Математика пәні ашык сабак 5 класс Ондык бөлшектерге амалдар

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Ақмола облысының білім беру басқармасы

Степногорск қаласының

А.Косарев атындағы № 9 орта мектебі















5 сыныпта «Ондық бөлшектерді көбейту және бөлу»

тақырыбы бойынша өтетін ашық сабақтың жоспары













Өткізген мұғалім Оралбаева Г.С.








Степногорск - 2016


Сабақтың мақсаты:

білімділік: ондық бөлшектерді қосу, азайту, көбейту және бөлудегі білім мен дағдыларын қалыптастыру, есептерді шығару арқылы алған білімдерін бекіту.

дамытушылық: оқушылардың дүние танымын, зеректігі мен логикасын,пәнге деген қызығушылығын және ойды жүйелеу қабілетін дамыту, шығармашылығын арттыру.

тәрбиелік: өз мүмкіндігін дұрыс пайдалана алатын зерделі тұлғаны тәрбиелеу.


Сабақтың түрі: саяхат сабақ

Сабақтың түрі: білімдерін жүйелеу сабақ

Сабақта қолданатын көрнекіліктер: интерактивті тақта, компьютер, кеме журналы,

Сабақтың барысы:

  1. Балалар,бүгін бізде ерекше сабақ өтеді,себебі біздің сабаққа бүгін қонақтар келіп отыр,біздің қаламыздағы мектеп директорлары,сабақты бастамас бұрын қонақтармен амандасып алайық

  2. Балалар,біз осы III тоқсан барысында ондық бөлшектермен танысып,оларға байланысты төрт амалды меңгердік, ендеше бүгінгі сабақта алған білімдерімізді есептер шығару арқылы бекітіп,бүгінгі қонақтарға көрсетейік!

(слайд 1)

3. Балалар, біз бүгін Бөлшек өзені арқылы, Ондық бөлшек қаласына саяхатқа шығамыз. Бұл саяхатта сендер ондық бөлшектерді көбейту мен бөлудегі,қосу мен азайтудағы білімдерің мен қабілеттеріңді қолданып, білімдеріңді жетілдіресіңдер. (слайд 2 )

Ал біз сендердің есімдеріңмен аталған парроходтармен жүземіз. Барлық тапсырмаларды кеме журналында орындайсыңдар. Әрбір дұрыс орындалған тапсырма үшін «+» қоясыңдар.

(слайд 3)

4. Ережелерді қайталау.

- Бірақ жолға шығардан бұрын, біз пароходтардың жұмысын тексеруіміз керек. Ол үшін мына тапсырманы орындау керек(ондық бөлшектерді қосу және азайту): (слайд 4)

1,8+2,5

0,63-0,17

2,7+1,8

0,38-0,29

-Жауаптарыңды тексеріңдер, дұрыс болса «+» қоюды ұмытпаңдар. (слайд 5)

- Енді пароходтарымыз жүзуге дайын. Ал капитандарымыз дайын ба? Оны тексеріп көрейік. Ондық бөлшектерді көбейту және бөлудің ережесін айтып беріңдер.

Сонымен, барлығы дайын. Жолға шығайық!

5. Есептер шығару.

- Біз жүзіп келе жатырмыз. Енді, біздің саяхатымыз қанша уақытқа созылатынын есептеп көрейік. Ол үшін мына есепті шығарайық: (слайд 6 ) Катер өзен ағысымен 11,2 км/сағ жылдамдықпен жүреді. Ол 108,864 км-ді өзен ағысымен жүріп өту үшін қанша уақыт жұмсайды? Ағыстың жылдамдығы 2,6 км/сағ болса, катердің меншікті жылдамдығын анықтаңдар.

- Енді есептеріңді тексерейік. (слайд 7) сонымен біз жолда 6,72 сағ боламыз. Саяхатымызды жалғастырайық. (слайд 8)


6. Мысалдарды шешу.

- Бірақ, бұл не? Қараңдар! Жолымызда кедергі. Бұл кедергіні өту үшін саяхатшы Дарадан көмек сұрасақ қайтеді?

