Тақырыбы | Құрамында құрама радикалы бар өрнектерді ықшамдауға есептер шығару |
Мақсаты | Құрамында құрама радикалы бар өрнектерді ықшамдау туралы мағлұмат алады.Есептерді шығару әрекеттерін жетілдіреді |
Жалпы мақсат | Тапсырмалар арқылы тақырыпты түсініп оқып , оқушының мектепке деген сезімдерін ұға білуге мүмкіндік жасау,тақырыпты өмірмен байланыстыру арқылы ой өрісін дамыту,өзін-өзі бағалау |
Күтілетін нәтиже | Өткен тақырыптар бойынша салыстыра отырып менгеріледі,өз ойын жетілдіре отырып мағынасын кең түрде ашуға машықтары дамиды.
|
7 модульдің қолданылуы | АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Миға шабуыл, Ойлан бірік. Семантикалық карта |
Қолданылатын ресурстар | Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук |
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг | Қысқаша көбейту формулалары арқылы сыныпты топқа бөлу | Оқушылардың мұндағы мақсаты формулалар арқылы өз жұптарын тауып, бір топ болып құралу |
Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Білім
Қызығушылық тарын ояту | Миға шабуыл әдісін пайдалану арқылы үй тапсырмасына қатысты сұрақтар
| Үйге берілген тапсырманы Математикалық диктант арқылы еске түсіру Слайдта берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау | Оқушы берген тапсырманы орындау |
Түсіну | 1-тапсырма 1 топ №217 тақ 2 топ №217жұп | Әр топқа тапсырма тартау арқылы тараудан не біліп не үйренгендерін қағаз бетіне түсіреді, тақтаға шығарады. | Барлық топ өз ойларын тапсырма бойынша қағазға салып, ойларын дәптерлеріне шығарады.Бағалау: толық дұрыс-3 жартысы дұрыс-2 қате орындалса-1
|
Қолдану | 2-Тапсырма №221 3-Тапсырма
тақырыпқа қатысты жауаптарын түбірі бар өрнектерді түрлендіру арқылы сабақты талдау
| Топтарға жаңа тақырып бойынша және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында теңдеу шешуді пайдалану арқылы тапсырмалар беріледі.Ол әдіс арқылы оқушы жаңа тапсырманы түсінеді,ойланады тапсырмаға байланысты тапсырмаларды сәйкестендіреді | Берілген жаңа тақырыпты топтан талқылайды, өз ойларын ортаға салады, тексереді, нәтижесін қазаға жазылған тапсырмаға қатысты сйкестендіріп жауабын көрсетеді. Берілген сұрақтар арқылы топтар бір-біріне сұрақ қою арқылы диалогке түседі. Толық дұрыс орындалса-3 Жартылай дұрыс орындалса-2 Қате орындалса-1 Ештеңе орындалмаса-0
|
Сергіту сәті | 3-Тапсырма «Кім шапшаң?» атты есептер шығарту | Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау | Интербелсеңді тақтадағы есептерді шапшаң шығарту 1минутта толық дұрыс-3 2минутта- толық дұрыс-2 3минутта- жарты дұрыс-1
|
Талдау | «Ойлан бірік. бөліс» арқылы 4-тапсырма№227
| Тақырыптың мағанасы мен идеясын талдау үшін әр топқа тапсырма беріледі, әр топ өз тапсырмасын орындаған соң екінші топқа ұсынады | Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру керек.Тапсырмаларын бір –біріне көрсету арқылы ой бөліседі, тақырыптың мағанасын аша отырып өзара топпен талдайды Толық математикалық тілде дұрыс шешімі түсіндірілсе-3 Жартылай түсіндірілсе-2 Қателессе-1 Ештеңе шығарылмаса-0 |
Жинақтау | Семантикалық картаны толтыру арқылы сабақты жинақтайды | Тарау бойынша білімдерін жинақтау үшін әр топқа семантикалық картаны толтыру тапсырылады | Әр топ өзара тақырыпқа қатысты семантикалық картаны толтырып жауабын тақтаға шығып қорғайды, тарауды жинақтайды Түгел дұрыс-3 3-4 дұрыс-2 2- дұрыс-1 |
Бағалау | Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағдарша, бағалау парақшалары | Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату | Өзін өзі топпен бағалайды |
Рефлексия | Стикерлерді толтыру | Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну | Ұсынылған стикерді толтыру |
Семантикалық карта.
Жауаптары
Ереже
=
Теріс емес нақты сандар жиыны
а
=
=
егер
өрнегінің анықталу облысы
Арифметикалық Түбір теріс емес сан
теңдеуінің түбірі
Кезкелген саны үшін......теңдігі
орындалады.
Дәреженің түбірі түбірдің дәрежесіне тең
Семантикалық карта.
Жауаптары
Ереже
=
Теріс емес нақты сандар жиыны
а
=
=
егер
өрнегінің анықталу облысы
Арифметикалық Түбір теріс емес сан
теңдеуінің түбірі
Кезкелген саны үшін......теңдігі
орындалады.
Дәреженің түбірі түбірдің дәрежесіне тең
Семантикалық карта.
Жауаптары
Ереже
=
Теріс емес нақты сандар жиыны
а
=
=
егер
өрнегінің анықталу облысы
Арифметикалық Түбір теріс емес сан
теңдеуінің түбірі
Кезкелген саны үшін......теңдігі
орындалады.
Дәреженің түбірі түбірдің дәрежесіне тең
Семантикалық карта.
Жауаптары
Ереже
=
Теріс емес нақты сандар жиыны
а
=
=
егер
өрнегінің анықталу облысы
Арифметикалық Түбір теріс емес сан
теңдеуінің түбірі
Кезкелген саны үшін......теңдігі
орындалады.
Дәреженің түбірі түбірдің дәрежесіне тең
Семантикалық карта.
Жауаптары
Ереже
=
Теріс емес нақты сандар жиыны
а
=
=
егер
өрнегінің анықталу облысы
Арифметикалық Түбір теріс емес сан
теңдеуінің түбірі
Кезкелген саны үшін......теңдігі
орындалады.
Дәреженің түбірі түбірдің дәрежесіне тең
Семантикалық карта.
Жауаптары
Ереже
=
Теріс емес нақты сандар жиыны
а
=
=
егер
өрнегінің анықталу облысы
Арифметикалық Түбір теріс емес сан
теңдеуінің түбірі
Кезкелген саны үшін......теңдігі
орындалады.
Дәреженің түбірі түбірдің дәрежесіне тең