Математика 6 клас Дата________
УРОК №
ТЕМА. ПОДІЛЬНІСТЬ НАТУРАЛЬНИХ ЧИСЕЛ
Мета уроку: узагальнити та систематизувати знання учнів із теми «Подільність на-
туральних чисел», підготувати учнів до написання контрольної роботи;
розвивати вміння узагальнювати інформацію, пам'ять, увагу, логічне мис-
лення; виховувати наполегливість, працьовитість.
Очікувані результати: учні повинні знати означення дільника, кратного, простого числа, складе-
ного числа, взаємно простих чисел, ознаки подільності на 2, 3, 5, 9 і 10;
уміти розв'язувати задачі на застосування цих означень і ознак, знаходити
найбільший спільний дільник і найменше спільне кратне чисел.
Обладнання: підручник, роздавальні матеріали.
Тип уроку: узагальнення знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Учні здійснюють самоперевірку домашнього завдання за готовими розв’язками, заздалегідь підготовленими вчителем.
III. ФОРМУЛЮВАННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ; МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Цей урок є останнім перед контрольною роботою, тому моти-вація навчальної діяльності учнів випливає з місця уроку в темі «Подільність натуральних чисел»: узагальнити та систематизувати знання, набуті під час вивчення теми, підготуватися до написання контрольної роботи.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Фронтальне опитування за технологією «Мікрофон»
1. Що називають дільником натурального числа? Назвіть усі дільники числа 36.
2. Що називають кратним натуральному числу? Назвіть п’ять кратних числу 12.
3. Які цифри є парними; непарними? Наведіть приклади.
4. Сформулюйте ознаку подільності чисел на: а) 2; б) 5; в) 10.
5. Сформулюйте ознаку подільності чисел на: а) 3; б) 9.
6. Які числа називають простими; складеними? Наведіть при-клади.
7. Як знайти найбільший спільний дільник чисел? Поясніть на прикладі НСД (72; 48).
8. Чому дорівнює найбільший спільний дільник чисел, одне з яких є дільником другого?
9. Які числа називають взаємно простими? Чи є взаємно про-стими числа: а) 8 і 14; б) 16 і 25.
10. Як знайти найменше спільне кратне чисел? Поясніть на при-кладі НСК (24; 60).
11. Чому дорівнює найменше спільне кратне:
а) взаємно простих чисел;
б) двох чисел, одне з яких є кратним другому?
V. УДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК
Робота в малих групах
Учні виконують завдання з подальшою перевіркою та обго-воренням
1. Серед чисел 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 12, 18, 24, 36, 48 знайдіть ті, що є дільниками числа 48; кратними числу 12.
2. Серед чисел 93, 117, 198, 205, 220, 264, 310, 490 знайдіть ті, що діляться на:
а) 2; б) 3; в) 5; г) 9; д) 10.
3. У дитячий оздоровчий табір привезли 176 ліжок, 48 шаф і 144 тумбочки, які порівну розподілили по кімнатах. Яку найбільшу кількість кімнат Можна обладнати цими меблями?
4. Три групи туристів одночасно почали рух в одному напрямку. Перша група робила привали через кожні 8 км, друга — через кожні 10 км, а третя — через кожні 12 км. На якій відстані від старту групи вперше зустрінуться знову?
Відповіді
1. а) 2, 8, -4, 6, 8, 12, 24, 48; б) 12; 24; 36; 48.
2. а) 198; 220; 264; 310; 490; б) 93; 117; 198; 264; в) 205; 2Й0; ЗЮ; 490; г) 117; 198; д) 220; 310; 490.
3. 16 кімнат.
4. 120 км/год.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Тестові завдання
Варіант 1
Позначте правильну, на вашу думку, відповідь.
1. Яку цифру треба написати замість зірочки, щоб число 1* було дільником числа 169?
А) 1 Б)2 В)З Г) 4
2. На яке з наведених чисел ділиться число 2157?
А) на 2 Б)На З В)На 5 Г) На 9
3. Найбільший спільний дільник якої з пар чисел дорівнює од-ному з цих чисел?
А) 12 і 15 Б)21 і 110 В)16 і 154 Г) 37 і 111
Варіант 2
Позначте правильну, на вашу думку, відповідь.
1. Яку цифру треба поставити замість зірочки, щоб число 1* було дільником числа 289?
А )9 Б)8 В)7 Г)Є
2. На яке з наведених чисел ділиться число 3267?
А) На2 Б)На 10 В)На 5 Г) На 9
3. Найменше спільне кратне якої з пар чисел дорівнює добутку цих чисел?
А) 15 і 22 Б) 18 і 24 В) 25 і 45 Г) ЗО і 80
Відповіді. Варіант 1.1 — В. 2 — Б. З — Г.
Варіант 2. 1 — В. 2 — Г. З — А.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
§___ вивчити, Виконати №№____________