділіктерін дамыту.
3.Тәрбиелігі: оқытудың өмірмен байланысын нығайту, ұжымда бірлесе бірге жұмыс істеуге тәрбиелеу, өз бетінше жұмыс жасауға төселдіру, алған білімін пайдалана білуге, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақ түрі: пысықтау
Сабақтың әдістері: жеке
Сабақтың көрнекіліктері: деңгейлік тапсырмалар жазылған топшама
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен амандасып сабаққа назарын аударып, бақылау жұмысы болатынын жариялап дәптерлерін үйлестіру
ІІ.Бақылау жұмысы:
[pic]
[pic]
[pic]
ІІІ. Үйге тапсырма: математикалық диктант
ІV. Қорытынды: Оқушылардың бақылау жұмыстары жиналады.
№ 35 Пәні: Математика Сыныбы: 5 «в» Күні: 10.10.15
Сабақтың тақырыбы: Қозғалыс тақырыбына мәтінді есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік. Жылдамдық, уақыт, қашықтыққа берілген есептер жайлы білімдерін тиянақтап пысықтау. Бір бағыттағы қозғалысқа арналған есептерді шығару дағдыларын қалыптастыру.
2.Дамытушылық. Оқушылардың ой - өрісін, ойлау қабілетін, математикалық тілін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
3.Тәрбиелілік. Өз бетінше жұмыс жасауға төселдіру, алған білімін өмірде қолдана білуге, тапқырлыққа, салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: өткенді қайта жаңғырту
Оқыту әдісі: сұрақ - жауап, талдау, салыстыру, ажырату, жинақтау, жаттықтыру, көрнекі, ізденіс әдісі, жазба жұмысы, өзіндік жұмыс,
Көрнекіліктер: сызба, деңгейлік карточка
Пәнаралық байланыс: дене шынықтыру
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың сабаққа әзірліктерін қадағалау. Зейіндерін сабаққа аудару.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
№352
Шешуі:1) P= 4a =4*6=24 см S= a*а=6*6=36см2
2) V=abc=5*5*5=5*25=125 см3
№355
Шешуі:
C=an=3a C=an=5a C=an
Шешуі: V=V1+V2=18 км/сағ+3 км/сағ= 21 км/сағ
V=V1-V2=18 км/сағ-3 км/сағ= 15 км/сағ
ІІІ. Дамыту кезеңі Есептер шығару. Ауызша кестені толтыр есепті орындау барысында шама бірліктерін ауыстыру қажеттігін окушылардың назарына салыңыз.
Жылдамдық
Уақыт
Қашықтық
Касатка
65 км/сағ
360 мин = 6 сағ
390 км
Дельфин
46 км/сағ = 460 м/36 с
180 мин
138 км
Акула
36 км/сағ = 36 000 : 60 = 600 м/мин
120 мин
72000 м =72 км
Лосось
39 км/сағ
8 сағ
31 312 км
Жылан балық
12 км/сағ
12сағ
144 км
Оқушылар жылдамдық, уақыт, қашықтықты табу ережесін еске түсіреді.
Тақтада:
№360.
Шешуі:1) 100-60=40 2) t=80/40=2мин
№361
Шешуі: S=ab=7*2=14cм2 Р=2*(a+b)=2*(7+2)=18 cм
Жауабы. Ұзындығы – 7 см, ені – 2 см
№362
S1=5*5=25 cм2 S2=150 см2 S=S1+S2=25+150=175 cм2
P=2*(75+30)=210 2) 210/3=70( қада) 3)210*5=1050 м (сым)
№363
Шешуі: S=V*t=90*4=360 м
Жауабы. 360м
Деңгейлік тапсырма:
1. деңгей
Тік төртбұрышты кітаптың мұқабасының ені 10 см, Бұл оның ұзындығынан 2 есе кем. Кітап мұқабасының ұзындығы неше сантиметр?
