Урок по математике на тему Білімдіге биіктен орын

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тақырыбы: Білімдіге-биіктен орын

Мақсаты: Оқушылардың білімдерін тексеру, логикалық ой-өрісін дамыту, шапшаңдыққа, бірлесіп жұмс істеуге баулу, математика пәніне деген қызығушылығын арттыру.


Түрі: Сайыс сабақ


Әдісі: Ойын


Көрнекілігі: Интерактивті тақта


Сабақтың барысы

  1. жүргізуші:

Армысыздар ағайын,

ағайын тілін табайын.


2-жүргізуші:

Бармысыздар, бауыллар,

өкпе жоқ бізде бауыр бар.


1-жүргізуші:

Есенбісіз ұстаздар,

шаршамайтын қыс - жаздар


2-жүргізуші:

Ізетке ие ілінер,

інілер, еті тірілер.


1- жүргізуші:

Кешке келген сайланып,

отырамын деп жайланып


2-жүргізуші:

Көермендер аман ба,

отырған анау ойланып.


Екеуі бірігіп:

Бәріңізге бір сәлем.


1-жүргізуші

Енді сайысымызды бастайық.


2-жүргізуші.

Екеуміз асып саспайық.


1-жүргізуші

9 “Ә” менен 10 “Ә” - дан


  1. жүргізуші:

Қонақтар шықсын қасқайып


1-жүргізуші:

Ду қол шапалақтап, қарсы алайық.


2-жүргізуші:

Ең алдымен әділ қазылар алқасын сайлап алайық.


1-жүргізуші:

І - бөлім: “Кім көп біледі?”

Бұл бөлімде сұрақтар қойылады. Әр сұраққа бір ұпай.



Сұрақтар


10 “Ә” сынып оқушылары үшін.

1) айырмашылы ғы тек таңбаларында болатын сандар (қарама-қарсы)

2) 3-дәрежелі функцияның графигі (кубтык парабола)

3) жарты түзудің басқаша аты (сәуле)

4) координаттар жүйесін ең алғаш енгізген адам (Р. Декарт)

5) геометрия сөзі нені білідреді? (Жер өлшеу)

6) дәлелдеуді қажет етпейтін сөйлем (аксиома)

7) ах4 + вх2= 0 қандай теңдеу (биквадрат)

8) Шешімдері бірдей теңсіздіктер (мәндес теңсіздіктер)

9) Пифагор теоремасын айт (с2 = a2 + в 2)

10) Алымы бөлімінен үлкен бөлшек (бұрыс бөлшек)

11) Сатистикалық сипаттамалрдың ең қарапайым түрлерін ата? (арифметикалық орта, өзгеріс ауқымы, мода және медина)

12) қандай өрнекті әріпті өрнек деп атайды

  1. бағытталған кесінді (вектор)

14) екі қатынастың теңдігі (пропорция)

15) 14 санының бөлгіштері? (1;2;7;14)


9 “Ә” сынып оқушылары үшін:


1. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы ? (180 С)

2. Бұрышты өлшейтін құрал? (транспортер)

3. Ең кіші жай сан? (2)

4. Кері сандардың көбейтіндісі (1)

5. 9-ға кері сан ( [pic] )

6. Катето қандай үшбұрышта болады? (тікбұрышты үшбұрыш)

7.ах 2 + вх + с = 0 түріндегі теңдеу (квадрат)

8. Перпендикуляр тү зулердің арасындағы бұрыш (90 С)

9. Квадраттық функцияның графигі ( парабола)

10. Нәрселерді санау үшін қажет сандар (натурал сандар)

11. Жақша алдында минус таңбасы болса жақша қалай ашылады?

12. Үшбұрыштың орта сызығы неге тең? ( табанының жартысына тең )

13. cos 0 0 неге тең? (1)

14. Жазықтықтағы қиылыспайтын екі түзу қалай аталады? (параллель)

15. қандай сан барлық сан дарға қалдықсыз бөлінеді? (0)


1-жүргізуші:

Бұл жерпге келмейді ешкім ермек үшін,

Есеп-қисап, сан цифр термек үшін.

