Сынып:
Тақырып:Жақшаларды ашу. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру
Сабақтың мақсаты:а)білімділік:алгебралық өрнектегі жақшаны ашуда көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиетін немесе рационал сандарға амалдар қолданудағы таңбалар ережесін еске түсіру;
ә)дамытушылық: өткен сабақта алған білімдерін қайталай отырып, жаңа тақырып жақшаларды ашуды түсіндіру, одан әрі білімдерін дамыту;
б)тәрбиелік: оқушыларды еңбекті сүюге тәрбиелеу;
Көрнекілігі: оқулық, тақта, бор
Әдісі:түсіндіру, есептер шығару
Түрі:жаңа сабақ
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: а) сәлемдесу
ә) оқушылардың сабаққа қатысын тексеру
б) оқушы зейінін сабаққа аудару
II. Үй тапсырмасын сұрау: (№639, №644 есептер)
III. Жан – жақты білімдерін тексеру: (-)*(+)=(-); (-)*(-)=(+); (+)*(-)=(-)
IV. Жаңа сабаққа кіріспе:
V. Жаңа сабақ: Жақша алдында <<+>> таңбасы болса, жақшаны ашқанда жақша ішіндегі қосылғыштардың өз таңбалары сақталады. Мысалы, 7+(-9а+4b-c) =7-9a+4b-c
Жақша алдында <<>> таңбасы болса,жақшаны ашқанда жақша ішіндегі қосылғыштардың таңбалары қарама – қарсы таңбамен алмастырылады. Мысалы, 4,6-(2a – 3b +7c)=4.6-2a+3b-7c
Алгебралық өрнектерді ондағы ұқсас қосылғыштарды біріктіру арқылы ықшамдауды қарастырайық.
Аудандары төртбұрыштарын біріктіргендегі ауданы немесе осыдан
Мұндағы ұқсас қосылғыштар, ал ұқсас қосылғыштардың ортақ әріп бөлігі. Әріп бөлігі бірдей, тек қана коэффициенттері әр түрлі қосылғыштар ұқсас қосылғыштар деп аталады.
Ұқсас қосылғыштарды қосу ұқсас қосылғыштарды біріктіру деп аталады.
Ұқсас қосылғыштарды біріктіру үшін олардың коэффициенттерін қосып, алынған нәтижені ортақ әріп бөлікке көбейту керек.
VI. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру: 1. Егер жақша алдында <<+>> таңбасы тұрса, жақшаны ашқанда таңбалар қалай өзгереді?
2 . Егер жақша алдында <<>> таңбасы тұрса, жақшаны ашқанда таңбалар қалай өзгереді?
3 . Ұқсас қосылғыштар деп қандай қосылғыштарды айтамыз?
VII. Жаңа сабақты бекіту: №762.
6)
7)
8)
9)
№763.
-
;
-
-
№764.
4)
5)
6)
VIII. Үйге тапсырма:№765,№766