2. деңгей
Сәйкес келетін санды тап:
□ х 11=957 ---------------- 92 х □ =1012
□ х 101=8787 ---------------- 92 х □ =9292
□ х 1001=87087 ---------------- 92 х □ =92092
3 деңгей
Сызба бойынша есеп құра және шығар:
120 м/мин 100 м/мин
Мектеп
М. үйі 160 м Ә. Үйі
IV. Қорытынды:Шығармашылық тапсырманы орындау, Жазуды аяқтау. «Кім шапшаң?»
V. Үйге тапсырма: формулаларды есте сақтау және №364, №367
VI. Бағалау: Сабаққа белсенді араласқан оқушыларды мадақтап, бағаланады.
№. 36 Пәні: математика Сыныбы: 5 «в» Күні: 12.10.15
Сабақтың тақырыбы: Көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланып өрнектерді ықшамдау
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Өрнектерді ықшамдау амалдарын есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру, ойда сақтау қаблетін дамыту.
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.
Оқытудың әдісі: теориялық және практикалық
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу
ә) Оқушыларды түгендеу
б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) Сабақтың мақсатымен таныстыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
№364
Шешуі: 1)490-350=140 2) 630-140=490
Жауабы: Айнұрда 490 тг қалды.
ІІІ.Жаңа сабақ: 1. Қосудың ауыстырылымдылық қасиеті
Анықтама: Қосылғыштардың орындарын ауыстырғаннан қосындының мәні өзгермейді.
a+b=b+a
Мысалы: 136+14=150, 14+136=150. Онда 14+136=136+14.
Қосудың терімділік қасиеті
Анықтама: Екі санның қосындысына үшінші санды қосу үшін бірінші санға екінші сан мен үшінші санның қосындысын қосуға болады.
(a+b)+c=a+(b+c)
Мысалы: (38+17)+43=38+(17+43)=98; (m+9)+16=m+(9+16)=m+25
Көбейтудің ауыстырылымдық қасиеті
Анықтама: Көбейткіштердің орындарын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейді.
ab=ba
Мысалы: 345=170, 534=170 345=534
Көбейтудің терімділік қасиеті
Анықтама: Екі санның көбейтіндісін үшінші санға көбейту үшін бірінші санды екінші санның және үшінші санның көбейтіндісіне көбейтуге болады.
(ab)c=a (bc)
Мысалы: (254)5=25 (45)=500; 7b4=b (74)=28b
Дамыту кезеңі. Есептер шығару. №369 ауызша тақтада:
№371.
І қорып – 48
ІІ қорап - ? 22 артық
ІІІ қорып – 22
ІV қорап - ? 48 артық
Шешуі: ІІ: 22+48=70 ІV: 48+22=70
Жауабы: ІІ және ІV қорыптағы жаңғақтар саны бірдей.
№ 374
1)
2)(16+b)+4
3) (7+c)+3
4)
№375
1)
2)
3)
4)
№376.
-
-
-
-
ІV.Сабақты бекіту кезеңі:
Қосудың терімділік және ауыстырылымдық қаиеті қалай ?
2. Көбейтудің ерімділік жіне ауыстырылымдық қасиетін ата ?
V.Үйге тапсырма: 2.7. №370, №372, №373
VI.Қорытынды: Сабаққа белсенді араласқан оқушылар бағаланып, сабақ қорытындыланады.
№.37 Пәні: математика Сыныбы: 5 «в» Күні: 13.10.15
Сабақтың тақырыбы: Көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланып өрнектерді ықшамдау
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Өрнектерді ықшамдау амалдарын есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру, ойда сақтау қаблетін дамыту.
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.
Сабақ түрі: қайталау
Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.
Оқытудың әдісі: теориялық және практикалық
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі а) Сәлемдесу
ә) Оқушыларды түгендеу
б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) Сабақтың мақсатымен таныстыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
№370
№372.
Есептер шығару. №28 ауызша тақтада: №30 №31 №32 №33
№ 376
№378.
Қайық – 6 км/сағ
Теплоход - ? 5 есе артық
Жаяу адам – 5 км/сағ
Мотоциклші - ? 6 есе артық
Шешуі: Теплоход: 6*5= 30 км/сағ Мотоциклші: 5*6= 30 км/сағ
Жауабы: Теплоходпен мотоциклшінің жылдамдығы бірдей
№380 Шешуі:
Жауабы: 3 гүлден 11, 5 гүлден 7 гүл шоғын жасады.
Қосымша: 1 - есеп
3)
4)
2 – есеп:
3)
4)
ІV.Сабақты бекіту кезеңі: 1) Қосудың терімділік және ауыстырылымдық қаиеті қалай ? 2) Көбейтудің ерімділік жіне ауыстырылымдық қасиетін ата ?
