Күні: Сыныбы: Пән атауы:
Сабақтың тақырыбы: Амал тізбегін орындаудың мән – мағынасын түсіне білуге бейімдеу.
Сабақтың мақсаты:
І Білімділігі: Оқушылардың білім – білік дағдыларын қалыптастыра отырып,амал тізбегін орындаудың мән – мағынасын түсіне білуге беәмдеу, сондай – ақ, көп таңбалы сандар, оларды қосу және азайту, сондай-ақ, көп таңбалы сандармен ауызша есептеуді үйрету, есептеу дағдыларын жетілдіру, кеңістік танымды дамыту.
ІІ Дамытушылығы: Оқушылардың ынта – жігерін, алғырттылығы мен шапшаңдығын, танымдылық дағдыларын арттыра отырып, шығармашылыққа жетелеу.
ІІІ Тәрбиелігі: Оқушыларды тазалыққа, адамгершілік қасиеттерге, ұжымшылдыққа, тазалыққа, ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелей отырып, білімпазқа жетелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдіс- тәсілдері: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, баяндау, талдау-жинақтау, пікір –талас.
Көрнекілігі: Кестелер, карточкалар, плакаттар және т.б.
Пәнаралық байланыс: Әдебиеттік оқу, еңбекке баулу.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұранын орындау.
3. Оқушыларды тексеру, сабаққа келмеу себебін анықтау. Жұмыстың жүргізілу түріне қарай топтастырып отырғызу.
4. Оқушылардың көңілін, назарын, сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.
5. Ойға шақыру. (Психологиялық даярлық жүргізу).
ІІ. Өткен материалды еске түсіру/ Жалпылау:
1. Үй тапсырмасын сұрау, тексеру.
2. Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау.
3. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін сөздік қорын байқау.
4. Неге көңіл аудару қажеттілігін анықтау, ескеру. Жан-жақты тексеру.
«Санда қанша бірлік (ондық, жүздік) бар?» ойын – жаттығуы.
«Қандай зат қалдырылып кеткен?» ойын – жаттығуы.
ІІІ. Жаңа сабақ:
Сабақтың тақырыбы: Амал тізбегін орындаудың мін – мағынасын түсіне білуге бейімдеу.
Математикалық диктант.
75 пен 2 сандарының көбейтіндісі 150-ге тең.
780 мен 3 сандарының бөліндісінің мәні 260-қа тең.
7 мен 8 санының көбейтіндісі 56-ға тең.
Бірінші қосылғыш 270, екінші қосылғыш 330. Қосындының мәні 600-ге тең.
Массаның өлшем бірліктерін жаз. Жауабы: т, ц, кг, г.
Миллиондар класын нелер құрайды? Жауабы: бірлік миллион, ондық миллион, жүздік миллион.
Км, м, дм, см, мм – бұл ..... ? Ұзындықтың өлшем бірліктері.
Уақыттың өлшем бірліктері? Жауабы: секунд, минут, сағат, тәулік, апта, ай.
6³=216 7³=343
5³= 125 9³=729 10³=1000
№1 есеп. Есептің қалай орындалатынын түсіндір.
А) 253 457 – 400-50-7= 253 000
405 000+80 000+700= 485 700
789 000- 80 000-9 000= 700 000
100 000 + 20 000+800+30= 12 830
Ә) 48 000+ 5 000= 53 000
79 000+6 000= 85 000
34 000 + 9000= 43 000
12 000 + 8 000= 20 000
Б) 14 000 – 6 000= 8 000
92 000- 8 000= 84 000
53 000 – 5 000= 48 000
31 000 – 7 000= 24 000
№2.
853 457 – 3000-50 -7=850 396
286 000- 80 000 -6000= 200 000
905 000+70 000+7 000=982 000
100 000+70 000+200+40= 170240
65 000+5 000= 70 000
29 000+ 6000= 35 000
55 000+ 9000= 64 000
92000+8000=100 000
62 000- 9000= 53 000
91 000-7 000=84 000
82 000-6 000= 76 000
56 000- 9 000= 47 000
№ 3. Есепті шығарып, өрнекпен шығар.
№4. Есепті шығар.
А) а- 18 м 1) 18:6=3 м -ені
b- ?, ‒ бөлік 2) (18+3) ∙2=42 м - периметрі
Р: 7 - ? орам 3) 42:7= 6 (орам) керек
Ә) 12 ц= 1 200 кг
1 2000: 3=400 кг – 1 машинада
400 + 100 = 500 кг + 1 машинаға тиейді
1 500: 500= 3 м – қажетті
IV Сергіту сәті:
Таң әлі атқан жоқ,
Маңай әлі қараңғы.
Әтеш ерте оянып,
Жан-жағына қарады.
Шынықтарын қағады.
Ку-ка-ре-ку, тұр – тұрлап,
Оятады баланы!
№6.
Жазбаша есептеп, дұрыстығын тексер.
198∙5=990 98∙9=882 705:3= 235 419∙2 = 838 345: 5 = 69
450: 6 = 75
V. Сабақты пысықтау:
№7. Өздік жұмыс.
№8. Ол сызбасын құра:
4 ∙5=20 тәсіл.
VII. Үй жұмысы: Логикалық есептер шығару.
VIII. Бағалау: Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды топпен мадақтап,
жеткен жетістіктерін айта отырып білімдерін бағалау.