Урок по математики на тему Натурал сандардың 2, 5, 10 сандарына бөлінгіштік белгілер

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақтың тақырыбы: Натурал сандардың 2, 5, 10 сандарына бөлінгіштік белгілер

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылар жұп, тақ цифрлармен, жұп, тақ сандармен танысып, 2;5;10 сандарына бөлінгіштік белгілерін түсіну.

Дамытушылық: Ойлау, еске сақтау қабілеттері дамиды, тапсырмаларды орындауда, сыни тұрғысынан ойлау қабілеттері шыңдалады.

Тәрбиелік: Оқушылар ұйымшылдыққа,әдептілікке,сыйластыққа баулып тәрбиеленеді.

Сабақ әдісі:СТО, Диалогтік оқыту, топтық жұмыс, АКТ, семантикалық карта, кері байланыс

Сабақ көрнекілігі: Электрондық оқулық, слайдтар, семантикалық карта,бағалау парағы, маркер, флипчарт,стикер. Сабақ барысы:

Сергіту сәті.

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сыныптағы оқушылардың сабаққа даярлықтарын анықтау.

Сергіту сәтін орындау.

АКТ арқылы.

Қуанышты көңіл- күй.


Арнайы белгілер арқылы топқа бөлу

Топқа бөліну.

Таңдау әдісі.



Топ ережесін ұсынады.

Топ ережесін еске түсіреді

Топтық жұмыс.


ІІ үй тапсырмасын тексеру

Сарапшылардың тексеруін қадағалайды.

Өткен тақырып бойынша сұрақ жауаптар тізбегін құрайды

Топ сарапшылары жауапты тыңдап, ортада дұрыс бұрыстығын талқылайды.

Талдау


ІІ Жаңа сабақ

Әр топқа тапсырма беріледі

1)2-ге бөлінетін

2)5-3ке бөлінетін

3)9-10- ға бөлітетін

Мұғалім әр топтың жұмысын бақылап, тыңдап, кеңес береді.

Берілген тақырыптар бойынша тапсырмалардың түйінін анықтауға ұмтылады, ойларын шындайды.Топтың мүшелері барлығы орындайды.

АКТ ны қолданады.




СТО әдісі.

Ой түйеді


Бөлінгіштік ережелеріне бағыттайды.(2-ге,5-ке,10- ға бөлінгіштік белгілері, жұп, тақ цифр; жұп, тақ сан)

Өз ойларын тұжырымдап, бір қорытындыға келіп, топ мүшелері қорытынды айтады

Диалогтік әдіс.

Шешім шығарады.





Баяндауын тыңдайды.

Электрондық оқулық арқылы өз өздерін тексеруді ұсынады

Сарапшылар дұрыс, бұрыстығын қадағалайды.

Ішінара іздену әдісі.

АКТ


Кері байланыс.

Оқушының қызығушылығы артады.

Жаңа сабақты бекіту

1)Семантикалық картамен жұмысты орындауға бағыттайды.Онда постерде пайдаланылған ережені қолданады.

Әр топ өз тапсырмаларын бірлесе отырып орындайды.


Талдау

Миға шабуыл

Семантикалық карта


Кері байланыс

Балаларда қызығушылық болды.

Жұмыс дәптерімен




Сілтеме жасайды





Өз-өздерін бағалайды


Сұрақтар қояды. Бекіту сұрақтары:

1. Қандай цифрлар жұп цифрлар деп аталады?

2. Қандай цифрлар тақ цифрлар деп аталады?

3. Қандай сандар жұп сандар деп аталады?

4. Қандай сандар тақ сандар деп аталады?

5. Қандай сандар 2-ге бөлінеді?

6. Қандай сандар 5-ке бөлінеді?

7. Қандай сандар 10-ға бөлінеді?





Бағалау.

Сарапшының бағалауы.

Бақылаушылар, сіздер оқушылардың жұмысына қандай баға берер едіңіздер?

Әр топ мүшелері өздерін бағалайды, кейін бақылаушы бағалайды.

Өзіңді көрмет...

Өз өздеріне сыни көзбен қарайды.



Сабақты қорыту

Оқушының алған білімін анықтау үшін, кері байланыс жасайды, сол нәтиже арқылы сабақтың мақсатына жеткенін анықтайды.

