Қысқа мерзімді жоспар 5-сынып: Ондық бөлшектер мен жай бөлшектерге амалдар қолдану

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...



Ондық және жай бөлшектерге амалдар қолдану

Мектеп: Агрономия орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің есімі: Болат М.

СЫНЫП: 5 а

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Ондық бөлшектерді қосу және азайту

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Ондық және жай бөлшектер туралы түсініктерін қалыптастыру;

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Оқушылар тез ойлап нақты нәтижеге жетуге, сабақ үстіндегі өз еңбегін ұйымдастыра білуге үйренеді.

Кейбір оқушылар:

  • Сандарды көбейте, қоса, азайта, бөле алады;

  • Таңбаларын ажырата алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

  • Ондық бөлшектерді көбейту кезінде үтірді қалай қою керектігін айта алады ;

  • Жай бөлшектердің алымы мен бөлімін ажырата алады

Негізгі сөздер мен тіркестер:

  • Таңба, қосу, азайту, математикалық амал,, мән, өрнек, мағына, айнымалы, теңдеу, термин сөздерді пайдалану арқылы тақырыпты түсіндіре алады;

  • байланысын көрсете алады;

Ойын дәлелдей алады;

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

  1. Ондық бөлшектер көбейту амалы қалай орындалады?

  2. Ондық таңбалар саны әр түрлі ондық бөлшектерді қалай көбейтеді?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Берілген тапсырмалар бойынша есеп құрастыра алады;


Жазылым бойынша ұсыныстар:

  • мына сөздердің анықтамасын дәптерге жазады:

  1. Ондық бөлшектерді көбейту –

  2. Ондық бөлшектерді натурал санға көбейту–

Алдыңғы оқу

Оқушылар сабаққа презентацияны дайындау керек.

Жоспар

Жоспарлан-

ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

Кіріспе

(2 минут)




Білу

(11 минут)

СТОү

ОЖЕСОмО


Психологиялық ахуал тудыру: «Айна, айна мен қандаймын» психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар шеңбер бойымен тұрады, ортаға біреу шығып айнаны қолына алып, бір сыныптасының атын атайды оқушылар сол аталған баланың жақсы қасиеттерін айтады.Солай кезек-кезек жалғастырады. Сол тұрған бойымен 1-2 саналып топқа бөлінеді.

Сол жаңағы шеңбер бойымен тұрғандары бойынша «Өрмекшінің өрмегі» әдісі арқылы оқушылар бір бірлеріне өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қояды

Оқушылар топқа бөлінгеннен кейін алдымен оларға топ ережелерін сақтауды және әр топтан топ басшысын сайлау, таймкипер және спикер тайындау

Бағалау: Уәж, қолпаштау

«Блум түймедағы» Блум тапсырмаларын орындау арқылы сыни ойлауына ықпал етіп, оқу материалдарын өздігінен меңгеріп үйренді. Әр топтан кезектеп оқушылар шығып тапсырмаларды орындайды.

Мұнда сұрақтар әр түрлі болып келеді.

қарапайым сұрақ- Жай бөлшек дегеніміз не?

шығармашыл сұрақ – ондық, таңба, бөлшек сөздерін қатыстырып бірнеше сөйлем құрастыр

тәжірибелік сұрақ – 5,2+13,058=

айқындаушы сұрақ – ай бөлшектер неше түрге бөлінеді?

түсіндірмелі сұрақ – ондық бөлшек пен жай бөлшектің айырмашылығы неде?

[pic]



Бағалау. Топ басшысы бағалау парағы бойынша



ОАЖ

Бөлімдер

Үй тап

Блум түйме

Оқулықпен жұм

Дұрысын тап

Қорыт баға


1







2







3










Критерийлері:

  1. Топпен жұмыс істеуі

  2. Тапсырманы толық орындауы

«5» - барлық тапсырма орындалса

«4» - берілген тапсырмада 3 қате болса;

«3» - берілген тапсырмада 5 қате болса;

«2» - 5 қатеден көп болса


Айна





Жіп, Блум түймедеғы




Ортасы

Түсіну

(6 минут)

ОмОЖТ

СТОү

ОүБжОБ

АКТ







Қолдану

(10 минут)

ОмОЖТ,

ОЖЕСОжО

СТОү,ОүБжОБ

ТжДБО АКТ










Талдау

(6 минут)

СТОү

ОБжК

ОүБжОБ

АКТ


















Жинақтау

(8 минут)

ОмОЖТ

ОүБжОБ АКТ

Кластер құру

Қайталау сабағы болғандықтан екі топқа өткен екі тарау бойынша кластер құрғызу. Алдымен, жұппен,топпен талқылау ,филпчартқа түсіреді, постерлерін қорғайды.

