Ашық сабақ (жақшалы өрнек)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Математика 2 «Б» 22.10

Сабақтың тақырыбы: Жақшалы өрнектер

Сабақтың мақсаты: 1. Жақшалы өрнек туралы түсінік беру, өрнектердің жазылуымен, амалдардың орындалу тәртібімен таныстырып, есептер шығара алу.

2. Есептерді шығара отырып, математикалық сөйлеу қабілеттерін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа, табиғатты аялауға тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап.

Сабақтың көрнекілігі: алма ағашы, карточкалар.

Пән аралық байланыс: қазақ тілі, әдебиет, дүниетану.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

- сабаққа дайындықтарын тексеру

ІІ. Үй жұмысын тексеру

  • әрбір оқушыға оқыту

ІІІ. Қызығушылықтарын ояту

1. – 10-нан 100-ге дейін сана. Ондықтан аттап. Тура, кері.

- Көршілерін ата.

- 15 - - 18 - - 10 –

- 5 - - 9 - - 13 –

2. Берілген 2 өрнек. Оның 1-еуі санды, 2-сі әріпті.

«Орныңды тап ойыны».

Санды Әріпті

10-5 а+5

12-3 7+в

4+3 8-х

Біз өрнектерді біледі екенбіз, енді тақтаға қарайық.

  • Қазір қай мезгіл? (күз)

  • Күзде қандай өзгерістер болады?



  • Бұл ненің ағашы?

  • Ол неге шарбақ, қорғанның ішінде тұр, деп ойласыңдар?

  • Қане, әдебиет пәнінен осыған ұқсас мәтінді есімізге түсірейікші (шал мен бала)

  • Алма тағы неге пайдалы? (шырыны, жесек витамин )

  • Мына жерге қарайықшы, берілген сандар қатары, осы сандарды қазақ тіліндегі әліпбиге айналдырсақ, онда біздің жаңа тақырыбымыз: «Жақшалы өрнектер»шығады

Әліпбиді біліңдер

Онда 42 әріп бар?

Бұл жақшалы өрнектердің өздерінің заңдылықтары бар, ал сендердің мақсаттарың не? (оқу, білім алу)

Берілген өрнек:

(6-2)+4*4+4=8

6-(2+4)=6-6=0

Жақша ішіндегі амал бірінші орындалады. Бұл оның заңдылығы.

Бүгінгі жаңа тақырыпты түсіну үшін, осыған ұқсас есептер шығарамыз.

Кітабымыздың n 4.бет ашамыз

Тақтада орындау.

(8-5) -2 =1 9- (4+2) =3 (3+6) -4 =5

8- (5-2) =5 (9-4) +2 =7 10- (7+2) =1

n 2 . Ауызша

Дұрыс жауаптарын бағытын көрсет.

10+30 10

100-90 90

40+20 40

60-20 40

20+70 60

60+30-80 60

100-90+40 10

20+70-30 50

Сергіту сәті

Карточкамен жұмыс. Қажет сандарды тап.

7+2-3-1+4-7*2

10-5+2+2-4-3*2

8-2-6+3-3+5*5

Сөйлей отырып, талдау.

n 3. Есепті шығар.

17- (5+5) =

80+ (40-20) =

100- (60+20) =

50+ (40-20) =

(40+20) -30 =

n 3(ә). Шарты:

1ү-30 адам ? адам

2ү-50 адам

Ш:

Ж:

Логикалық тапсырма

80 10 100 10 90 60 30 50

Ж А Р А Й С Ы Ң

Р. 50+50 А. 80-70

Й. 30+60 Ы. 90-60

С .40+20 Ж. 70+10

Ң .20+30

IV. Қорытынды:

- не білдім?

- нені білгім келеді?

V. Бағалау.Әрбір тапсырмадан кейін жұлдызшамен,төртбұрышпенбағаланады

Үй жұмысы № 2