Сынып: 5а
Сабақ тақырыбы: «Жай бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу» тақырыбына есептер шығару.
Мақсаттары:
Білімділік: Жай бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндей білуін және координаталарын таба білу дағдысы мен іскерлігін жетілдіру. Біліктерін сараланған есептер шығару арқылы логикалық оймен іске асыра білу.
Дамытушылық: Оқушылардың өзіндік ізденісі арқылы ойлау қабілеттерін дамыту, оқу материалын ұзақ есте сақтауына жағдай жасау.
Тәрбиелік: Алған білімдеріне жауапкершілікпен қарауға, өз мүмкіндігіне сенуге, үлкен жетістікке ұмтылуға үйрету, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.
Сабақ түрі: Өтілген тақырыптарды қайталау және жүйелеу.
Әдіс- тәсілдері: сұрақ- жауап, көрнекілік , есептер шығару , дидактикалық ойындар, ауызша жаттығулар, графикалық диктант, деңгейлік тапсырмалар.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгендеу,
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 515, 516
І [pic] [pic] ІІ. Өткенді саралау: 1. Графикалық диктант: - - иә, - жоқ
Өзара тең бөліктер үлес деп аталады.
[pic] бөлшектері қысқарылмайтын бөлшектер.
Бөлшек сызығының астында бөлшектің алымы жазылады
15 минут сағаттың [pic] бөлігі
Дұрыс бөлшек координаталық сәуледе 1 санының оң жағында орналасады.
Дұрыс бөлшектің алымы бөлімінен кіші.
[pic] бөлшегі дұрыс бөлшек
Бұрыс бөлшек 1-ге тең немесе бірден үлкен
[pic] бөлшегі координаталық сәуледе [pic] бөлшегінің оң жағында орналасады.
Дұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазуға болады.
[pic]
2.«Мергендер»- сайысы: Тақтаға бес оқушы шығып, координаталық сәуледе орналасқан суреттердің координаталарына сәйкес нүктелерді атау және әр суреттің мағынасын түсіндіру.
(Мына суреттер сізге қандай ой береді?) («А» деңгейінің тапсырмалары)
[pic]
ІҮ. Білімді бекіту:
Есептер шығару: № 521, 523, («В» деңгейі), № 529 («С» деңгейі).
2. Жұбыңды тап: «Лото» ойыны. Әр оқушыға қағаз қиықтары беріледі. Сол қиықтардың жалғасын дәл тауып, олардығ мағынасын ашып суреттерді құрастырғанда сыныптағы оқушылар 4 оқушыдан 3 топқа бөлінеді.
1 топ: мемлекеттік Ту , 2 топ: мемлекеттік елтаңба, 3- топ: Алтын адам бейнесі
Сынып 4 адамнан тұратын А, В, С деңгейіне топтасады. «А»- деңгейі:
1. Жұлдызшаның орнына қандай санды қойғанда бөлшектердің теңдігі сақталады:
[pic] = [pic]
2. Бұрыс бөлшектерді аралас сан түрінде жаз: [pic] ; [pic]
3.Бірлік кесіндіні 3 см етіп алып [pic] ; [pic] ; 1 [pic] бөлшектерін координаталық сәуледе кескінде.
«В» деңгейі:
1. Қатардың құрылау заңдылықтарын анықтап, келесі бөлшектерді жаз:
[pic]
; [pic] ; [pic] ; 2 .Жұлдызшаның орнына қандай санды қойғанда теңдік сақталады: 3 [pic] = [pic]
3. [pic] , [pic] және [pic] бөлшектерін бірлік кесіндіні дәптердің 10 тор көзі етіп алып, координаталық түзуде кескінде.
«С» деңгейі:
Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыр: 9 [pic] ; 3 [pic]
Өрнектегі әріптің орнына мәнін қойып, бөлшекті қысқартып, шыққан бөлшекті аралас сан түрінде жазыңдар: [pic] , мұндағы х = 36; 51
[pic] , [pic] және [pic] бөлшектерін бірлік кесіндіні дәптердің 12 тор көзі етіп алып, координаталық сәуледе кескінде.
Ү. Қорытындылау: 1. Рефлексия:
Үйге: № 520, 522, 528, ААДТ (108 бет)