Екі таңбалы санға көбейту және бөлу тәсілдері. Қайталау.
Мақсаты: Оқушыларға екі таңбалы санға көбейту және бөлу тәсілдерін тиянақтауға, теңдеу құрастырып шешімін табуға үйретуге мүмкіндік жасау; ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту; білімділікке, дәптермен жұмыс жасау барысында тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Түрі: аралас сабақ Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, есептеу, салыстыру.
Көрнекілігі: жолақшалар, суретті кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, түгендеу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Оқушылардың құрал-жабдықтарын түгендеу.
Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.
Мен бақытты баламын,
Жан дүниемде күн нұрлы
Жылуым мол бойымда.
Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.
Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!
ІІ. Мақсат қою кезеңі: Балалар, бүгін біз Екі таңбалы санға көбейту және бөлу тәсілдерін қайталаймыз. Екі таңбалы санға көбейту және бөлу тәсілдерін кім қалай меңгергенін байқап көреміз.
ІІІ. Жаңа сабақ: Оқулықпен жұмыс: 1-жаттығуда мысалдарды тиімді тәсілмен, әрі тез есептеу.
458-59=399
670+99=769
700+599=1299
730+399=1129
760+598=1358
5700+999=6699
5500+499=5999
1005+999=2004
4680-598=4082
46800-5999=40801
468000-59999=408001
2-жаттығуны екі таңбалы санды екі таңбалы санға бөлу, тексеру.
80:6=15
90:18=5
68:17=4
84:21=4
64:16=4
93:31=3
76:19=4
Өздік жұмыс:
[pic]
70·2+х=3620
140+х=3620
х=3620-140
х=3480
70 · 2+3480=3500+120
3620=3620
х+2400:60=310+5000
х+2400:60=5310
х+40=5310
х=5310-40
х=5270
5270+2400:60=310+5000
5310=5310
9000:30-х=300-130
9000:30-х=170
300-х=170
х=300-170
х=130
9000:30-130=300-130
170=170
7500 · 2-х=1250·2
7500 · 2-х=2500
15000-х=2500
х=15000-2500
х=12500
7500 · 2-12500=1250·2
2500=2500
ІҮ.Жаңа сабақты пысықтау:
№4. Есептерді шығар.
[pic]
Шешуі: 650-(1200-800) =250
800-250=550
Жауабы: 1-мектептен 250, 2-мектептен 400, 3-мектептен 550 бала.
ә)
[pic]
Шешуі: 1000-(2000-1400) =400
1400-400=1000
Жауабы: 1-бала 400 м, 2-бала 600 м, 3-бала 1000 м арақашықтықты жүгіріп өтті.
№5 а) Тіктөртбұрыштың ауданы 24 см², ұзындығы 6 см. Тіктөртбұрыштың периметрін тап және дәптеріңе сыз.
Р=6 см +4 см+6 см+4 см=20 см
[pic]
S=24:2=12 см²
Үшбұрыштардың ауданы 12 см²
№6. а) Шешуі: 1000:4=250 (м)
Жауабы: балалар 250 метр жүгірулері керек.
ә) Шешуі: 1000:5=200 м
200 :20 =10 с
Жауабы: Мұрат жүгіруге 10 с жұмсады.
№7 Тиімді тәсілмен есепте.
241∙50+241 ∙8=241∙(50+8) =13978
314∙30+314∙7=314∙(30+7) =11618
418∙30+418∙4=418∙(30+4) =14212
315 ∙60+315 ∙5=315∙(60+5) =20475
829 ∙20+829 ∙3=829∙(20+3) =19067
Ү.Қорыту. Бүгінгі сабақтан не білдік?
ҮІ. Үйге тапсырма: № 6 б, в №8; 5 бет. ҮІІ. Оқушыларды бағалау.