Туынды көмегімен теңдеулерді шешу

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақтың тақырыбы: Туынды көмегімен теңдеулерді шешу.

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік мақсаты: бағдарламаға сай туынды тақырыбын өткеннен кейін оқушылардың білімдерін кеңейту. Оқушыларды туындының көмегімен теңдеулерді шешуге үйрету;

  2. Дамытушылық мақсаты: оқушыларды дамыту мақсатында жұмыс жүргізу, жұмыстану қабілеттерін дамытып, өз бетімен есеп шығаруды үйрету, жаңа материалды меңгеруде қажетті білім, білік, іскерлік дағдыларын қалыптастыру;

  3. Тәрбиелік мақсаты: жаңа материалды түсіндіре отырып, отанға, өз ұлтына деген сүйіспеншілікке, жоғары адамгершілік қасиеттеріне тәрбиелеу, болашақта жақсы тұлға болып қалыптасуына жағдай жасау;

Сабақтың түрі: қайталау қосымша сабақ.

Сабақтың әдісі: кітаппен, интерактивті тақтамен жұмыс.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі: а) оқушылармен амандасу;

ә) сабаққа дайындау;

б) оқушыларды түгендеу;

в) кезекшімен жұмыс;

г) назарын, зейінін сабаққа аудару;

  1. Негізгі бөлім: сабақты түсіндіру кезеңі.


1-мысал: [pic]

Шешуі: берілген теңдеуді былайша жазайық:

[pic]

Ізделінді түбірлер – [pic] және g [pic] функциялары графиктерінің жанасу немесе қиылысу нүктелерінің абсциссалары. Бұл графиктердің өзара қалай орналасқандығын анықтау үшін олардың экстремумдарын табайық:


[pic]


[pic]


Сондықтан [pic]

Бұдан g [pic] функциясының [pic] аралығында үзіліссіз екенін ескерсек, оның [pic] блғанда өсетінін, ал [pic] болғанда кемитіндігін түсінеміз. Яғни, g [pic] -тің ең үлкен мәні [pic] болғанда қабылданады: g [pic] .

Сонымен кез келген [pic] үшін [pic] Демек, берілген теңдеуіміздің жалғыз ғана шешімі бар: [pic] .


2-мысал. [pic]


Шешуі: Түрлендірулер арқылы теңдеуді мына түрге келтіреміз:


[pic]


Онда [pic] теңдеудің түбірі болатындығын оңай байқауға болады. Басқа түбірлерінің болуы мүмкін емес екенін дәлелдейік.

[pic] функция кемімелі болғандықтан, [pic] функциясының теңдеудің анықталу облысында, яғни [pic] аралығында өсетіндігін көрсетсек жеткілікті.

Туынды табайық: [pic]

Егер [pic] болса, онда [pic] яғни [pic] функциясы [pic] -да өспелі. Демек, [pic] теңдеудің жалғыз түбірі.

3-мысал. [pic] -ның қандай мәндерінде [pic] теңдеуінің шешімі бар болады?

Шешуі: Теңдеудің анықталу облысында, яғни [2; 4] аралығында [pic] функциясын қарастырайық.

Барлық [pic] үшін: [pic] яғни [pic] функциясының максимум нүктесі болатын жалғыз ғана күдікті нүкте. [pic] болғандықтан, [pic] үзіліссіз.

Демек, Е [pic] .

Олай болса, берілген теңдеудің шешімі [pic] шарты орындалғанда ғана бар болады.

4-мысал. [pic]

Шешуі: [pic] көпмүшелігін қарастырамыз.

[pic] және [pic] көпмүшеліктерінің ең үлкен ортақ бөлгіші болатын g [pic] -ті табайық:


[pic] [pic]

[pic] [pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]


Яғни, g [pic] (тұрақтыға дейінгі дәлдікпен).

g [pic] ең үлкен ортақ бөлгіштің жай түбірі.

[pic] саны берілген теңдеудің екі еселі түбірі.

Демек, [pic] көпмүшелігі [pic] -на қалдықсыз бөлінеді. [pic]

Сонымен теңдеудің шешімдері: [pic]

  1. Үйге тапсырма беру.

  2. Қорытындылау кезеңі: Оқушылардың жаңа сабақтан алған білімдерін сұрақ қою арқылы анықтау.

  3. Бағалау кезеңі.