1 сабақ
Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді азайту
Мақсаты:
Жай бөлшектерді азайту ережесін білу, ережені дұрыс қолданып есеп шығару.
Сабақтың көрнекілігі: Топтарға берілген тапсырма карточкалар,бағдар парақтар, төсбелгілер жауап үлгісі.
Сабақ типі: жұптық жұмыс.
Формасы: Қарлы кесек,оқыта үйрету ойыны.
Сабақтың барысы:
1)Ұйымдастыру кезеңі – Оқушыларды тексеру.
2) Ой түрікті кезеңі. Тақырыптың алдында даярланған тапсырмада оқушылар кесінділер ұзындықтарын көрнекілік ретінде пайдаланып (АВ= [pic] дм; АС= [pic] дм; CВ=?
СВ кесіндінің ұзындығын табу нәтижесінде жай бөлшектерді азайтуды үйрету.СВ=АВ=АС сонда СВ= [pic] СВ= [pic]
Дәріс. Жай бөлшектерді азайту.
№1 Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту.
[pic]
Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесі айтылады
№2. Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді азайту
[pic]
№3. Натурал саннан жай бөлшекті азайту
[pic]
Ауызша есеп: [pic] [pic] [pic]
IV.Жаңа сабақты бекіту: Жаттығуларға шолу
№ 660
[pic]
[pic]
№661
[pic]
[pic]
№662
( [pic]
[pic]
№663
4 метр ағашты 6 бөлікке бөлгенде оның бір бөлігі [pic] м 5метр ағашты он бөлікке бөлгенде оның бір бөлігі [pic] м.
[pic] [pic]
[pic] Бірінші ағаштың бір бөлігінің ұзындығы екінші ағаштың бір бөлігінің ұзындығынан [pic] метрге артық
V. Топпен жұмыс
Барлық оқушыларға жұмыла қарауға тапсырманы орындауға уақыт беріледі, есеп шығару барысында көмек қажет. Оқушы болса бір біріне көмектесе алады,бірақ шығарып бермейді. Барлығы шығарып болған соң,есептерін бір біріне түсіндіреді.
Топтарға берілген есептер төмендегідей
1-есеп: [pic] [pic]
2-есеп: [pic] [pic] [pic]
3-есеп: [pic] [pic] [pic]
4-есеп: [pic] [pic]
Оқушы алдында өзін өзі бағалау парақтары бар,оған өздері балдарын қойып отырады.
Әр топ өзінің тапсырмаларын қорғайды,сұрақ жауап арқылы жаңа сабақты толықтырып отырады.
Оқулықпен жұмыс №667 (1.3.5)
VII. Қортындылау: а)Бағалау