Сынып: 5 «Б»
Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді қосу және азайту
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Жай бөлшектерді қосу ұғымымен таныстыру, бөлімдері бірдей және әртүрлі бөлшектерді қосуды үйрету.
2. Дамытушылық:оқушылардың шығармашылық қабілетін, логикалық ойлау қабілетін, белсенділігін арттыру, шапшаңдығын дамыту, өз бетімен жұмыс істеп, талаптануын арттыру.
3.Тәрбиелік:білім алуға, еңбек етуге, жауапкершілікке, бірін-бірі сыйлауға, уақытты тиымды пайдалануға, ізденімпаздыққа тәрбиелеу, болашаққа көзқарасын қалыптастыру..
Сабақ түрі: Ашық сабақ
Сабақтың көрнекілігі:сөзжұмбақ,карточкалар.
Оқытудың әдісі: Түсіндіру.
Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу,
ә) оқушыларды түгендеу,
б) оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) сабақтың мақсатымен таныстыру
Үй тапсырмасын тексеру:№975
Сабақтың барысы:
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосқанда олардың алымдарын қосып, алым етіп, ал сол бөлімнің өзін қалдыру керек.
Бұл бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесі
1-мысал:айырмасының мәнін табайық
Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда азайғыштың алымынан азайтқыштың алымын азайтып,алым етіп жазып,сол бөлімнің өзін қалдыру керек.
Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту үшін
а) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек
б) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайту ережесі бойынша қосужәне азайту амалын орындау керек.
2-мысал
3-мысал
[pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic]
Теңге алу
(Кітаппен жұмыс) №980
‘‘квадрат’’тобы(1,2)
“ұшбұрыш”тобы(3,4)
“төртбұрыш”тобы(5,6)
Қыз қуу №98
‘‘квадрат’’тобы(1,2,)
“ұшбұрыш”тобы(3,4,)
“төртбұрыш”тобы(5,,6,)
Сергіту сәті (Жаттығу жұмысы)
[pic]
Көкпар (Тест жұмысы)
1.Дұрыс бөлшекті тап?
А) Б) В) Г)
2.Бұрыс бөлшекті тап:
А) Б) В) Г)
3.Есепте:
А) Б) В) Г)
4.3:14 бөліндісін бөлшек түрінде жаз:
А) Б) В) Г)
5. бөлшегін бөлінді түрінде жаз:
А)13:37 Б)13*37 В)37:13 Г)13+37
Тест жауаптары:
1-Г
2-Б
3-Г
4-В
5-А
Сабақты бекіту кезеңі:
1. Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады?
2. Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай қосылады?
Бағалау.
Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.
Үйге тапсырма: №985