Сабақтың тақырыбы: Разрядтан екі рет аттап өту арқылы қосу және азайтудың жазбаша тәсілі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Жазбаша «баған» түрінде қосу және азайту тәсілін /алгоритмін/ қолдануды үйренуді қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, пәнге қызығушылығын
арттыру. Іскерліктерін, өз бетімен еңбектену сезімдерін, жеке
оқушылардың білім дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды алғырлыққа, тапқырлыққа, дәлдікке, ұқыптылыққа
тәрбиелеу.
Пәндік нәтиже: Оқушылар жазбаша «бағанмен» қосу және азайту тәсілін /алгоритмін/ қолдануды үйренеді.
Сабақ түрі: пысықтау сабағы.
Сабақтың типі: білім мен дағдыны қалыптастыру.
Сабақ көрнекілігі: интерактивті тақта, слайд-презентациялар, бағалау парақтары,
деңгейлік тапсырмалар.
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлеметсіздер ме оқушылар!
Бұл сабаққа келмейді ешкім ермек үшін,
Есеп-қисап,сан-цифр термек үшін.
Көрсетіп есептеудің жолын талай,
Келдім оларды айтып бермек үшін, -деп сабағымызды бастамас бұрын,бір-бірімізге деген көңіл-күйлерімізді білдірейік.
Психологиялық ахуал:
Ойға толсын санамыз,
Бестік болсын бағамыз.
Баласындай бір үйдің,
Тату болсын арамыз.
(құшақтасып көріседі, қол алысып амандасады.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру: Оқушылар, мен сендердің үй тапсырмаларыңды дәптерлеріңнен тексеріп, бағалаймын. Бүгінгі сабаққа қалай қатысқандарыңызды бағалау парақтарына бағалап отырыңдар. Бағалау парақтарын таратамын.
Ал, енді назарларыңызды тақтадағы ауызша есепке салыңдар.
І Ауызша есеп:
32-12 250-50 3·2
16-10 460-30 2·8
70+30 750+50 10: 2
100- 40 900-200 6 : 3
10+ 65 860- 40 3· 7
ІІІ Қызығушылықты ояту « Ой қозғау»
Мен әр топқа әріптер салынған қалташықтар беремін. Әріптерді дұрыс құрастырсаңдар топтарыңның аты шығады.
Адасқан әріптер/топқа бөлу/
к,ү,ж,і,р,й - жүйрік тобы
л, й,о,ш,ы - ойшыл тобы
р, а,п,т,ы, қ – тапқыр тобы
Топ тапсырмалары: / разрядтары бойынша, разрядттан аттап өту арқылы / орындау және оны тексеру/
І топ ІІ топ ІІІ топ
518-496 632-259 621-356
159+678 459+378 457+150
ІҮ Мағынаны тану: Есептер шығару /оқулықпен жұмыс/
№3 а/ бір шаруашылықта 248 қой, ал екіншісінде біріншісіне қарағанда 119 қой кем. Екі шаруашылықта барлығы неше қой бар?
№5 /ізденіске жетелейтін тапсырма/
198 17 > 198 135 25 < 120 607 305 < 303
152 25 > 167 254 210 < 47 870 20 > 800
Сергіту сәті
№6 Қиықшадағы жазылған сандарды бос орындарға қойып, өрнектің мәнін тап. Тура теңдік құрастыр.
Кім көп теңдік құрастырды? Оқушыларға құрастырған теңдіктерін оқыту.
ІІІ Ой толғаныс
Тура теңдіктерді сәйкестендір. «Әрқайсысына затын табуға көмектес»
Тест тапсырмасы
Іс-әрекетті қорытындылау.
-Қандай мысалдарды шешіп үйрендіңдер?
- Мысалдарды шешуге не көмектесті?
- Мақсатқа жеттіңдер ме?
Үйге тапсырма
№2, №3 /ә/ 31 бет
Бағалау: бағалау парақтары бойынша жүргізіледі
Кері рефлексея: «Көңіл күй» оқушылар сабақтан алған әсерлерін білдіреді