Күні: 17.05 Пәні:математика Сыныбы:6
Рационал сандарға амалдар қолдану Сабақтың мақсаты:
Рационал сандарға амалдар қолдануды еске түсіру
Таңбаларды ажыратып, ережелерді есеп шығаруда қолдана алуды меңгерту
Күтілетін нәтиже:
Рационал сандарға амалдар қолдануды біледі;
Таңбаларды ажыратып, ережелерді есеп шығаруда қолдана алады;
Топта жұмыс жасап, өзара қарым – қатынас құзіреті дамиды, бірлесе отырып оқу арқылы жаңа білім меңгеріледі.
Түйінді идеясы:
Оқушыларды жүйелі білім алуға дағдыландыру
Әдіс - тәсілдер:
Миға шабуыл, ой қозғау, түрлі – түсті парақ арқылы топтастыру, топтық жұмыс, жеке жұмыс, сергіту сәті, қалыптастырушы бағалау, кері байланыс;
Ресурстар:
Үлестірме материалдар, маркерлер,ИТ,слайд, кері байланыс жасауға стикерлер.
Бағалау:
Бағалау парағы арқылы ұпай беру арқылы қалыптастырушы бағалау. Бағалау парағы арқылы жинақты баға қою.
Сабақ барысы:
1 мин
5 мин
І. Кіріспе бөлім
1.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, сынып ахуалын бақылау.
2.Үй тапсырмасын пысықтау.
Мұғалім амандасады, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады
оқушыларды түгелдеп, түрлі – түсті парақтар бойынша топқа бөледі және сол парақтардағы тапсырмалар бойынша өткен сабаққа талдау ұсынылады.
Оқушылар мұғаліммен амандасып, натурал сандар бүтін сандар болып 2 топқа бөлінеді, үй жұмысы бойынша талдау жасайды.
10 мин
ІІ. Таныстырылым кезеңі
Сабақтың тақырыбы тақтадан көрсетіледі
«Ой қозғау» тақтадан рационал сандар көрсетіледі. Мұғалім сабақтың тақырыбын, мақсатын айтады.
Рационал сандарға амалдар қолдану
Топта талқылап қорытынды жауаптарын дәптерлеріне жазып түсіреді.
І топ- рационал сандарды қосу және көбейту ережелері
ІІ топ- рационал сандарды азайту бөлу ережелері
8 мин
ІІІ. Негізгі бөлім
1.тақтамен жұмыс жасайды
Топтағы оқушыларға есептер таратылады.
Оқушылар есептің шығарылу жолын тақтаға орындайды
Топтағы оқушылар ортақ пікірге келіп оны тақтаға кезекпен жазады.
3 мин
2.Сергіту сәті
Сергіту сәті
1.Нәрселерді санағанда,
Керек ол бізге ауадай.
Айтындаршы бұл қандай сан
Жан-жағына қарамай (Натурал сан)
2.Атадан он баламыз,
Бір-бір жастан арамыз,
Қосылып кейде басымыз,
Азайып кейде қаламыз.
Бөлініп кейде арамыз,
Көбейіп те аламыз. Ол не? (0 мен 9 арасындағы сандар)
3.дүкеннен мен сабын алдым,
Және оның қабын алдым.
2 дәптер, бір қарындаш
Тіс ысқышты тағы алдым
Есептеші сонда бәрі
Қанша болды қолда бәрі? (6)
Жұмбақтың шешімін табады
7 мин
3.«Эстафета» ойыны
Әр топқа кесте таратылады сол кестені шапшаң уақытқа толтыру қажет
Оқушылар кестені толтырады. Тақтадан дұрыс жауабын топтар бір бірімен алмасып тексереді.
3 мин
4. «Қоян қайда секіреді?»
Т [pic] ақтада ілінген тапсырманы әр топтан бір оқушы тақтаға шығып орындайды.
Тақтаға кезекпен шығып тапсырманы орындайды
2 мин
IV. Қорытынды бөлім
-Сабақ өте жақсы ұнады және бар мүмкіндігімді пайдаландым
Сабақ ұнады және өз мүмкіндігімше қатыстым
- Тақырып бойынша әлі жұмыс жасау керек
Өз ойларын жазады
3 мин
3 мин
Үй тапсырмасын
беру
Жекелеген тапсырма
Бағалау.
Рефлексия:
Жекелеген тапсырма; әр оқушыға үлестірме таратылады
«Рационал сандар» тақырыбына ертегі құрастыру немесе сөзжұмбақ дайындап келуді тапсырады.
Топ басшылардағы бағалау парағын алып жинақтау бағасын қояды.
кері байланыс сұрайды
Үй тапсырмасын жазып алады.
Сұрақтары болса қою, бағалау критерийімен танысу
Бүгінгі сабақ жайлы кері байланыстарын жазып қалдырады.