ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ
Бірлесе оқу арқылы тригонометриялық функциялардың таңбаларын ұғыну, қасиеттерін ажырату, есептер шығаруда қолдану.
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ
Тригонометриялық функциялардың таңбаларын иректерде ажырата алады;
Қасиеттерін қорытындылай алады;
Өз ойларын ашық жеткізе алады;
Тригонометриялық функциялардың қасиеттерін есептер шығаруда қолдана алады.
Сабақ кезеңдері / уақыты
Сабақтағы іс-әрекет
Бағалау
Ресурстар
Кіріспе (сабақ басталмас бұрын оқушылар алдын-ала нені білетіндігін анықтау жұмыстары)
«Тригонометриялық амандасу» тренингі
Оқушылар ортадан синус, косинус, тангенс, катангенс тригонометриялық функциялардың бірін таңдайды.
Синус – 1 қолды иыққа қойып амандасу
Косинус – 2 қолды иыққа қойып амандасу
Тангенс – 1 қолды сосын 2 қолды иыққа қойып амандасу
Катангенс – 2 қолды сосын 1 қолды иыққа қойып амандасу
(тренинг соныңда алған әсерлерімен, тақырыппен байланысы туралы ой-пікір білдіру)
Осы таңдаулар бойынша топқа бөлінеді.
Топқа ұран дайындайды
Ынталандыру
Үш шапалақ
Кеспе қағаздар, маркер, стикер
Жаңа материалдың таныстырылымы (оқушылардың жаңа тақырыпты оқып-үйренуі үшін қолданылатын жұмыс түрлері)
Топпен жұмыс: «Жигсо» әдісі
Синус функциясының таңбасы мен қасиеті
Косинус функциясының таңбасы мен қасиеті
Тангенс функциясының таңбасы мен қасиеті
Катангенс функциясының таңбасы мен қасиеті
4-топ тапсырмамен таныстырылым қорғайды. (электронды оқулықты қолдану арқылы)
Оқулықпен жұмыс: «Менің есебім, .....»
Барлық топтарға есептер таратылады. Сол есептер саны бойынша оқушылар бағаланады. Есептер жауабы, «менің есебім бойынша...» деп жалғастырылады
Критериалды бағалау
Таныстырылым мазмұнына - 8
Түсініктілігіне – 10
Есептің санына байланысты бағалау (оқушылардың қатысымы)
Плакат, маркер, стикер, Алгебра 9-класс оқулығы
Абилқасымова А, Абдиев А, интерселсенді тақта
Жаңа материалды қолдану (сабақта қолданылатын нақты мысалдар, проблемалар, жобалар және т.б. )
Жеке жұмыс: «Координатарлық ширек» ойыны
Тақтада координалалық жүйе илінеді. Оқушыларға тригонометриялық функциялар таратылып беріледі, сол бойынша сәйкес ширектерге ажыратады.
Жұппен жұмыс: «Сиқырлы кесте»
1-топ (синус)
Өзін-өзі бағалау
Бірін-бірі бағалау
Плакат, стикер, кеспе қағаздар, маркер
Қорытынды
«Артығын тап» сұрақ-жауап
Тақтада 3 нәрсе көрсетіледі, 2 ұқсастық бойынша, 1 артықты табу керек.
Рефлексия «Қосу, алу, қызықты, сұрақ»
Оқушыларға бағалау парағы таратылады
Үш шапалақ
Өзін-өзі бағалау
Интерселсенді тақта
Не сәтті өтті?
Не сәтсіз өтті?
Нені өзгерткіңіз келеді? Нені дамыта аласыз?