Көрсетіп есептеудің жолын қалай

Келдім оларды айтып бермек үшін

- деп ойынымыздың “”Ғажаqып үштік “ деп аталатын ІІ бөлімін бастайық.


2-жүргізуші.


Тақтада 9 сұрақ ілініп тұр. Сыртында ұпайы жазылған. Әр топ кзек-кезек таңдап 9- да шешеді.





30



30


30


20



20


20


10


10


10


Сол жақтағы 10 сұрақ

Аспанда алты құс ұшып барады, аңшы екуін атып алды, неше құс қалды?

(2 құс қалды, қалғандары ұшып кетті)

Оң жақтағы 10 сұрақ:

2 адам 5 метрлік бөренені ұзындықтары тең 5 бөлікке бөлді. Егер бөлікті кесуге 1,5 минут кетсе, бөренені кесуге қанша минут кетеді?

  1. минут)


Ортадағы 10


Сұрақ 50-ді [pic] -ге бөліп, үшті осқанда нәтижесі қандай? (103)


Сол жақтағы 20


Сұрақ


2 23 қандай цифрмен аяқталады?


12 23 = (2 2)10 *2 3

(8 бен аяқталады)

Оң жақтағы 20


Сұрақ


Екі түзудің қиылысуынан пайда болған бұрыштардың бірі 130 С қалған бұрыштарды табың (130 0С,50 0С,50 0С).


Отрадағы 20


Сұрақ


Қалайша жұмыртқа үш метр. Жай бөлшектерді ?рылмайды

(жұмыртқаны төрт метрге лақтырса, онда алғашқы үш метрде жарылмайды).


Сол жақтағы 30


Сұрақ

[pic] а-ның орына қандай санлы қоюға болмайды? (6)


Оң жақтағы 30


Сұрақ

Қорада тауықтар мен қояндар жүр. Олардың барлығы 15 бас, 50 аяқ болса, нешүе тауық, неше қоян бар?

(5 тауық, 10 қоян бар)


Ортадағы 30


Сұрақ

Тауда 7 ағаш, әр ағаштың түбін де 7 ін, әр інде 7 түлкі. Әр түлкіде 7 күшік абр. Б арлығы неше күшік бар?

(2401)


Жұмбақ шешу


1-жүргізуші:


Біреуінің жүрегінің түгі бар,

Біреунінң арқалап жүрген қоғамдық жүгі бар.

Біреуінің күмбірлеген күші бар.

Енді біреуінің қатты істейтін миы бар - дей келе “Полиглот”

пеп ІІІ бөлімде оқушылардың қазақ, орыс, ағылшын тілінен жүйріктігшін байқайық.


1 сұрақ.

Қабат - қабат қаптама

Ақылың болса, аттама

(кітап, книга, book)


  1. сұрақ.

Жоқ өзіңн де бас та, қаста, мойында,

Ұзындығы жазулы түұр бойында

(сызғыш, линейка, ruler)


  1. сұрақ.

Нәрселерді санағанда, керек ол бізге ауадай,

Айтыңдаршы бұл қандай сан,

Жан-жағына қарамай


(натурал сан, натуральные числа, real)

4-сұрақ:

Алды артымыз шексіз де

Жете алмайсың біздерге.

Сәуле менен кесінді

Шыққан тегін білсін де. (түзу, прямая,straight)



5-сұрақ:

........жылда ел жаңа (елу,пятьдесят,fifty)


6-сұрақ:

Білекті........жығады,

Білімді мыңды жығады (Бір,один,one)


Айтыңдаршы бұл қандай сан,

Жан-жағыңа қарамай

(натурал сан, натуральные числа, )



4-сұрақ





Алды артымыз шексіз де

Жете алмайсың біздерге

Сәуле менен кесінді

Шыққан тегін білсін де

(түзу, прямая, straight)


5-сұрақ


-....жылда ел жаңа

(елу, пятдесят, fifty)


6-сұрақ




Білекті ........ жығады,

Білімді мыңды жығады

(бір, один, real)




1-жүргізуші:


Ал балалар, балалар,

Мақал-мәтел айтайық

Талай жерді көрейік,

Асулардан өтейік

Кедергіні жеңейік.


