Алгебра пәнінен ашық сабақ Рационал өрнектер және оларға амалдар қолдану тарауын қайталау

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


7сынып.

Алгебра. Сабақтың тақырыбы: Рационал өрнектер және оларға амалдар қолдану тарауын қайталау. Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушылардың тарау бойынша алған білімдерін тексеру. Рационал, яғни алгебралық бөлшектерге амалдар қолдануды, рационал өрнекті түрлендіруге дағдыландыру. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру. Рационал өрнектерді түрлендіру кезінде алған теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру. Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, тез шешім қабылдай білуге, пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып, жүйелі ойлауға, нәтижеге қол жеткізе білуге, өзіне сенімділікке, өз елін, өз жерін қастерлеуге, жолдастық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: карточкалар, белсенді тақта, слайдтар, сызбалар, стикерлер.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру. ІІ.Психологиялық ахуал: Оқушыларға стикерлер таратылады. Стикерге тілек жазып оқушылар бір-біріне береді. Стикердің бір жағында есеп беріледі, оқушылар оған ауызша жауап береді. ІІІ.Өткенді қайталау: Балалар жаңа стикер алғанда қандай тапсырмалар орындадыңдар? Рационал өрнектер және оларға амалдар қолдандық. Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Рационал өрнектер және оларға амалдар қолдану тарауын қайталау. Балалар бүгін біз сіздермен сабақта қолжетімді мақсат қоюымыз керек.Оқушылар өздері мақсат қояды./слайд1/

ІV.Үй жұмысын тексеру: «Ауылым –алтын бесігім»

Оқушылар сандарға сәйкес сөз құрастырады. 0,5; 1; 0; 1; 2- Таран

Ендеше бүгінгі сабақта «Өз ауылынды тани біл »-дей отырып , Таран ауданына, Таран орталығына экскурсия жасаймыз.Экскурсияны бастамас бұрын оқушылар ауызша сұрақтарға жауап береді. - Рационал өрнек дегеніміз не? -Рационал өрнектерді қалай қосамыз, азайтамыз? -Қысқаша көбейту формулаларды сұрау. Ауыл, туған жер туралы мақал-мәтелдер сұрау. « Туған жердін күні де түні де ыстық» «Ыстық орындық»-оқушылар өздері сұрақ қояды. V.ЭКСКУРСИЯ 1.Қай жылы Таран ауданы құрылған? (1936ж) Өрнектің мәнін табыңдар:

[pic] мұндағы а=2000, в=64

2 [pic] . 3топқа әртүрлі тапсырма:

1 [pic] топ: Сәкестік тест: 0

77

6

2

1

га

761027га-ауданның жер көлемі

2топ: Формулалар құрастыру: (в-а)өрнегінің квадраты формулалардың қайсысына тең? Неліктен? Тақтаға шығып 1оқушы түсіндіреді.

3топ: Сәйкестік тесті орындарынан орындайды.

3 [pic] . «Атақты адамдар» Бөлшектерді қысқартыңдар:

Б. Майлин

Е. Өмірзақов



С. Темірбаев

4. «Ой қозғау» топтастыру стратегиясы. АҚ «Варваринское»

Тақтада алгебралық бөлшектерге байланысты 6 есеп шығару жолымен жазылып тұрады, ал оқушылар бұл есептердің дұрыс шығарылғанын ғана табулары керек. Дұрыс берілген тапсырманы тақтаға шығып орындайды



  1. [pic] 2. [pic]



3. [pic] 4. [pic]



5. [pic] 6. [pic]

Сергіту сәті: Оқушыларға үлестіріледі цифрлары бар карточкалар.

- Таранның жер аумағы: 7,6мың км

-Тұрғындар саны-40,0 мың адам

-Неше елді мекен бар? 52

-Неше ауылдық округ?15

-Қанша ұлт өкілдері бар? -32

Ауданда қанша ауыл шаруашылық кәсіпорын бар?- 42,

неше элеватор?-3

Неше мектеп?-42,

40 медицина мекемесі,

5. Аудан орталығының көрікті жерлерінің бірі: «Ер есімі ел есінде»-Бөлшектерді көбейтіңдер және бөліңдер:

[pic] Х-3 Ер

у/2 есімі



х-3/24х ел 5(у-5)/у+5 есінде

[pic]

Қосымша: Өрнектерді ықшамдаңдар:

[pic]











VІ.Қорытынды: VІІ. Бағалау: Топ басшылары оқушыларды бағалайды.

VІІІ.Үйге тапсырма: №542 формулаларды қайталау

Рефлексия: Енді «табыс ағашын отырғызайық». (Тақтада ағаштың суреті)

(оқушылар өздері таңдаған алманы алып, тақтада тұрған ағашқа жапсырады).

  • Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.

  • Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын.

  • Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз.

  • 1тілек 2ұсыныс