- Салеметсін бе,Дара!Біз Степногорск қаласының № 9 орта мектебінің 5Б сынып оқушыларымыз.Біз «Ондық бөлшек» аралына саяхатқа шығып едік,жолда адасып кеткен сияқтымыз,сол үшін сенен көмек сұраймыз.

- Салеметсіндер ме,балалар!Мен өзімнің сиқырлы картамнан қарайын, «Ондық бөлшектер» аралына қалай жетуге болатынын.Алдарында көптеген қиындықтар кездеседі екен,бірақ мен сендерге сенемін,сендер ол қиындықтарды жеңе білесіндер!

Алдымен мына тапсырманы шешуіміз керек: (слайд 9)

1 нұсқа: 4,2 × 2 + 5,4 : (10,4 – 4,4) = 9,3

13,2 × 0,43 – (7,008 : 1,2 – 1,648 : 1,6) = 0,866

2 нұсқа: 2,3 × 3 – 4,8 : (5,3 + 2,7) = 6,3

12,7 × 0,28 + (11,638 : 2,3 – 1,22 : 0,4) = 5,566

3 нұсқа: 5,3 × 4 – 7,2 : (6,8 – 3,8) = 18,8

2,8 × 3,14 – (3,003 : 1,3 + 5,805 : 2,7) = 4,332

4 нұсқа: 6,9 × 2 + 5,4 : (18,7 – 9,7) = 14,4

1,4 × 1,24 + (55,844 : 4,6 – 3,132 : 1,2) = 11,266

- Жауаптарыңды тексеріңдер. (слайд 10) Есептерің дұрыс болса, кеме журналына «+» қойыңдар.

- Есептер дұрыс, кедергіні өттік!

7. Сергіту сәті.

- Балалар, сендер шаршаған боларсыңдар? Олай болса, демалып «Сергіту сәтін» жасайық: (слайд 11)










8. Есептер шығару.

- Міне тағы бір кедергіні өттік. Қараңдар, (слайд 15) алыстан қала да көріне бастады. Тезірек жету үшін бізге қосалқы жел керек.

- Есептерді дұрыс шешсек, ол бізге көмектеседі. (слайд 16)

- Бізде не шыққанын тексеріп көрейік. (слайд 16) Әрбір дұрыс шығарылған есепке кеме журналына «+» қоюды ұмытпаңдар.


9. Қалаға келу сәті.

(слайд 17)

- Саяхатымыз аяқталып та қалды. Енді келіп тоқтауымыз керек. Ол үшін логикалық тапсырманы шешуіміз керек.

(слайд 18).

- Сендерде қандай жауап шықты? (слайд 19)

- Балалар,мен сендердің аман-есен «Ондық бөлшектер» аралына келгендеріне өте қуаныштымын!Сендер білімді оқушы екенсіңдер!Осылай математика пәнінің қыр-сырына еңе беріндер,қызығушылықтарынды жоғалтпандар!Сендермен танысқаныма өте қуаныштымын,келесі кездескенше аман болындар!


10. Сабақтың қорытындысы. (слайд 20)

- Саяхатымыз аяқталды. Ал енді балалар ұпйларыңды санаңдар. 7 және 8 плюс алған балалар «5» деген баға, 6 плюс алғандар «4» деген баға алады. Ал 6 плюстан төмен алған балаларға бүгін баға қоймаймын. Сендерге әлі де болса оқу керек, сол кезде сендер міндетті түрде жетістіке жетесіңдер және мықты капитан боласыңдар.


11. Үй тапсырмасы.

- Ал қазір әрқайсынның кеме журналында жазылған үй тапсырмасын аласыңдар. Келесі сабаққа орындап келесіндер.

12. Рефлексия.

1. Бүгінгі сабақта қандай білімдеріңді қолдандыңдар?

2. Бүгінгі сабақтан не білдіңдер?

3. Сендерге бүгінгі сабақта не ұнады?