2-жүргізуші:


Бұл ІV бөлімде берілген цифрларды қатыстытырып, мақал-мәтел айтып және оның мағынасын түсіндіресіңдер.



2-жүргізуші:

Келесі V бөлім “Топ басшылары сайысы”

Топ басшыларына жеке-жеке сұрақтар береміз.

Әр сұрақ 1 ұпай.




Сұрақтар: 1-топ жетекшісіне:


  1. Республика күні (25 қазан)

  2. 196 қай санның квадраты (14)

  3. 100 жылдың басқа атауы (1 ғасыр)

  4. Төртбұрыштың ішкі бұрыштарыныың қосыныдысы (360 0С)

  5. Тұңғыш қазақ ғарышкері (Т.Әубәкіров)

  6. Түбір астындағы 225-тің мәні неге тең (15)

  7. Күріштің Отаны (Қытай)

  8. 5 санына кері сан. ( [pic] )

  9. Трапецияның орта сызығы неге тең (табандарының қосындысының жартысыныа тең)

  10. Ең кіші 3 таңбалы сан (100)

  11. Таңбалары әр түрлі андардың көбейтіндісі (теріс сан)

  12. Алтын адам табылған жері (Есік қаласы)

  13. 9*7 (63)

  14. Қырғыстанның астанасы (Бишкек)

  15. 2004 жылғы жазғы спорттық олимпиада қай мемлекетте өтті (Греция, Афина)

  16. Ешкі түлігінің пірі (Сексек ата)

  17. Гипотенуза қанша үшбұрышта болады?

  18. Биссектриса дегеніміз не? (бұрышыта қақ бөлетін сәуле)

  19. Ең ұзын өзен (Ніл)

  20. 52-5 (20)




Сұрақтар: 2- топ жетекшісіне:


  1. Мұсылмандардың қасиетті айы (Рамазан)

  2. sin L+cos 2L нешеге тең? (1)

  3. 1 ғасыр неше жыл? (100 жыл)

  4. Бір бұрышы 90 0 тең үшбұрыш қалай аталады ( тікбұрышты үшбұрыш)

  5. Қазақстанның тұңғыш президенті (Н.Назарбаев)

  6. 7 2 (49)

  7. Шайдың отаны (Үнді елі)

  8. 5 санына қарама - қарсы сан (-5)

  9. Тәуелсіздік күні (16 желтоқсан)

  10. Екі теріс санның көбейтіндісі ( оң сан)

  11. Ең үлкен екі таңбалы сан (99)

  12. Таңбалары әр түрлі екі сандардың бөліндісі (теріс сан)

  13. Қазақтың үш биін ата (Әйтеке, Қазыбек би, Төлеби)

  14. 12 он есе арттыр (120)

  15. Сидней олимпиадасында алтын алқаға ие болған қазақстандық боксер (Бекзат Сатарханов)

  16. Қой түлігінің пірі (Шопан ата)

  17. Ең суық материк (Антрактида)

  18. Медина дегеніміз не? (бұрыштың төбесі мен қарсы жатқан қабырғаның ортасын қосатын кесінді).

  19. Қазақстандағы экологиялық апат аймағы (Семей, арал)

  20. 62-6 (30)


1-жүргізуші

Келесі кезекте үй тпсырмасы: «Көрініс». Әр топтың дайындап келген көріністерін тамашалайық.


2-жүргізуші

Бүгінгі кеш талай шабыт шыңдады.

Кеш қызығын талай тыңдады.

Тәрбиелер тәлімі мол, әсерлі

Болса егер көңіл күй жақын таңдады.

Ақынжанды болмаған

Математик те бола алмас

Жақсы шумақ тумаса

Көңілге әсте қона алмас

1-жүргізуші


Олар жайлы төремі

Көрермендер өздерің


Ақ- қарасын айырып

Куә болды көздерің

Көңіл бөліп бұл кешке

Шын сезінген көрерменге!

Мың рахмет! Мың рахмет!


Әділ қазылар алқасына сөз беру, жеңімпаз топты анықтап, мақтау қағазымен марапттау.