Презентация по математике на тему Тік төртбұрышты салу (2 класс)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...





Жұмаділдаева Айткүл Нұртайқызы,

Қызылорда қаласы,

А.Байтұрсынов атындағы №211 орта мектептің бастауыш сынып мұғалімі.



Пәні: Математика. 2 сынып

Сабақтың тақырыбы: Тік төртбұрышты салу

Сабақтың мақсаты: Альгоритімді пайдаланып тік төртбұрышты салуды орындайды және оның периметрін табады; екі амалмен шығарылатындай етіп, есептің шартын салыстырады, талдайды және өзгертеді; топта әр түрлі шамаларды қосу және азайту дағдыларын бекітеді.

Күтілетін нәтеже: Тік төртбұрышты салып үйренеді. Геометриялық фигураларды сызудың күнделікті өмірдегі пайдасын біледі. Топпен жұмыс жасай отырып ытымақтастық ахуал қалыптасады.

Сабақтың әдісі: түсіндіру, байқау-бақылау, талдау, топтық, жұптық, жеке жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: оқулық, геометриялық фигуралар, тапсырма жазылған парақшалар, слайд, фишкалар, бағалау парақшасы.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ.Психологиялық ахуал.

Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық мейрімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.


-Міне жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.


Ал,бүгінгі жұмысымыздың ұраны:

«Білгенімізді қайталаймыз,

Білмегенімізді үйренеміз!»


ІІІ. Үй жұмысын тексеру: Жауабы слайдта берілген, дұрыс жауап бергендерге фишкалар беріледі (жұппен жұмыс).

ІV.Оқушыларды геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу.

І-топ: «Төрт бұрыштар»

ІІ-топ: «Шаршылар»

ІІІ-топ: «Ұшбұрыштар» (әр топ өздеріне тиісті геометриялық фигураларды сипаттайды , бағаланып отырады).

V.Жаңа сабақ.

Геометрия - математиканың бір бөлігі. Осы сөз туралы не білесіңдер? (геометриялық фигуралар). Геометрия өте ертеден-ақ дамыған. Төртбұрыш туралы не білеміз? Қандай фигура тік төртбұрышқа ұқсайды? Осы екі фигураның ұқсастығы мен айырмашылықтарын түсіндіру. Бұл фигураның күнделікті өмірде көп кездесетіндігі айтылады (оқушылар ойы).

Дәптермен жұмыс: Дәптерлеріне бүгінгі күн ретін жазып, көркем жазуды орындайды.

32,18,24,100,57,98,17 (екі таңбалы сандарды разрядтық қосылғыштардың қосындысы ретінде жазады, топта өзара тексеріледі, талдау жүргізіледі).

Практикалық бөлімі: Тақтаға алгоритім бойынша тік төртбұрышты салу жұмысы орындалады және түсіндіріледі (қасиеттері мен айырмашылықтары).

- Ал, геометриялық фигураларды өлшеу үшін қандай бірліктер қажет? Қандай геометриялық фигуралардың периметрін табуға болмайды? деген сұрақтар қойылады (оқушылар ойы). Жұптық жұмыс: Бүктеп көрсету, пысықтау (біздің партамызда парақтар жатыр , сол парақтармен тік төртбұрыш жасаймыз) .

VІ. Оқулықпен жұмыс:

1-тапсырма. Амалдарды орында (жеке жұмыс, бағалау парақшасына топ басшылары баға қойып отырады).

2-тапсырма. Есептің шартын, сұрағын оқу, шешу.

1-топ: 2-топ:

Ақ сыр- 63 кг ? кг Қыз -27 бала ? бала

Көгілдір сыр-?,32 кг кем Ұл -?, 16-сы артық



3-топ:

Күртешелер – 25дана ? дана

Плащтар -?, 19-ы кем

(Постер қорғайды).

VII.Сергіту сәті.

VIII.Шығармашылық тапсырма (топпен жұмыс).

1-топтың тапсырмасы. «Сыйқырлы нүктелер».

2-топтың тапсырмасы. «Геометриялық мозайка».

3-топтың тапсырмасы. «Фигураларды іздестіру» ( әр топ постер қорғайды).

ІХ. Блиц-турнир. Әр топтың атауына сай 5 сұрақ беріледі.

«Төрт бұрыштар»тобына:

1. Тік төртбұрыштың бұрышы нешеу?

2.Қабырғалары қандай болады?

3.Төбесі нешеу?

4. Тік төртбұрыштың бір бұрышын кесіп алса, неше бұрышы қалар еді?

«Шаршылар» тобына:

1.Шаршының бұрышы нешеу?

2. Қабырғасы нешеу?

3. Төбесі нешеу?

4.Шаршының қабырғалары қандай болады?

5. Шаршының ең жақын тегі қай фигура?

«Ұшбұрыштар» тобы:

1. Ұшбұрыштың бұрышы нешеу?

2. Қабырғасы нешеу?

3. Төбесі нешеу?

4. Периметрін табуға болам ма?

5.Екі бірдей ұшбұрыштан қандай фигура шығады? ( Топты бағалау)

Х. Сематикалық карта ( сабақты қорытындылау, жеке-жеке бағалау).

ХІ.Рефлекция. «Бес саусақ» ( қағазға алақанның суретін салып, әр саусаққа сабақтағы жасаған жұмыстарындағы әсерлерін жазу).

ХІІ. Бағалау. Топ басшылары өз топтарындағы оқушыларды бағалау парақшаларына жеке-жеке бағалай отырып ,топты да бағалайды).

ХІІІ. Үйге тапсырма: 6 мысал,163 – бет, геометриялық фигуралардан әр түрлі таммаграмма жасау.