V.Үйге тапсырма: 2.7.№376(ж) №386
VI.Қорытынды: Сабаққа белсенді араласқан оқушылар бағаланып, сабақ қорытындыланады.
№40 пәні: математика Сынып: 5 «в» Күні: 16.10.15
Сабақтың тақырыбы: Теңдеу
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Оқушыларға теңдеу, теңдеудің түбірі және теңдеуді шешу туралы мағлұмат беру.
2. Дамытушылығы: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылықтарын арттыру.
3. Тәрбиелігі: достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу тәрбиелеу
Сабақтың типі: білік пен дағдыны қалыптастыру
Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы
Оқытудың әдісі: теориялық және практикалық
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу; Оқушыларды түгендеу;
б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) Сабақтың мақсатымен таныстыру
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:
№397
Қатар – 5
Үстел - а
Орындық – 4 а=6
Шешуі: 5*4*6=120
Жауабы: Мектеп асханасында 120 орындық бар
Қатар – 25
Орын - 30
Билет – 200 тг
Шешуі: 25*30*200=150000 Жауабы: Барлығы 150000 тг сатылды
Қайық – 6 км/сағ
Теплоход - ? 5 есе артық
Жаяу адам – 5 км/сағ
Мотоциклші - ? 6 есе артық
Шешуі: Теплоход: 6*5= 30 км/сағ Мотоциклші: 5*6= 30 км/сағ
Жауабы: Теплоходпен мотоциклшінің жылдамдығы бірдей
№402 (1,2,3,4)
3)
4)
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту:
Құрамында мәнін табу қажет болатын әрпі бар теңдікті теңдеу деп атайды.
Әріптің теңдеуді тура санды теңдікке айналдыратын мәні теңдеудің түбірі деп аталады.
Теңдеуді шешу дегеніміз-оның барлық түбірлерін табу немесе оның бірде-бір түбірі болмайтынына көз жеткізу.
Мысалдар келтіру: (45-х)*3=93
45-x=93/3
45-x=31
x=45-31
x=14. Теңдеудің түбірі 14-ке тең.
ІV.Дамыту кезеңі. Есептер шығару.
№412 (ауызша),
№413 (4;5;6), № 414 №415 (4;5;6)
Деңгейлік тапсырма. № 82,
V.Сабақты бекіту кезеңі:
Қандай теңдік теңдеу деп аталады?
Теңдеудің түбірі деп нені айтамыз?
Теңдеуді шешу дегеніміз не?
VI.Бағалау.Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.
VII.Үйге тапсырма: 2.9. №413(қ), №415(қ)
№41 пәні: математика Сынып: 5 «в» Күні: 17.10.15
Сабақтың тақырыбы: Теңдеу
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Оқушыларға теңдеу, теңдеудің түбірі және теңдеуді шешу туралы мағлұмат беру.
2. Дамытушылығы: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылықтарын арттыру.
3. Тәрбиелігі: достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу тәрбиелеу
Сабақтың типі: білік пен дағдыны қалыптастыру
Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы
Оқытудың әдісі: теориялық және практикалық
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу; Оқушыларды түгендеу;
б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) Сабақтың мақсатымен таныстыру
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:
№413 қалғандарын аяқтау
№416
№75
ІІІ. Мағынаны тану:
Есептің теңдеуін құрасытырудан бұрын, ондағы шамалардың өлшем бірліктерін бір өлшем бірлігіне келтіру керек.
Теңдеуді шешуге тақырыптық есептер берілген жағдайда:
Белгісіз шама таңдалып алынып, ол х әріпімен ( немесе латынның қандайда бір кіші әрпімен) белгіленеді;
Тақырыптың мазмұны бойынша теңдеу құрастырылады.
Теңдеу шешіліп, белгісіз шама табылады.
Есептің сұрағына жауап беріледі. Қажет болған жағдайда теңдеудің шешімінің дұрыстығы тексеріледі.
Есеп. Қазір ағасы қарындасынан 5 жас үлкен. 4 жылдан соң, олардың жастарының қосындысы 19 жас болады. Қазір қарындасы неше жаста, ағасы неше жаста?
Шешуі:
Немесе
Қарындасының жасы ағасының жасы
х+4 х+5+4
Есептің шарты бойынша ағасы мен қарындасының жастарының қосындысы 19 жас болды. Онда
(х+4)+(х+5+4)=19
2x+13=19
2x=19-13
2x=6
x=3 3+5=8. Қарындасы – 3 жаста, ағасы – 8 жаста
ІV.Дамыту кезеңі. Есептер шығару.