(Қосымша №203)

Менің ойымша бүгінгі сабақтың қорытындысы ....., алған білімдерін тиянақтайды. Стикерге бүгінгі өткен сабақтың қорытындысын жазады.

Сұрақ- жауап әдісі

Сабақ нәтижесін көреді.

Үйге тапсырма

Тапсырма береді№ 199,207,209

Үйге берілген тапсырмаға көз жүгіртеді, түсініксізін сұрайды.

Зерттеушілік әдісі.




ІІ Жаңа сабақ


Бөлінеді 2: 336;378; 560;324; 2298; 1130. 144; 184; 278; 520; 990; 646;

Бөлінеді 5: 985; 560;1130; 675. 415; 520; 990;

Бөлінеді 10: 560; 1130. 520; 990;

Бөлінеді 3: 336; 873; 378; 324; 981; 2298; 459; 675.

Бөлінеді 9: 873; 378; 324; 981; 459; 675.


2: Жұлдызша орнына қандай санды қоюға болады, егер үшке және беске бөлінетіндей*,

а)153*,

б)301*,

в)41*15.


Мына сандардың қайсысы 2-ге бөлінеді, қайсысы 3-ке бөлінеді

837,578,1134,6023,2751,7196,5973,1849

.Мына сандардың қайсысы 3-ке бөлінеді, қайсысы 5-ке бөлінеді

310, 405, 822, 38848, 6100, 1845, 475


Мына сандардың қайсылары жұп, қайсылары тақ.
125, 856, 6750, 907, 119, 548, 13, 17, 344


Жаңа сабақты бекіту

Үлгі: 24=2*2*2*3


4 6


2 2 2 3


Келесі сандарды үлгі бойынша жікте:

48, 45, 100

Үлгі: 24=2*2*2*3


4 6


2 2 2 3


Келесі сандарды үлгі бойынша жікте:

18, 42, 84


Үлгі: 24=2*2*2*3


4 6


2 2 2 3


Келесі сандарды үлгі бойынша жікте:

32, 40, 75


Үлгі: 24=2*2*2*3


4 6


2 2 2 3


Келесі сандарды үлгі бойынша жікте:

45, 60, 110


Үлгі: 24=2*2*2*3


4 6


2 2 2 3


Келесі сандарды үлгі бойынша жікте:

35, 44, 84


Үлгі: 24=2*2*2*3


4 6


2 2 2 3


Келесі сандарды үлгі бойынша жікте:

24, 64, 100

Үлгі: 24=2*2*2*3


4 6


2 2 2 3


Келесі сандарды үлгі бойынша жікте:

16, 32, 42

Үлгі: 24=2*2*2*3


4 6


2 2 2 3


Келесі сандарды үлгі бойынша жікте:

28, 49, 56



Бекіту сұрақтары:

1. Қандай цифрлар жұп цифрлар деп аталады?

2. Қандай цифрлар тақ цифрлар деп аталады?

3. Қандай сандар жұп сандар деп аталады?

4. Қандай сандар тақ сандар деп аталады?

5. Қандай сандар 2-ге бөлінеді?

6. Қандай сандар 5-ке бөлінеді?

7. Қандай сандар 10-ға бөлінеді?


Логикалық пауза


[pic]

(Жауабы-9)-Числа в 1-м доме делятся на 2, а во втором все числа делятся на 9.


Ойлайық та, ойнайық.

1, №2,№3 пәтерлерде үш мысық тұрады. Олар; ақ мысық, қара мысық, және ала мысық. №1 және №2пәтерлерде қара емес мысық тұрады. Әр мысық қай пәтерде тұрады? (№3 қара мысық, №2 мысық, №1 ала мысық)


Аулада мысықтар мен тауықтар жүр.олардың барлығы 8. Мысықтардың әрбір аяғында 5 тырнақ, ал тауықтардың әрбір аяғында 4 тырнақ бар.Аулада барлық мысықтар мен тауықтарда 100 тырнақ бар. Аулада неше мысық, неше тауық бар?

Жауабы : 3 мысық, 5 тауық 3∙12∙5=60 5∙2∙4=40


Сабақты қорыту:

Үйге тапсырма: