Конспект по математике на тему Арифметикалық амалдар

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақтың тақырыбы: Қайталау.Арифметикалық амалдар. 
Сабақтың мақсаты: 
Білімділік: Оқушылармен санның разрядтық құрамы туралы білімдерін пысықтау. 
Дамытушылық: Оқушылардың ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын, логикалық ойлауы мен білімін дамыту Тапсырмалар орындау арқылы оқушылардың өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын арттырып, математикалық ой – өрісін кеңейту. 
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым- қатынасқа тәрбиелеу. 
Сабақтың түрі: Саяхат сабақ.Қайталау. 
Сабақтың әдіс-тәсілдері : топтастыру, іздендіру, сұрақ-жауап, топпен жұмыс істеу, бекіту. 
Сабақтың көрнекілігі: Бекеттер, поезд, слайд, билеттер,үлестірмелі дидактикалық материалдар. 
Жоспар: 
І. Ұйымдастыру кезеңі
 
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
 
ІІІ. Жаңа сабақ.
 
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
 
Ү. Қорытындылау, бағалау.
 
ҮІ. Үйге тапсырма.
 
Сабақтың барысы: 
І. Ұйымдастыру кезеңі
 
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:
 
Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.
 
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
 
М: балалар, қазір қандай сабақ?
 
О:
 Математика
М: Математика сабағында «математика еліне» саяхатқа шықсақ қалай қарайсыңдар?
 
О: Шығайық
 
М: Жолда бізге көптеген тапсырмалар мен есептер кездеседі. Ал сендер оларды орындауға дайынсыңдар ма?
 
О: Дайынбыз.
 
М: Жақсы, ендеше саяхатқа немен шығамыз деп ойлайсыңдар?
 
О: Поезбен
 
М: Тәуелсіздігімізге 2
4 жыл толуына орай еліміздің қалаларын аралаған «Тәуелсіздік поезды» бүгінгі біздің саяхатқа баратын көлігіміз. Көлік сапарға дайын. 
- Бірақ поездге міну үшін біздерге не қажет?
 
О:
  [link]  қажет 
М: Олай болса
кассаға келіп билет алыңдар .Қандай нөмерлі билет алдыңдар сол нөмерлі вагонға барып отырыңдар 
Құрметті жолаушылар сіздерге :
 
«Сәт сапар!» тілейміз
 
Жолаушы, азаматтар
№40 орта мектептің бекетінен «Тәуелсіздік поезды» қозғалғалы тұр.,сақ болыңыздар!

Поезд «Іргетас» бекетіне келді.  «Іргетас» бекетінде берілген өлең жолдарын оқып көңіл-күйлеріңізді көтеріңіздер. 
Кел,балалар, ойнайық.
 
Ойнайық та, ойлайық.
 
Қандай есеп болса да.
 
Шешпей оны қоймайық.
 
Алға қарай самғайық,
 
Екілікті алмайық.
 
ІІІ.Жаңа сабақ
 

1.Поезд жүріп «Қабырға» бекетіне келді. ?
М: Балалар,бүгін қайталау сабағында үш таңбалы сандарды қосу және азайтудың арифметикалық амалдарын орындаймыз .
 
Бірінші тапсырма «Салыстыру»

1 тапсырма үш вагонға бөліп беріледі. «Қабырға» бекетінің тапсырмаларын орындарында орындайды 
І-вагон
 
(375+425)-(452-152)*800+219
 
3м 7дм 5см+4м2дм 5см*6м0дм0см-2м8дм3см
 
ІІ-вагон
 
(600-364)+(700-289)*294-158
 
9м0дм0см-5м4дм7см*2м5дм4см-1м4дм6см
 
ІІІ-вагон
 
(1000-250)+(150+100)*750+250
 
6м2дм8см+3м7дм2см* 10м0дм0см-2м2дм2см
 
Әр топтан бір оқушы оқып, дұрыс жауабын слайдтан тексеру.
М: Енді келесі бекетке жылжып көрелік.
 
3.Поезд қозғалып келесі «Терезе» бекетіне келеді.
 