№416 (1).
Шешуі: х+х+44=100 2x=56 x=28 кг
х+2х=1260 3х=1260 х=420 кг
№417
Шешуі: (х+х-2):2=5
2x-2=10
2x=8
x=4
Жауабы: Түске дейін 4 балық аулаған.
№420
Шешуі: х+170+х+120=1400
2x=1400-290
2x=1110
x=555
Жауабы: Екінші күні 555кг көкөніс сатылды.
V.Сабақты бекіту кезеңі:
Қандай теңдік теңдеу деп аталады?
Теңдеудің түбірі деп нені айтамыз?
Теңдеуді шешу дегеніміз не?
VI.Бағалау.Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.
VII.Үйге тапсырма: 2.9. №416(2) №419(2)
№42 Пәні: Математика Сынып: 5 «в» Күні: 19.10.15
Сабақтың тақырыбы: Теңдеу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Мазмұнды есептерді теңдеу құру арқылы шешу дағдысын қалыптастыру;
Дамытушылық: оқушылардың тез ойлап, нақты нәтижеге жете білу дағдыларын, сабақ үстіндегі өз еңбегін ұйымдастыра білу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: оқушылардың өзін-өзі тану белсенділігін жетілдіру; рухани-адамгершілік қасиеттерді насихаттау, математикалық мәдениетке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: білік пен дағдыны қалыптастыру
Сабақтың түрі : қайталау сабағы
Оқытудың әдісі: практикалық
Сабақтың кезеңдері:
I. Оқушылармен амандасу ,түгендеу, психологиялық тұрғыда сабаққа дайындау.
II. Ауызша сұрақ-жауап кезінде қойылатын сұрақтар:
1. Теңдеу дегеніміз не?
2. Теңдеудің түбірі деп нені айтамыз?
3. Теңдеуді шешу дегеніміз не?
III. Үй тапсырмасын тексеру №416(2) №419(2)
№416
№419
(x+11):2=9
x+11=18
x=7 Жауабы: 7 қыз бала 11 ұл бала.
IV. Есептер шығару: Сыныпта: №132 №133 №135, №137 және №142
№425
Шешуі:
Алма +шабдалы = 430г Алма = 430 – шабдалы = 430 – 230= 200 г
Алмұрт+ банан= 420г Алмұрт=420 – банан =420-240= 180 г
Шабдалы + алмұрт =410 г шабдалы=410 – алмұрт = 410 – 180= 230 г
Банан =240 г
№432
12*а*5*2=(12*5*2)а=120a 4) 9x+7x+3x=(7x+3x)+9x=90x
4b*25*7=(25*7*4)*b=700b 5) 15y-6y+8y=19y
15c*9*4=7*(15*9*4)c=540c 6) 52x-16x+9x=45x
№433
45x+26x+17x-78x=10x=10*16=160 2) 118x-56x+35x+27x=124x=124*3=372
83y-35y+16y+36y=100y=100*2=200 4) 16*5y+14*2y-100y=8y=8*6=48
№434
Жауабы: 5 ке тең
№436
Шешуі:
Ұзындығы х+3
Ені х
P=56 см
2*(х+х+3)=56 4х+12=56 4х=44 х=11
Жауабы: Ұзындығы 14 см ені 11 см
№137
Шешуі:
1)6*15=80 м
2) 12-7=5 5*6=30 м
V. Қорытынды: Сабаққа белсенді араласқан оқушылар бағаланып сабақ қорытындыланады.
VI Үйге тапсырма. №421(ж) №422(ж)
№ 43 Пәні: Математика Сыныбы: 5 «в» Күні: 20.10.15
Сабақтың тақырыбы: Бұрыш. Бұрыштың градустық өлшемі. Транспортир
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Бұрыш, бұрыштың градустық өлшемі және транспортир туралы мағлұмат беру.
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.
Сабақ түрі: жаңа сабақ түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.