Қадағалаймын, бірлесіп жұмыс жасауына ықпал жасаймын.

Бағалау. Екі жұлдыз, бір ұсыныс

Жұлдыздың критерийі:

- тақырыпты толық түсіндіре алса;

- мысалдар арқылы есептің шығару жолын түсіндіре алса;

Ұсыныс: тақырыпты толық жеткізе алмаған жағдайда.

Стикерлерді толтырып, екі топ бір-бірлерінің постерлерін бағалайды


«Ой қозғау» әдісі. Оқулықпен жұмыс

І-топ №1465 (1,3 баған), № 1467 жұп нөмірлерін орындайды.

ІІ-топ №1465 (2,3 баған), № 1467 тақ нөмірлерін орындайды.


Бағалау парағы


Сергіту сәті Интербелсенді тақтадан қосу

Сергіту сәтінен кейін топ мүшелерін ауыстыру. Жаттығу жасап болғаннан кейін оқушылар, арқамен бөліну әдісі арқылы топқа бөлінеді.

«Дұрысын тап» ойыны. Интербелсенді тақтада кестеде берілген сандарды дұрыс орналастыру.



Тест тапсырмаларын орындау. Оқушыларға тест тапсырмалары таратылады.

  1. 6,3-3,2=

А)3,01 В)3,1 С)9,5 Д)3

  1. 9,5-5,3=

А)4,8 В)4,1 С)4,2 Д)14,8

  1. 23,78-16,51

А)7,25 В)7,21 С)7,5 Д)7,27

  1. 17,5-2,5=

А)15 В)17,5 С)25 Д)13

  1. 1,9-0,8=

А)1,01 В)1,1 С)9,1 Д)2,7

  1. 101,9-11,4=

А)90 В)90,3 С)9,5 Д)90,5

Бағалау: Блоб ағашы

[pic]

Венн диаграммасы. Екі тарау бойынша алған білімдерін жинақтайды.

[pic] [pic]

Бағалау парағы.

Флипчарт, маркер,

Бағдаршам











Оқулық, интербелсенді тақта

Бағдаршам

[pic]






Блоб ағашы суреті, түрлі түсті фломастер

















Интебелсенді тақта




Аяқталуы

Рефлексия

(2 минут)

ОүБжОБ


«Бес саусақ» әдісі бойынша.

  • бас бармақ – бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды;

  • балан үйрек – мен жұпта, топта қалай жұмыс істедім, кімге кө-мектестім, өзімнің қандай күшті жақтарыма арқа сүйендім;

  • ортан терек – мен бүгін қандай білім мен тәрбие жинақта-дым;

  • шылдыр шүмек – шынайлық. Сабақ маған ұнады ма?

  • кішкентай бөбек – көңіл-күй ахуалы. Бүгінгі сабақта мен өзімді қалай сезіндім?

  • Үй тапсырмасы: әл-Каши туралы деректер жинау. № 1468, 1469 есептер


Мұғалім кезең бойынша оқушылардың бір – бірін, өзін бағалау-ын ескере отырып, ортақ бағаны шығарады.


А4 форматты қағаз










Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлай-сыз?Сіз қабілеті жоғары оқу-шыларға тапсырманы күрде-лендіруді қалай жоспарлай-сыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?



Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

  • Сабақ барысында АКТ пайда-лану арқылы сабаққа деген қы-зығушылықты арттырып, жау-апкершілікке тарту;

  • Үлгерімі жоғары оқушыға жо-ғарғы дәрежедегі сұрақтарды қою.

  • Бағдаршам – оқушылардың сабақты түсінгендерін не түсінбегендерін білдіреді;

  • Блоб ағашы қай деңгейде тақырыпты меңгергендігін көрсетеді

  • Мәлімет жинау,

  • Қауіпсіздік ережесімен таныстыру;


Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшық сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.















Қорытынды бағамдау:

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1.




2.






Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1.




2.






Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?