№2 Өрнек құр және оның мәнін тап.
 Тақтамен жұмыс
І-вагон
 
а)(381+619)-(456+344)
 
ІІ-вагон
 
ә)(1000-296)+(1000-749)
 
ІІІ-вагон
 
б) (1000-296)+(1000-839)
 

М: Терезе бекетінде не істедік? 
О:өрнек құрастырып және мәнін таптық
 
4.Поезд жүргелі тұр сақ болайық! Жолаушы азаматтар «Тәуелсіздік поезды»
 
«
Есік» бекетіне келіп тоқтады 
№3 Теңдеулерді шеш
 
І-вагон
 
350:х=7
х+397=1000-603 
Х=350: 7
х+397=397 
х=50
х=397-397 
350 :50=7
х=0 
0+397=1000-603 
ІІ-вагон
 
8*х= 320
х+605 = 1000-385 
Х=320 :8
х+605=615 
Х=40
х=615-605 
8*40=320
х=10 
10+605=1000-385 
ІІІ-вагон
 
Х:6=60 218+х 100+248
 
Х= 60:6 218+х = 348
 
Х =10 х=348-218
 
10:6 =60 х=130
 
60= 60 218+130 = 100+248
 
3 48 =348
 
«
Есік» бекеті алғыс айтуда. 
5. «Тәуелсіздік поезды» математика әлеміне саяхатты жалғастыруда.
 
Поезд қозғалады келесі
«Шатыр» бекетіне келеді.

4 тапсырма ауызша
1 – вагонға --------- 2-вагонға -------- 3-вагонға .
 

Төртбұрыш шаршы үшбұрыш

Р-? S-?
Сергіту сәті: «Пішіндер» әні
6.Поезд 1-ші жолдан қозғалғалы тұр сақ болыңыздар! «Тәуелсіздік поезды» «Құбыр» бекетіне келді. Есепті оқыту, талдау, шартын құру, шығару.
 
Бір оқушы тақтаға а-нұсқасын орындайды.Орнында отырғандар ә-нұсқасын орындайды
а) Барлығы -68кг сыр ә)Жөндеу аяқталған-34 м.
 
Еденге-35кг Жөндеу жалғасуда-66м.
 
Терезе-17кг Барлығы -?мектеп
 
Үстел-?кг Ш:34+66 =100
 
Ш:68-35-17= 6кг Ж:100мектеп болған
 
7.Поезд қозғалып «Ағаш» бекетіне келіп тоқтады. Бұл бекетте қалып қойған сандарды орнына қою керек

Жаңа сабақты бекіту. 
І-вагон ІІ-вагон ІІІ-вагон
 
43:9=4( 7қ)
жауаптарын слайд арқылы тексереді.
 
8.Поезд тағы да жолға шықты. Поездымыз «Күн» бекетіне келіп тоқтады.Өрнек құр және оның мәнін тап.
 
а)31-7 =24(күн)

Поезд №40 орта мектеп бекетіне оралды. Тәуелсіздік поездымен математика елінің бекеттерін аралап тапсырмаларын орындап есептерін шығардық. Енді әр бекеттен алған әсерлерімізді жинақтайық. 
1-бекеттен Ірге тасы берік қаланған елді көрдік. Олардан іргетас әкелдік.
 
2-бекеттен Төрт құбыласы тең елді көріп, олардан төрт қабырғасын алдық
 
3-бекеттен Басқа елдермен терезесі тең елді көріп, олардан терезелерін әкелдік.
 
4-бекеттен Есігі ашық қонақжай елді көріп, олардан есік алдық
 
5-бекеттен Төбеміз көкке жетіп тең болдық, олардан үйдің төбесін алдық
 
6-бекеттен Түтіні түзу берекелі елді көрдік. Олардан түтінімізді шығардық
 
7-бекеттен Жайқалған жасылелді көріп, ағаш ектік.
 
8-бекетте Білімді балаларды көрдік.
 
9-бекетте Аспан ашық бейбітшілік елді көрдік
 
10-бекетте Жарқыраған күнді көрдік.
 
Сонымен әр бекеттен жинаған әсерімізді жинақтай отырып өзімізге үй
 
құрастырдық. Мектеп бекетінде берілген өлең жолдарын оқып, оқушыларды бағалайық.
ҮІ.Үйге тапсырма:
 119бет №7 Амалдарды орындалу ретін сақтай отырып,орындау.