Оқытудың әдісі: Түсіндіру.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу,
ә) оқушыларды түгендеу,
б) оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) сабақтың мақсатымен таныстыру
Үй тапсырмасын тексеру:
№440
№441
№442
Шешуі: (х+11):2=9 x+11=18 x=7 Жауабы: 7 қыз
№443
Шешуі: 4+8+12=24 Жауабы: Барлығы 24 сағат
№444
12км35м=12035м 8т230кг=8230кг 18ц25кг=1825кг 4км172м=4172м
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Жаңа сабақты түсіндіру, жаңа сабаққа байланысты сұрақтар қоямын:
бұрыш дегеніміз не?
Төбе
Қабырға градустық өлшем
Тік транспортир
жазық
Бұрыш деп бастапқы нүктелері ортақ болатын әр түрлі жарты түзулерден құралған фигураны айтады.
Бұрыштың градустық өлшемі дегеніміз берілген бұрышта неше градустық бірлік бар екенін көрсететін сан.
Бұрыштың түрлері:
Шамасы 900-қа тең бұрышты тік бұрыш деп атайды.
900 –тан кіші бұрышты сүйір бұрыш деп атайды.
900-тан үлкен бұрышты доғал бұрыш деп атайды.
Тік бұрыш Сүйір бұрыш Доғал бұрыш
Бір нүктеден шыққан екі сәуледен құралған фигура бұрыш деп аталады.
Қабырғалары толықтауыш сәулелер болаптын жазыңқы бұрыш деп атайды.
Транспортирмен бұрышты өлшеу үшін:
Транспортирдің центрін бұрыштың төбесіне (О нүктесіне ) дәл келтіру керек;
Бұрыштың бір қабырғасы транспортир шкаласындағы санақ басы арқылы өтуі керек;
Бұрыштың екінші қабырғасы өтетін шкаладағы штрих осы бұрыштың градустық өлшемін көрсетеді.
Дамыту кезеңі Есептер шығару
№ 452 суретте кескінделген бұрыштарды өлшеп, градустық өлшемін транспортирмен өлшеп табыңдар:
[pic]
Шешуі:
№457 Суретте және бұрышының градустық өлшемін табыңдар.
Шешуі:
Жауабы:
№459 Есепті теңдеу құру арқылы шығарыңдар:
бұрышы - қа тең. ОД сәулесі жүргізілген. бұрышы бұрышынан 1) үлкен, 2) 3 есе үлкен 3) 2 есе кіші. бұрышы неше градус. Есептің шартына сәйкес сурет салыңдар.
Шешуі:
[pic]
№461. Жазыңқы бұрыш бірдей 5 бөлікке бөлінген. Осы бұрыштарды табыңдар. Әрбір бұрыш қанша бұрышты береді? Олардың біреуін салыңдар.
180°: 5=36° Жауабы: 36°.
Сабақты бекіту кезеңі:
Бұрыш дегеніміз не?
Бұрыштың қандай элементтері бар?
Бұрыштың өлшем бірлігі қалай аталады?
Жазыңқы бұрыш неше градусқа тең?
Бұрышты транспортирмен қалай өлшейміз?
Бағалау. Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.
Үйге тапсырма: 3.1., №453, №454, №455
№ 44 Пәні: Математика Сыныбы: 5 «в» Күні: 21.10.15
Сабақтың тақырыбы: Бұрыш. Бұрыштың градустық өлшемі. Транспортир
Мақсаты:
1. Бұрыш,оның түрлерін анықтауға, бұрыштардың қосындысын,айырмасын табуға есептер шығару
2. Әр түрлі тапсырмалар арқылы оқушының тақырып туралы түсініктерін кеңейту, берілген бұрышты сәулелер арқылы қосылғыш бұрыштарға бөле білуге дағдыландыру
3. Бұрыштың анықтамасын білу. Түрлерін ажырата білу, оны жаза білуге тәрбиелеу. Бұрыштың проценті берілген жағдайдағы сол процентке сәйкес бұрышты анықтай білу
Әдісі: Сұрақ-жауап, талдау
Көрнекілігі: Бетшелер, деңгейлік тапсырмалар, кестелер,логикалық тапсырмалар
Сабақтың жүру барысы:
1.Ұйымдастыру. Оқушылардың сабаққа әзірлігін байқау, сабаққа қатысын анықтау
2.Үй жұмысын тексеру:
№453 Транспортирді пайдаланып дәптерге градустық өлшемдері: 300, 650, 900, 1300, 1500, 1700 болатын бұрыштарды сыз.
№454 Дәптерге градустық өлшемі 1150 – қа тең АВС бұрышын салыңдар. Оның В төбесінен басталатын және оны өзара тең бұрыштарға бөлетін төрт сәуле жүргізіңдер.
Шешуі: 1150:5=230
Жауабы: Градустық өлшемдері тең 5 бұрыш пайда болды және олардың әрқайсысының өлшем бірлігі 230
№455 Тиімді тәсілмен есепте:
3.Өткен сабақты бекіту.
Ұғынуларын байқау.
-Бұрыш дегеніміз не? Бұрыштың қандай түрлері бар
-Бұрыштың өлшем бірлігі ретінде қандай шаима алынады?
-10 дегеніміз қандай бұрыш
- Тік,жазыңқы,доғал,сүйір бұрыш дегеніміз қандай бұрыштар?
-Бұрышты қандай құралмен өлшейді
- Тең бұрыштар дегеніміз не?
Топтастыру Тік
Сүйір Бұрыш Доғал
Жазыңқы
Түрлерін ажырату
650 ;1120 ; 1200; 650 ; 800 ; 1420 ; 710 ; 130 ; 1800 ; 690 ; 910 ; 330 ; 1600 ; 900 ;
Оқулықпен жұмыс:
№1389
˂ СОВ = 520
˂АОВ = 870
˂ АОС = 870 - 520 = 350
52
№459
Сағат 2-ні көрсетіп тұр.
Минуттық тіл 900 - қа бұрылса 215 болады
1800- қа бұрылса 230 болады.
«Сағат қанша болды» ойыны
Сағат 300-ті көрсетсе сағаттық тіл мен минуттық тілдің арасындағы бұрыш неше градус болады?
Сағаттық тілді 900 -қа бұрса сағат неше болады?
Сағат 1220 - да екі тілдің арасындағы бұрыштың шамасы қанша болады?
Сәйкестендіру кестесі
˂ АОВ = 1250
˂СОВ = 450 ˂АОС = 1050
˂ СОВ 200 ˂АОС= 650
˂СОВ =1050 ˂ АОС = 430
˂СОВ= 600 ˂АОС = 800
˂СОВ = 820 ˂ АОС = 200
˂АОС = ˂АОВ- ˂СОВ
Жеке оқушылармен жұмыс
(Төмендегі бұрыштардың ішінен сүйір және доғал бұрыштарды теріп жаз)
120 ;930; 1330 ; 440 ; 1110 ; 150 ; 1500 ; 680; 720; 1150; 410 ; 1000 ; 1800; 900, 850; 360
Сүйір Доғал
Оқулықтағы №462 есепті шығару
Логикалық тапсырма:
Тік бұрыштың жартысы (450)
Жазыңқы бұрыштың ширегі (450)
100 бұрыштың 25% - і (250)
50 бұрыштың 50 -і (250)
Тік бұрыштың жартысы оның неше процентін құрайды (500)
Сағат 900 -де сағаттық тіл мен минуттық тілдің арасындағы бұрыш неше градусқа тең (900 )
4. Сабақты қорытындылау. Нені білдік?
Нені үйрендік?
5.Үй тапсырмасын беру: №457, №459
№.49. Пәні: Математика Сыныбы: 5 «в» Күні: 27.10.15.
Сабақтың тақырыбы: Бақылау жұмысы №3 (тоқсандық)
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Өткен тақырыптар бойынша алған теориялық білімдерін, есеп шығару барысында қолдана білуге және өз бетімен ісдену дағдысын қалыптастыру;.
2.Дамытушылығы: оқушылардың таным қабілеттерін, зейіндерін, белсенділіктерін дамыту.
3.Тәрбиелігі: оқытудың өмірмен байланысын нығайту, ұжымда бірлесе бірге жұмыс істеуге тәрбиелеу, өз бетінше жұмыс жасауға төселдіру, алған білімін пайдалана білуге, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақ түрі: пысықтау
Сабақтың әдістері: жеке
Сабақтың көрнекіліктері: деңгейлік тапсырмалар жазылған топшама
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен амандасып сабаққа назарын аударып, бақылау жұмысы болатынын жариялап дәптерлерін үйлестіру
ІІ.Бақылау жұмысы: Бақылау жұмысы 3 деңгейден (А,В,С) және 1 нұсқадан тұрады.
[pic]
[pic]
Қорытынды. Оқушылардың жұмыстары жиналады.
Үйгетапсырма: өткен сабақтар бойынша тест құрастыру